ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

       

 Hayat  

        ALLAH TÜRK’Ü SEVMEZ Mİ? (Tefsirlerde Türk Karşıtlığı)

    Geçmişte İsmail Hami Danişment’in “TÜRKLÜK MESELELERİ” kitabını okurken bazı tefsircilerin Kuran’da geçen “Ye’cüç ve Me’cüç”ü “Türkler” olarak açıkladıklarını öğrenmiştim. Kitabın o bölümünü yeniden okudum. Danişment, Arap tefsircilerinden Hazin lakaplı Alâüddin ibnu Muhammed’in “Lubab-ut-Te’vil fi Maâni-t-Tenzîl” adındaki tefsirinden alıntılar yapmış.

            23/08/2012 tarihinde anamurunsesi.com yazdı.

___________________________________________________________________________   

               ALLAH TÜRK’Ü SEVMEZ Mİ? (Tefsirlerde Türk Karşıtlığı)

    Geçmişte İsmail Hami Danişment’in “TÜRKLÜK MESELELERİ” kitabını okurken bazı tefsircilerin Kuran’da geçen “Ye’cüç ve Me’cüç”ü “Türkler” olarak açıkladıklarını öğrenmiştim. Kitabın o bölümünü yeniden okudum. Danişment, Arap tefsircilerinden Hazin lakaplı Alâüddin ibnu Muhammed’in “Lubab-ut-Te’vil fi Maâni-t-Tenzîl” adındaki tefsirinden alıntılar yapmış. Hazin tefsirine baktım; H. 725, M. 1324’te yazılan kitapta yazar (Kehf: 94) diyor ki:

    “Ye’cüç ve Me’cüç Nûh’un oğlu Yafes’ten türeyen Türklerdir. Bunlar (Türkler) filleri, vahşi hayvanları ve domuzları gördükleri zaman yemeden geçemezler, kendi ölülerini bile yerler.” Yazara göre Türkler ihtilam olan Âdem’in toprağa düşmüş menisinden türemiş. Danişment’in verdiği bilgilerden öğrendim ki, Bagavi, Taberi, Nesefi gibi tefsir sahipleri de Ye’cüç ve Mecüç’ü Türkler olarak açıklamış. Bu tefsir sahiplerinin hepsi Arap’tır. Yani Arapların din bilginlerinde bile “Türk düşmanlığı/Türkleri aşağılama” ve bu haksızlık 7-8 yüz yıl önce başlamış. Bu bir. Vicdansızlık ve akılsızlığın ikinci, üçüncü, … yönleri var. Şimdi onlara bakalım.

    Miladi 1324’ten bugüne kadar yüzlerce tefsirci yetişmiş, çok sayıda tefsir kitabı yazılmış. Bu tefsircilerin içinde Arap olanlar var, Türk olanlar var. Bunlardan hiç birisi bugüne kadar: “Ye’cüç ve Me’cüç Türkler olamaz. Bu iddia İslam’a aykırıdır, Kuran adına Türklere iftiradır. Bütün insanları Allah yaratmıştır. Allah Âlemindir Rabbidir. Allah hiçbir kişi ve kavmi peşinen suçlamaz. Allah taraf tutmaz. Böyle tefsir olmaz...” dememiştir. Burada soralım:

    Türkleri “adam eti yiyen yamyamlar” olarak aşağılayan Hazin ve benzeri tefsircilere sonraki tefsircilerin vicdanları neden isyan etmedi? Hadi Arap tefsircilerin vicdanları sustu, ya Türk tefsircilerin vicdanları niye sustu? Bu da iki olsun.

    Gelelim üçe: Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri, Cumhuriyet’imizin “olur, katkı ve destekleriyle” 35-40 tane İlahiyat Fakültesi, 600-700 tane İmam-Hatip Lisesi açıldı. Bu fakülte ve liselerin müfredatlarına “Tefsir Dersleri” de kondu ve okutuldu. Bu derslerde şimdiye kadar tefsir hocaları bu yanlışlığı düzeltici ciddi bir çalışma/açıklama yapmadıkları gibi, yukarıda adları geçen tefsir kitaplarını bize hep “kaynak kitap” olarak tanıttılar. Kaynak kitabı böyle olmaz. Allah ve Kuran’a karşı yapılan iftiraya sessiz kalmak en azından gaflettir. Sonra nerde kaldı sizin “Tefsir Profesöre, İslam âlimi, Diyanet yetkilisi” olmanız?

    Dört diyelim. Günümüz Türkiye’sinde, İmam-Hatip ve İlahiyat çıkışlıların çoğu (İlahiyatçı, öğretmen, müftü, vaiz, imam, esnaf vb) “Türk, Türklük” dedin mi irkiliyor, “Türk’üm” demeyi ırkçılık/günah sayıyor. Demek Arap ırkçılarının hastalıkları sırf Arapları zehirlememiş, Türkleri de zehirlemiş. Bu noktada şunu söyleyebiliriz: Türk milleti (TC) İslam âlimi yetiştireyim derken kendi kuyusunu kazan mezarcılar yetiştirmiş.

    Türkiye’de, Türk ırkından olan ve Türk ırkından olmayan olmak üzere iki tür insan var. Türk ırkından olanlar sessiz ve uysaldırlar, ırk ve ticareti yapmazlar. Türk ırkından olmayanlar çığırtkandırlar, din ticareti yaparlar. Türk olmayanlar, TC’nin bütün olanaklarından yararlandıkları, hiçbir ayırıma tabi tutulmadıkları halde Türk ve TC düşmanlığı yapıyorlar ve buna rağmen –her ne hikmetse- siyasette, sanayide vs daha çok makbule geçiyorlar. Burada bir çelişki var mı, yok mu? Siz bu sorunun cevabını düşünürken ben bir gerçeği dile getireyim:

   Türk olmayan bir kişi Türk olan bir kişiden üstün olamaz. Müslüman olmuş bir Gürcü yahut Arap’ın inancı, Müslüman olmuş bir Türk’ün inancından üstün olamaz. Bunların tersi de geçerlidir. Öyleyse Gürcülük yahut Arapçılık niye Türklükten daha fazla kabul görüyor? Türkiye’deki fiili durum şu:

    Türkler mazlumdur. Türkler iteleniyor. Türkler üçüncü sınıf insan yerine konuyor. Bu sonuçta Hazin, Bagavi, Taberi, Nesefi gibilerinin aşıladıkları “yamyam Türk” iftirasının önemli bir payı yok mu dersiniz? Yok diyorsanız, bana Türkiye’deki “Türk, Türklük” düşmanlığının kökenlerini gösteriniz. Payı var diyorsanız, “Allah adına iftira atma, aslını inkâr ederek haramzadeleşme” illetinden ne zaman, nasıl kurtulacağız? Bunları düşünmek bizi yorar mı, bize lüks mü?

    Tefsirlerdeki Ye’cüç ve Me’cüç açıklamalarına bakınca; “Allah Türk’ü sevmezmiş, Türk olmak suçmuş” mu diyeceğiz, yoksa: Dinden sosyal psikolojiye, tarihten coğrafyaya kadar her alanda bilgi tashihine (düzeltme) mi gideceğiz?

    Not: Bir sonraki yazımda hayatımızdaki “Türk düşmanlığı ile Türklerin uğradığı yıkımları” anlatacağım. O zamana sizden bu yazının eleştirisini ve şahsi düşüncelerinizi bekliyorum.
 

 

 

Yusuf DÜLGER
İlahiyatçı-Gazeteci-Yazar

  YUSUF DÜLGER'İN 2011'de YAYIMLANMIŞ YAZILARI İÇİN    TIKLAYINIZ...   

2012 Yılı Yazıları:

 “ANADOLU KAYIPTA”

 -TÜRKLÜĞÜ YOK EDEMEZSİNİZ!

 -KÜRTAJ-SEZERYAN-ULUDERE

 -KONYA MERAM TIP FAKÜLTESİ ÜZÜYOR

 -MÜCADELECİLER VE YAVUZ ARSLAN ARGUN

 -ILIMLI TEKBİR, YAĞCI MÜSLÜMAN 

-BİLGİYE KAPISINI KAPATMIŞ İKİ BAKANLIK (MEB, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI)

  -KENDİ KALESİNE GOL ATANLAR

  -BİR KARNEDE DÖRT HATA

 -MİLLİ EĞİTİM ÇÜRÜYOR 

 -TÜRKLERİN ARAPLAŞTIRILMASI

  -FETRET DÖNEMİNDEYİZ

  -TÜRKİYELİ DİNCİLERİN SURİYE-İRAN SINAVI

  -KONYA’DA 19 MAYIS

  -BUDDHA VE ATATÜRK

  -CUMHURİYET İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

  -ÖĞRETMEN GÖZÜYLE MİLLİ EĞİTİM-1

  -ÖĞRETMEN GÖZÜYLE MİLLİ EĞİTİM-2

  -AMERİKA KİRLİ, TÜRKLER KUŞATMADA

  -RECEP ERDOĞAN'IN YUMUŞAK KARNI

  -STRATEJİK DARBE

  -MİLLİ GÜVENLİK DERSLERİ

İkbal VURUCU, Mete KILIÇ, Şükrü ALNIAÇIK, Özcan PEHLİVANOĞLU Müjdat ÖZTÜRK. Birol ERTAN,Ali ERDOĞAN'ın yazıları için TIKLAYINIZ..

 

KÖŞE YAZILARI

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNDU...

__________________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

       
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]