ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      ÇANAKKALE ZAFERİ ANAMUR’DA COŞKUYLA KUTLANDI 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99.yıldönümü nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Mersin’in Anamur İlçesi’nde de Çanakkale Şehitlerimizi anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutlama etkinlikleri düzenlendi. 

Tören, Saat 09.30’da Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

 

Haber: Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU – Anamur 

 

              18.03.2014'de www.anamurunsesi.com yazdı.        


            

           ÇANAKKALE ZAFERİ ANAMUR’DA COŞKUYLA KUTLANDI 

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 99.yıldönümü nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Mersin’in Anamur İlçesi’nde de Çanakkale Şehitlerimizi anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutlama etkinlikleri düzenlendi. 

Tören, saat 09.30’da Anamur Yeni Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Hava Piyade Astsubay Çavuş Yunus Emre Çolak’ın sunumuyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hava Piyade Üsteğmen Mümin Çalışkan yaptı. 

Çalışkan şunları söyledi: “Ülkemizin bütünlüğü, ulusumuzun bağımsızlığı uğruna canını ve kanını esirgemeyerek bütün rütbelerin en yücesi olan şahadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi anmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Ülke topraklarını, denizlerini ve semalarını korumak uğruna şehit olan asil vatanın evlatlarını elbette unutmak mümkün değildir. Onlar yaptıklarıyla unutulmayacak şekilde tarih sayfalarındaki yerlerini almışlar ve nesilden nesile bu ulusun gurur kaynağı olarak kalmayı ve anlatılmayı hak etmişlerdir. Özellikle 99 yıl önce bugün elde edilen Çanakkale Zaferi, bunun en güzel ve anlamlı örneğidir. Bu zafer Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlığına verdiği değerin, kanıyla vatan topraklarını yurt edinmenin bir destanıdır. Bizim için bugün ülkemizin bütünlüğü ve ulusumuzun bağımsızlığı uğruna vatan için ölmeyi bir şeref olarak kabullenen aziz şehitlerimizi minnet, saygı ve şükranla anma ve anılarını yaşatma günüdür.  

Bugün içinde bulunduğumuz duygular, kesinlikle yas ve üzüntü değil, gururdur, iftihardır, mutluluktur. Çünkü şehitlerimiz, Türk’ün cesaretinin, kahramanlığının ve yiğitliğinin anıtlaşmış ifadeleridir. Onlar ölüme meydan okumanın, gerektiğinde vatan uğruna ölmenin çok onurlu bir görev olduğunu bizlere öğretenlerdir. Onlar, ülke ve ulus için barışta ve savaşta, karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde, icabında vatan ve cumhuriyet ve vazife uğrunda hayatını seve seve feda eyleyeceğine yemin edenler ve bu güzel vatan için şehit olmayı şeref bilenlerindir.

Aziz şehitlerimizin bizlere bıraktığı kutsal emanet olan Değerli Şehit Aileleri, müsterih olunuz! Onlar, üstünde sonsuza dek özgürce yaşayabileceğimiz vatanı yaratmak uğruna şehit oldular. Bizlere demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ni miras olarak bıraktılar. Bu vatan için yaşadılar. Bu vatan için canlarını vererek Türk ulusunun kalbine gömüldüler. Bugün güzel yurdumuzun her köşesinde sizlerle birlikte bütün ulus onları sevgiyle ve saygıyla kalplerinde yaşatıyor, gururlanıyor.Vatan uğrunda toprağa kan veren, can veren Aziz Şehitlerimiz, sizlerin emaneti olan bayrak ve vatan için kutsal nöbet sırası bizdedir. Şu an da hudutlarımızda nöbet tutan, yurdumuzun her köşesinde ve dünyanın birçok bölgesinde kendisine verilen görevleri başarı ile yerine getiren kahraman silahlı kuvvetlerimiz, siz aziz şehitlerimize layık olmanın bilinci içinde ve dimdik vazife başındadır. 

Vatan tutkusu ile verdiğiniz kutsal mücadeleye, sizlerden aldığımız güçle birbirimize daima daha yüksekleri göstererek devam ediyoruz. Vatan topraklarının iç ve dış tehditlere karşı korunması için yaktığınız meşale hiç sönmeyecektir. Sizleri bizden ayıran ecel, kalplerimizi asla ayıramayacaktır. Tertemiz kanlarınızla renk verdiğiniz şanlı bayrağımız en yükseklerde dalgalanacak ve kutsal emanetimiz olan vatanımız ilelebet bağımsız kalacaktır. Ruhunuz şad olsun.”  

Anamur Anadolu Lisesi’nden Alican Oğul “Zafer Türküsü” şiirini, Esma Sultan Uzan ise “Bir Yolcuya” şiirini okudu. Şiirlerin okunmasından sonra her 2 öğrenciyi Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk kutladı.  

Törene, Anamur Kaymakamı Cengiz Cantürk, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, Anamur Garnizon Komutanı Binbaşı Ekrem Kesikbaş, Anamur İlçe Jandarma Komutanı Hayrettin Fidan, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Dağıstan, CHP Anamur Belediye Başkanı Eczacı Mehmet Suphi Alp, Ak Parti Anamur Belediye Başkan Adayı Atilla Olçum, MHP Anamur İlçe Başkanı Erdal Bulut ve MHP Anamur Belediye Meclis Üyesi Adayları, Ak Parti Anamur İlçe Başkanı Ahmet Yıldırım ve Ak Parti Anamur Belediye Meclis Üyesi Adayları, CHP Anamur İlçe Başkanı Ayhan Güven ve CHP Anamur Belediye Meclis Üyesi Adayları, çeşitli STK Temsilcileri, gaziler, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ ANAMUR’DA KUTLANDI 

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe Yeni Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı kapsamında düzenlenen çelenk koyma programına katıldı ve diğer programlarda iştirak etti. 

MHP ilçe Teşkilatı ile birlikte Kültür Merkezinde Anamur İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliğine katılan Başkan Mehmet Türe Çanakkale Zaferi ve Şehitleri ile ilgili mesajında 'Milletimizin bağımsızlık ve kararlılık noktasında verdiği şanlı mücadele ve adı tarih sayfalarına altın harflerle kazılan Çanakkale Türk Milleti'nin vatan sevgisini ortaya koyması noktasında büyük bir zafer mücadelesidir. İnanç ve birlikteliğiyle Türk Milleti tarihe Türk'ün yenilmez kudretini göstermiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sonsuza dek sürecek bir zaferin mimarı olmuşlardır.' dedi.

Başkan Mehmet Türe Gazi ve Şehit Aileleriyle birlikte yemek yedi.

          99. YIL KUTLAMALARINDAN FOTOĞRAFLAR

  

 

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

           Anamur Sanayi Esnafı Başkan Türe'yi Bağrına Bastı...TIKLA OKU...

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

1. Sayfa Haberleri İçin TIKLAYINIZ...

 

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

HABERLERİMİZ TOPLAM

Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

____________________________________________________________________________

 

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]