ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

          BEYNİNİZİ ŞAŞIRTIN Kİ ÇALIŞSIN 

Beynin paraşüt gibi olduğu benzetmesinde bulunan uzmanlar, açılmadığı sürece beynin çalışmayacağını belirtiyor. 

Her gün işe ya da okula giderkenki yolun bile değiştirilmesinin hayal gücüne doğrudan etkisi olduğunu açıkladılar.   

 

              15.02.2014'de www.anamurunsesi.com yazdı.


             BEYNİNİZİ ŞAŞIRTIN Kİ ÇALIŞSIN 

Beynin paraşüt gibi olduğu benzetmesinde bulunan uzmanlar, açılmadığı sürece beynin çalışmayacağını belirtiyor. 

Her gün işe ya da okula giderkenki yolun bile değiştirilmesinin hayal gücüne doğrudan etkisi olduğunu açıkladılar.   

Ege Üniversitesi Temel Tıp Bilimleri Fizyolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar: 

“Her gün gittiğiniz yolu, sabah uyandığınız müziği, oda ve büronuzun düzenini değiştirerek beyninizi şaşırtın. Çalışmayan beyin hücrelerini çalışır hale getirirsek 60 yaşında bile bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz” dedi. 

Hayal ve Gerçeğin Buluşması 

Prof. Dr. Nurselen Toygar, beynin emir vermeden çalışmadığını, sürekli aynı yönde yapılan şeylerin beyni tembelleştirdiğini söyledi. 

Beyinden daha fazla yararlanmak için bir takım pratik yöntemlerin uygulanması gerektiğini belirten Toygar, şu bilgiyi verdi:

“Hayal gücü ile beyni çalıştırmaya sevk edebiliriz. Bir amaç ve hedefimiz varsa, beynimizde bu amaç ve hedefe adım adım ulaşma yollarını hayal ederek ve daima pozitif düşünerek ulaşabiliriz. Hayal kurmak beynin çalışmasına katkı sağlıyor. 'En büyük mucitler en çok hayal kuranlardır' sözü bu anlamda söylenmiştir.

Bilgi ve belleğin oluşumu, gelişmesi ve olgunlaşması için hayal kurulmalı. Her gün gittiğimiz yolu, sabahları müzikle uyanıyorsak onu, oda ve büromuzun düzenini, izlediğimiz televizyonun yerini, çocuklarımızla yemek yediğimiz masadaki yerimizi arada bir değiştirebiliriz.

Bu, beynimizi kalıplardan kurtarır. Beyinler paraşüt gibidir, açılmadıkça çalışmaz.”

Beyin hücreleri artar mı

Son 4-5 yıla kadar ölen beyin hücrelerinin yerine yeni hücrelerin oluşmadığının savunulduğunu ifade eden Prof. Dr. Toygar, bu görüşün değiştiğini ve beyin hücrelerinin artabileceğinin ortaya konduğunu söyledi.

Beyin hücrelerinin artmasının, beynin daha verimli kullanılmasını sağladığını bildiren Toygar, her insanda milyarlarca adet bulunan beyin hücrelerinin, her gün ortalama 10 bininin öldüğünü kaydetti. 

Toygar, şöyle devam etti:

“Beyin fonksiyonları 18-23 yaşlarında artar, 40 yaşından sonraysa hızla azalır. Günde 10 bin hücre ölüyor. Ama 65-70 yaşına kadar ölen hücrelerin sayısı toplam hücrelerin ancak yüzde 5’ine ulaşabiliyor. Demek ki beyne hücre takviyesi oluyor.

Ama takviye olurken o hücreler, 'ben beyin hücresi olayım' demiyor. Bizim 'kök hücreler' dediğimiz hücreler var. Bunlar beyin hücresine dönüşebiliyor. Her beyin hücresi öldüğünde, bellek depolama, yeni bilgileri alma ve öğrenmede zayıflama oluşuyor. Eğer beyin hücrelerimizi çalıştırırsak, 60 yaşında, bir gencin beyni kadar aktiviteye sahip olabiliriz.” 

Stres beyin hücrelerini öldürüyor 

Her insanda beyin hücre ölümünün aynı oranda olmadığını, kişinin biyolojik yapısı, stres, sigara, alkol, yüksek tansiyon, kolesterol ve çevre koşullarının bunda etkili olduğunu bildirdi. 

Stresin en önemli etken olduğuna işaret eden Toygar, stresin bir takım zararlı kimyasal elektronlar oluşturduğunu, bunların beyin hücrelerine yapışarak, zehirlediğini sözlerine ekledi.

 

http://www.aktifhaber.com/beyninizi-sasirtin-ki-calissin-934700h.htm
 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

2.SAYFA HABERLERİ İÇİN TIKLA....

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

HABERLERİMİZ TOPLAM

Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR

_________________________________________________________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

   

Başadön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]