ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

Kalemin Gücü   27.05.2012-www.anamurunsesi.com yayımladı...

                  Bir Şair İki Kitap

    Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan nice şairler var sesi kendi yaşadığı çevreden öteye aşamamış. Bu şairleri hep merak etmişimdir. Özellikle bu şairlerin kullandıkları şiir dilini.

          ***

    Çağdaş Şair ve Yazarlar Derneği, “Şiirinde kendine özgü sesleri ile önemli bir yer tutmuş şairleri onurlandırma ve genç nesillere tanıtarak yaşatmak adına, ilk 2 yıl Ergin Günçe ile başlattığı geleneksel ödüllü şiir yarışması ve anma etkinliğini 2011 ve 2012 yıllarında Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin önemli adlarından olan Şair Abdülkadir BULUT adına” düzenlemeyi uygun gördü. Bu yıl şiir yarışmanın dernek adına 4.sü, Abdülkadir Bulut adına ise 2.si tertiplendi.

    Bende, hem Bulut’un tanıtılması ve tanınmasını hem de yarışmaya katılımcı sayısının daha fazla olmasını sağlayabilmek adına konuyla ilgili bir köşe yazısı yazmıştım. Yazım çeşitli sitelerde yayınlanmaya başlamıştı.

            ***

    Aradan birkaç gün geçti. Bir sabah saat 9 ya da 9 buçuk civarıydı. Telefonum çaldı. “Alo, buyurun!” dedim.

    Telefondaki ses “Abdülkadir Bulut Şiir Yarışması ile ilgili aradım. Yarışmaya katıldım. Şiirlerimi gönderdim. Verdiğiniz adreste kimseye ulaşamamışlar. Kargom Ankara’da bekliyor. Eğer bugün, yarın ulaşamazsam yarışmadan birilerine, kargom geri gelecek. Kargom geri gelirse bir daha da katılamam.” dedi.

    Bir an telâşa kapıldım. Ne yapacağımı şaşırdım. Ne yapmalıydım? Kısa bir sessizlik oluştu.

    “Siz nerden arıyordunuz beni!” dedim.

    “Adıyaman’dan arıyorum.” dedi. Biraz heyecan kapladı yüreğimi. Sevindim.

    Adıyaman’dan birilerinin yazımıza ulaşması, okuması elbette gurur vericiydi. O an mutluluktan uçtum.

     “Tamam, size en kısa zamanda ulaşıp konuyla ilgili bilgi vereceğim.” dedim.

    “Bugün ya da en geç yarına kadar ulaşırsanız sevinirim.” dedi.

    “Bu arada isminiz neydi! Bir an konuşmaya odaklanınca isminizi sormayı unuttum. Özür dilerim!” dedim.

    “Adım Hasan Çapik.” dedi.

    “Bu yarışmaya katılımınızdan dolayı sizi kutlarım. Bugün olmazsa en geç yarın sabaha yarışmacılardan birisine ulaşıp size döneceğim. Mutlu günler!” diyerek telefonumu kapattım.

             ***

    Akşam internette sosyal paylaşım sitesi facebook’a girdim. Orda değerli ağabeyim yazar Mustafa B. Yalçıner’e rastladım. Durumu anlattım. Sağ olsun Mustafa abi, yardım etti. Hasan Çapik’e ulaştım ve yetkililerden ulaştığım kişinin telefon numarasını Hasan Bey’e verdim. O da yetkili kimseye ulaşmış. Böylece sorunu çözeme kavuşturduk.

    Mustafa ağabey, yarışmadaki jüri üyeleriyle çok yakın dost. Konuyu kısa zamanda çözüme kavuşturmamızdaki sebepte bu olsa gerek.

           ***

    Hasan Bey’e, sorunu hallettikten sonra adresimi verdim. “Yayınlanmış şiir kitaplarının olduğunu” söyledi. Birkaç gün sonra Hasan Bey’in şiir kitapları ulaştı elime. Kitaplar elime geçer geçmez okuma fırsatım olmadı. Kısmet bugünlereymiş.

            ***

    1977 Adıyaman doğumlu şair, Çukurova Üniversitesi Felsefe Grubu Öğretmenliği’nden mezun. Şairin şiirleri, Sanat ve Hayat, Güney, İnsancıl, Kaçak Yayın dergilerinde yayımlanmış.

             ***

    “Bekleyişin Zedüştü”

    Hasan Çapik’in ilk şiir kitabı, “bekleyişin zerdüştü”dür. 2007 yılında Algı Yayınları Asmin Kitap etiketiyle 64 sayfa olarak çıkan kitap, 30 şiirden oluşuyor.

    Kitap, ilginç şiirlerle dolu…

    Şairin ilk şiir kitabı olmasına rağmen “bekleyişin zerdüştü”nde sağlam yapılı şiirler oldukça dikkât çekici...

    Kitabın sayfalarını her çevirişte birbirinden güzel şiirlerin varlığına tanıklık ettim.

    Arada sesi cılız şiirler yok da değil ama, çoğunluğun sesi tok ve gür çıktığı için arada cılız sesler pek de duyulmuyor…

            ***

    “Yatağımda mavi bir leke /Mürekkep lekesi ne olacak. /İçini boşaltırcasına akmış yatağa /Damlayacak mısram olacaktılar oysa //Kimbilir /Kaç soysuzun bekareti gidecekti. //Belki de aydınlanacaktı bir karanlık /Tarihin yazmadığı/yahut yanlış yazdığı. //Bir barışa imza olacaktı belki /İnsanlığın yürek gözüyle beklediği. //Hasret mektubum olurdu memleketime /Bağrımın yangınlarından kopup gelen. //Sevda türküsü olurdu kim bilir ki; /Bahara düşürüp de /İlk filizlenmeleri, /Coştururdu genç kızları! /Olurdu şenlik yeri /Pınar başları /Dağ başları! //Eğer dökülmeseydi mürekkep lekeleri /Kapıları evrenselliğe açılan /Bir şiir yazacaktım belki de /Saydıklarımı iyice içine sindiren.” (Uyuklarken-Sayfa 15-16)

            ***

    “Bir aşk var bende /Cemali sen /Yağmur mu yoksa /Yağdığı sen. //Hangi çiçeğe dokunsam /Ellerim kelebek /Uçtuğum sen.” (Bir Aşk Var Bende-Sayfa 31)

            ***

    “Gelecekler mi? //Sözleşmiştik /Susuz değilse sözleri. //Çok mu oldu /Beklediğin? //Söz verildiğinden evvel. //Peki... Peki //Biliyorlar mı? /Söz vermenin tutmak olduğunu? //Yanılmıyorsam. //Beklerken bir şeyler yapmışsındır? //Onların daha soru dahi /Olduğunu hissetmediği /Sorulara cevaplar buldum. //Yorgunsundur o zaman /Belki de yıpranmış? //Hayır... Kalsın yorgunluk. /Dağlara çekiliyorum ben /Yıpranmışlığın beslediği gücümle!” (Bekleyişin Zerdüştü-Sayfa 59-60)

            ***

    “Sismik ve Ritüel”

    Hasan Çapik’in ikinci şiir kitabı Ocak 2011’de Kanguru Yayınları etiketiyle 80 sayfa olarak “sismik ve ritüel” adıyla yayımlandı.

    51 şiirden oluşan kitap, şairin ilk şiir kitabı “bekleyişin zerdüştü”ne göre daha canlı, daha sağlam…

     Sesler çoğunlukla tok ve gür...

    Tamamen özgün sözler demetinden oluşan kitabı zevk alarak okudum. Bir solukta okunacak bir kitap...

    İnsanı yormayan, insanın kafasında farklı desenler çizerek okunan, beyin dokusunu okşayan bir kitap…

            ***

    “O şiir hiç mi oluşmayacak /Seni söylemeyi çırpındığım /Hüzünlü bir viyolonsel olup /Hep içime mi akacak sesim /Yalnız yüreğim mi bilecek /Sen açılı çiçeklerimi //Sınırları bende ummanım olsan da /Bir bencil alfabe bir beceriksiz ben /Yazılamayan şiirin /Usuma vuran sorun /Sevgilim sen nesin, /Sevgilim sen nesin?” (Sevgilim Sen Nesin?-Sayfa 29)

           ***

    “Şarkısı olsun ister şiiri olsun ister /Şu yaşamda insanoğlu /Karşılanınca günlük ekmeği.” (Değişende Değişmeyen-Sayfa 33)

           ***

    “Kartaldım //Rüzgârdı kanatlarım /Arzumdu sınırlarım //Öyle uçardım //Bulutlar bilirdi beni /Doruklar taşırlardı /Misafirim simurglar /Tartıştığım tanrılardı //Öyle yaşardım //Sığınmaları kapılanmaları /Masallardan duyardım //Kartaldım //Bir dala bin pusu /Kurmakla ünlenmiş /Bir tür türedi ovada /“İnsan!” diyorlar adına //Sınanır kartal” (Değişti Dengeler-Sayfa 43)

           ***

    “Ama acılar da biter //Zamanın bir yerlerinde /Ayakları yere basar /Yaşamak /Gerçeklendiğinde /Gerekçeleriyle //Bulut yakınlığında /Yakınımızda olacak /Tüm tufanların tortusu /Acılanmak! //Ve /Anka kadar /Var olacak //Keder! //Acılar da biter” (Karşı Kıyı-Sayfa 45)

            ***

    “Yorgunluğumu almıyor uyumak /Sorulara cevapsız okumaklar /Kırmızı kalemle çiziyorum /Üstümü. /Bir hal oldu bana /Birdenbire bütün bir hayat /Boşalıveriyor içimden /İçindekilerle /-Yineliyorum umuyla 66.soneyi /Kutsalım yatıştırır kargışımı- /Nasıl anlatmalı anlatılmazı /...Kelimeler... Kelimeler... Kelimeler...” (Sismik ve Ritüel-Sayfa 77)

           ***

    Hasan Çapik’in “Bekleyişin Zerdüştü” ve “Sismik ve Ritüel” adlı şiir kitaplarını keyif alarak okudum. Şiir severlerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Daha nice şiir tadında, şiir kitaplarıyla Abdülkadir Bulut dostluğunda buluşmak dileğimle...

    Ellerine sağlık sevgili Hasan...

           ***

    Mehmet Şahincileroğlu’nun Notu: Hasan Çapik’in kitaplarını almak isteyen şiir severler 0505 476 55 06 nolu telefondan kitapları temin edebilirler.

sahin33mehmet@gmail.com
GSM: 0506 935 73 17

 

 

 

Mehmet ŞAHİNCİLEROĞLU
mehmet_sahin1987@hotmail.com

  YAZIYA YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ... 

*********************************************************

  MEHMET ŞAHİNCİLEROĞLU'NUN 2011'de SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ....

 

ŞAHİNCİLEROĞLU 2012 YAZILARI

     -2. Abdülkadir Bulut Şiir Yarışması Düzenleniyor

     -Anamur’un Öncüleri

     -Anamur Kültür Envanteri Projesi Umut Veriyor

     -Restorasyon Çalışması Başladı… Hayırlı Olsun!

     -Bulut ve Türkeli Kütüphanesi Hâyâli

    -Yeni Bir Yılın İlk Yazısı

 

  Doğan CEYLAN'ın Sitemizde Yayımlanan Yazıları İçin TIKLAYINIZ....

           

  Ersal ÖZKAN'ın Sitemizde Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ....

 EĞİTİM YAZILARI DEFA OKUNMUŞTUR    __________________________________________________

 "Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]