ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        ALLAH'INA KURBAN ADANA

    25 Mayıs 2013 Cumartesi günü MHP tarafından milli değerleri korumak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen ve birincisi 23 Mart 2013’de Bursa’da, ikincisi 20 Nisan 2013’de İzmir’de, üçüncüsü de 25 Mayıs 2013 günü Adana’da gerçekleşen vatan mitingini gittik gördük. Gerçekten Adana mitingindeki kalabalık, coşku ve heyecan görülmeye değerdi. O gün Adanalıların deyimi ile “Adana yıkılıyordu”.

         28/05/2013 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

__________________________________________________________________

             ALLAH'INA KURBAN ADANA

    25 Mayıs 2013 Cumartesi günü MHP tarafından milli değerleri korumak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen ve birincisi 23 Mart 2013’de Bursa’da, ikincisi 20 Nisan 2013’de İzmir’de, üçüncüsü de 25 Mayıs 2013 günü Adana’da gerçekleşen vatan mitingini gittik gördük. Gerçekten Adana mitingindeki kalabalık, coşku ve heyecan görülmeye değerdi. O gün Adanalıların deyimi ile “Adana yıkılıyordu”. Adana ve ilçelerinden, Mersin’den, Gaziantep'den, K. Maraş’tan, Hatay’dan, Konya’dan, Niğde’den, Aksaray’dan kopup gelen onbinler adeta bir destan yazdılar. 25 Mayıs 2013 günü Adana Adana olalı gerçekleşen en büyük mitinglerinden birine şahitlik ederken, her yer kırmızı beyaz bayraklarla bir gelincik denizine dönmüştü. Vatan, millet, bayrak diyerek yollara düşen genci yaşlısı, kadını erkeği milyonlar, vatan ve milletin bütünlüğünü koruyacaklarını bir kez daha azim ve kararlılıkla bütün dünyaya ilan ettiler.

    MHP Lideri Bahçeli, Adana Vatan Mitinginde yaptığı konuşmada, "Türk vatanı bugün bu meydanda ete kemiğe bürünmüştür. Biz bu vatanı kimseden bağış almadık, kimseye bağış etmeyiz, ettirmeyiz. Üç beş densiz istiyor, ABD buyuruyor, Başbakan umuyor bahaneleri ile Türk vatanından vazgeçmeyiz. Vatanın bölünmesine ve elden çıkarılmasına tahammül etmeyiz. 63 akılsız telkin ve tavsiye veriyor, diye vatandan pay talep edilmesine fırsat vermeyiz.

    Vatan bizim alın yazımızdır asla pazarlığı olmayacaktır. Vatan şerefimizdir, asla şerefsizlere bırakılmayacaktır" diyor.

    MHP Lideri Bahçeli, "Türkiye sahipsiz ve kimsesiz değildir. Türkiye bir deryadır, vatan bizim için Ötükendir, Balkanlardır, Kerkük'tür, Kuzey Afrika'dır, Galiçya'dır, Dumlupınar'dır. Vatan semadır, edilen duadır, Bilge Kağan'dır, Sultan Alparslan'dır, Fatih'tir, Kanuni'dir, Mustafa Kemal'dir, Vatan Merhum Başbuğ Türkeş’tir. Vatan ne Türkiye'dir ne Türkistan, Vatan Turan'dır, Kızılelma’dır" dedikten sonra, meydanda bulunan halka sık sık sorularla seslendi. Aldığı cevaplar karşısında "Allah'ına kurban Adana" derken, aldığı karşılıkta ses sınırları çoktan aşılmıştı.

    Anamur’dan bir grup MHP üyesi ile birlikte otobüsümüz Adana’ya hareket ederken sabah saat 06.30’du. Yolda indir bindir işi olmadığı ve çoğu yerde yoğun bir trafik olmamasından, miting alanına saat 13.00 gibi ulaştık. Adana İstasyon Meydanındaki miting alanı ve çevresi çok sayıda polis tarafından koruma altına alınmıştı. Meydana girişlere polis bariyerleri yerleştirilmiş, girenler kontrol edilerek içeri alınıyordu. Saat 16.00’da başlayacak miting için daha uzunca bir zaman vardı. Biz de üçerli, beşerli gruplar halinde gölgelik yerlerde beklemeye, başka yerlerden gelen tanıdıklarla sohbet etmeye başladık.

    Henüz meydanda fazla bir kalabalık da yoktu. Bir arkadaşımla etrafı dolaşmaya ve tanımaya çıktık. Meydana girişler üç ayrı yerden yapılıyormuş. İstasyon tarafına yöneldik, kapıda bir polis giren çıkanları sürekli not ediyordu. Diğer giriş çıkış noktalarında erkekler için ayrı kadınlar için ayrı üst arama noktaları kurmuşlar. Bu noktalardan birinden dışarı çıktık. Arka sokak ve caddeleri dolaştık. Yolun sağı solu hal ve hareketlerinden MHP’li oldukları anlaşılan kişilerle doluydu. Etrafta MHP bayrak, flama ve hediyelik eşya satışı yapan tezgâhlar kurulmuş. Ama bayrakların çok pahalı olduğunu öğrendik. Büfe önleri, cafeler, restoranlar, çay ocakları adeta bayram ediyorlar. Zira müşteri kalabalığından adım atacak yerleri kalmamıştı.
Miting alanına üç taratan giriş yapılıyor demiştik. Bu girişlerin yanında MHP görevlileri tarafından, Türk bayrağı, kırmızı ve beyaz üç hilalli MHP bayrakları dağıtılıyordu. Bu girişlerden birindeki görevliye şimdiye kadar ne kadar bayrak dağıttıklarını sordum. Bayraklara çok fazla talep olduğunu, ne kadar dağıtıklarını bilemeyeceğini söyledi. Bundan başka meydan içinde de çok sayıda görevli tarafından şapkalar, gölgelikler ve tanıtım gazeteleri dağıtılıyordu. Bir başka grup tarafından su ve biskevit dağıtımı yapıldı.

    Mitingin başlamasına daha bir saat kadar bir zaman kalmıştı ki, meydan çoktan dolup taşmış, kalabalık etrafa sarkmaya başlamıştı. Bizler sıcakta kalmayalım diye gölgelerde vakit geçirirken, çoğu gruplar çoktan meydanın ön taraflarında yerlerini almış, bayraklarını dalgalandırıyorlardı.

    MHP Lideri Bahçeli’nin konuşacağı sahnenin bir tarafında aynı boyda Türk Bayrağı ve MHP Bayrakları asılmış, diğer tarafında ortada Atatürk iki yanında da Başbuğ Türkeş ve Bahçeli’nin büyük boy portreleri yer almıştı. Etraftaki yüksek binalara da büyük boy bayraklar asılmıştı.

    Saat 16.00’ya doğru yayın aracından müzik yayınları ve anonslar yapılmaya başlayınca meydan biraz daha hareketlenmişti. Bu arada beraber geldiğimiz grubu kaybettim. Meğer onlar da ön taraflarda yerlerini almış, beklemeye başlamışlar. Ben de ön taraflara geçmeye çalıştım, ama ne mümkün. Kalabalıktan ve sıkışıklıktan ilerlemek imkânsızdı. Oradan Bahçeli'nin konuşmasını dinlemeye başladım.

    Etrafımda tanımadığım yüzlerce kişi kendini paralarcasına alkış ve tempo tutuyor. Konuşmanın durumuna göre kimi yerde yuhalıyor, ıslık çalıyor. Ama bayrağını hep yükseklerde tutuyor, bir o yana bir bu yana sallıyordu. Bundan önceleri de çok sayıda mitinge katıldım, kalabalıklar içinde kaldım. Ama böylesi bir heyecan ve böyle bir coşku hiç görmemiştim. Miting sonrası bazı kişilerle konuştum. Bursa, İzmir ve şimdi de Adana mitinglerinin 1999’dan daha hareketli ve canlı olduklarını ifade ediyorlar.

    Biliyorum şu muazzam kalabalıktan, şu coşku ve heyecandan çoğu gazete ve televizyon söz etmeyecek veya yasak savar kabilinden gösterip geçecek. Ama artık mızrak çuvala sığmaz olmuş. Televizyonlar ne kadar görmezden gelse de, gazeteler sağa sola saptırmaya çalışsa da, dağdan kopan çığ katlanarak geliyor.

    Bahçeli’nin konuşması, sloganlar, alkışlar ve ıslıklarla desteklenir, soruduğu sorulara evet veya hayır cevapları alırken meydanda yer yerinden oynamıştı. Sanırım Bahçeli de gördüğü manzara karşısında adeta kendinden geçmiş, konuştukça coşmuş, heyecanlanmış ve memnun olmuştur. Konuşma tamamlandıktan sonra meydan yavaş yavaş boşalırken, biz de beraber geldiğimiz grupla daha önceden kararlaştırdığımız yerde buluşmak üzere yürümeye başladık. Gruptaki herkesin gözlerinin içi gülüyordu. Demek ki memnun olmuşlar.

    Adana’dan çıktıktan sonra dinlenme molalarında da bazı kişilerle konuşmaya devam ettik. Bunca yola, yorgunluğa rağmen hiç kimsenin şikâyetçi olduğunu duymadım. Anamur’a gece saat 01.30 gibi geldik. Evet, sabah altıdan gece bir buçuğa kadar uzun ve zor bir yolculuk oldu. Bunca yola ve yorgunluğa değer miydi? Evet değerdi.

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

-Başkan Türe bunları söz vermişti

-Anamur Başbuğ Türkeş’i unutmamış

-Anamur Nevruz Bayramı Kutlamaları

-Çanakkale Zaferi ve Türk Kimliği

-Çanakkale Ruhuyla Anılarımız Tazelendi

-Anamur’dan İstanbul şimdi daha yakın

-Kuyruk acısı- evlat acısı

-Kocamaz Mersin Büyükşehir adaylığını açıkladı ama…

-Otogarlar, yine yollar ve Akdeniz oyunları

-Bir işyeri açmak da, kapatmak da zormuş

-YÖRÜK DÜĞÜNÜ BELGESELİ ÜZERİNE

-Anamur’da asker uğurlama töreni

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-1

-Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından bir kesit

-Anamur Türk Eğitim-Sen ile bir akşam

-MHP 10. büyük kurultayına genel bakış

-Anamur Sedirden haber var

-Anamur’da bayram kutlamalarından

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Anamur ve Bozyazı’da çözüme destek yok

-KKTC’ye su temininde isale hattı çalışmalarından

-ANTUDER’den bir konferans: “Osmanlı Belgelerinde Anamur”

-Ulaşımın sorunları ve yeni yaklaşımlar

-M. Namık Sinanoğlu ile bir sohbet

-Yerel seçimler yaklaşıyor, ortalık fena karışacak gibi

-Ak Partide sen kazan, biz de kazanalım felsefesi

-Yeter masal anlatmayı bırakın artık…

-Yenilikçi Demokratlar ve Hidayet Kılınç’ı dinlerken

-Büyükşehir yarışına farklı bir yaklaşım

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-2

-Büyükşehir yasası nedir, ne değildir?

-Asrın projesine bir katkımız olsun

-Anamur’da Cumartesi Pazarı yeniden hizmete girerken

-Anamur MHP’den muhteşem bir gece

-Bir şehit cenazesinden tespitler

-İstifa etmek onurlu bir davranıştır

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

 

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]