ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   ÇOCUKLARIN SEVGİLİSİ HZ. MUHAMMED (S.A.V.)

  Çocukların Sevgilisi Hz. Muhammed(s.a.v)  –İsmail KILINǒın Kaleminden..

   “Esmâ’ül Hüsn┠adlı kitabın da yazarı olan Anamurlu Hemşerimiz İsmail KILINÇ çocuklar için yazdı.. 

  SEVGİ KAHRAMANLARI

       İSMAİL KILINǒIN KİTAPTAKİ TÜM YAZILARINI EĞİTİM KÖŞESİ YAZARLARIMIZ BÖLÜMÜNDE TAKİP EDEBİLİRSİNİZ...Çocuklarımıza okutalım.

   Aşağıda hep birlikte okuyalım..

                                           www.anamurunsesi.com

       12/01/2013 www.anamurunsesi.com yazdı.

_______________________________________

   Çocukların Sevgilisi Hazreti MUHAMMED(S.A.V.)

        BİRİNCİ BÖLÜM-1:

        Kaldığımız yerden devam ediyoruz...

         
           ÇOCUKLAR HAKKINDA SEÇME HADİSLER

    Ya'la İbnu Mürre (radıyallahu anh)'ın anlattığına göre, bir grup ashab, Resûlullah'la birlikte Aleyhissalâtu vesselâm'ın davet edildiği bir yemeğe gittiler. Yolda, Hüseyin'e rastladılar, çocuklarla oynuyordu.

    Ya'la der ki: "Resûlullah (sav) (çocuğu görünce) ilerleyip cemaatin önüne geçip, (onu tutmak için) ellerini açtı. Çocuk ise sağa sola kaçmaya başladı. Resulullah da onu takliden sağa sola koşarak, tutuncaya kadar peşinde koştu. Yakalayınca ellerinden birini çenesinin altına diğerini de ensesine koyup öptü ve ‘Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin'denim! Kim Hüseyin'i severse Allah da onu sevsin. Hüseyin sıbt'lardan bir sıbttır (torun)’ buyurdu."

    Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah (sav) buyurdular ki: "Çocuklarınıza gereken ikramı yapın ve terbiyelerini güzel yapın."

    İbnu Mes'ud (r.a.) anlatıyor: Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Çocukları diri olarak toprağa gömen ateştedir." (Ebu Dâvud)

    "Resûlullah (sav) Mekke'ye geldiği zaman kendisini, Abdulmuttaliboğullarının çocukları karşıladılar. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm birini önüne, diğerini de arkasına bindirdi." (Buhari)

    "Resûlullah (sav) (yılın turfanda) ilk meyvesi getirildiği zaman dua ettikten sonra getirilen meyveyi, orada hazır olan çocuklardan en küçüğüne verirdi." (Müslim)

    Hz. Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Kureyş kadınları, deveye binen kadınların en hayırlılarıdır. Onlar, küçük çocuklara karşı daha şefkatli, kocalarının mallarına karşı daha muhafızdırlar." (Buhari)

    Ebu Ümame (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselam'a bir kadın geldi, yanında iki de çocuğu vardı. Kadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediyordu. Aleyhissalatu vesselam onu görünce (takdirlerini) şöyle ifade buyurdular: "Kadınlar çocuklarını (karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerler. Bunlar bir de kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!"

    Ebu Ümâme (radıyallahu anh) anlatıyor: Bir adam: "Ey Allah'ın Resülü, anne ve babanın çocukları üzerinde hakları nedir?" diye sormuştu. Aleyhissalâtu vesselâm: "Onlar senin cennet ve cehennemindirler" buyurdu." (İyi yetiştirirsen cennete, kötü yetiştirirsen cehenneme gidersin)

                   DÖNDÜREMEZLER

           Hasretin yaktı kavurdu bizi
           İlan ettik cihana, Sana sevgimizi
           'Hakk Nebi' deyip çıktık yola bulduk izi
           Tercih ettik cana, canana Nebimizi

           Ey Nebi ver biz gençlere dersimizi
           Ver ki, feza duysun sesimizi
           Döndüremezler bu yoldan tekimizi
           Tek tek öldürseler de hepimizi.

 

İsmail KILINÇ
Filoloğ
 
__________________________________

 


    Çocukların Sevgilisi Hazreti MUHAMMED(S.A.V.)

 EĞİTİM YAZILARIMIZ Web Counter DEFA OKUNMUŞTUR __________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]