ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

       

 Hayat      “ANADOLU KAYIPTA”

    Bir tanıdığım, “falan yerde bakımcı kadın varmış, gel birlikte gidelim” dedi. Olur dedim, 4 kişi gittik. Kadın bizleri kısaca bir yokladı, sonra başladı konuşmaya:

    “Bahçe ve tarlalarımız işlenmiyor. Davar sığır beslemiyoruz. Çayırda çimende yayılan tavuklarımız yok, yumurtalar tatsız. Koltuğun, perdenin, bileziğin esiri olmuşuz. Geni bozuk besinler sağlığımızı bozuyor, parasını İsrail alıyor. Tembellik sağlığımızı bozuyor; midemiz, bağırsaklarımız, beynimiz çalışmıyor. Damarlarımız tıkalı; çeşit, çeşit hastalık var. Seme gibi olmayalım...”

            21/08/2012 tarihinde anamurunsesi.com yazdı.

___________________________________________________________________________   

                “ANADOLU KAYIPTA”

    Bir tanıdığım, “falan yerde bakımcı kadın varmış, gel birlikte gidelim” dedi. Olur dedim, 4 kişi gittik. Kadın bizleri kısaca bir yokladı, sonra başladı konuşmaya:

    “Bahçe ve tarlalarımız işlenmiyor. Davar sığır beslemiyoruz. Çayırda çimende yayılan tavuklarımız yok, yumurtalar tatsız. Koltuğun, perdenin, bileziğin esiri olmuşuz. Geni bozuk besinler sağlığımızı bozuyor, parasını İsrail alıyor. Tembellik sağlığımızı bozuyor; midemiz, bağırsaklarımız, beynimiz çalışmıyor. Damarlarımız tıkalı; çeşit, çeşit hastalık var. Seme gibi olmayalım...”

    Odada başları örtülü 45- tane de bayan vardı. Bayanlardan ikisinin şehirde yaşadıkları belliydi; ince, siyah mantoları ve siyah başörtüleri bunu gösteriyordu. Onlara döndü başladı taşlamaya:

    “Bu siyahlıklar ne böyle Araplar gibi? Biz Türklerin giyinmesi böyle değil. Bakın benimkine, (elleriyle, renkli basmadan dikilmiş geniş donunu ve gömleğini sallayarak/göstererek) analarımız böyle giyinirdi, çok rahat. Bir sizin başörtünüze bakın, bir benimkine. Yüzüm, boynum rahat. (Çenesinin altındaki yaşmağının bağlarını çözdü, uçlarını yanlarına attı.) Böyle olsa ne olur kız! Yemezler. Arap kültüründe kalmışız be! Araplaşıyoruz be! Yapmayalım. Tarlada, bağda, bahçede bu kıyafetle çalışılmaz, çalışamazsınız. Kocalarınız çalışıp siz yiyecek değilsiniz ki. Siz de çalışacaksınız. Seme gibi oturmayalım. Biz de çalışalım. Seme gibi olmayalım. Seme gibi olmayalım tamam mı?..” İşaretle evet dedirtiyor.

    “Bir sürü cami, herkesin elinde tespih. İbadet bu mu? Namaz sadece camide kılınmaz. Bir ağacın gölgesinde, düz toprakta da kılınır. Bu tespihler de Arap âdeti. Bizi biz olmaktan çıkarmışlar tamam mı? Etkilenmeyelim, bozulmayalım tamam mı? Seme gibi olmayacağız tamam mı?”

    “Dilimizi de bozmuşlar. Karamanoğlu Mehmet Bey şikayetçi, tamam mı?...”

    “Turgut Özal GAP için uğraştı. GAP’ın projesinde yanlışlık var. Bakın Urfa’dan, Mardin’den başka yerlere geçiş var. Suriye Irak sıkıntıda! Ta ilerlere kadar sıkıntı var. Amerika gelmiş gemilerle götürüyor, (Götürülenin ne olduğunu söylemedi) eskiden kağnılarla giderdi, şimdi gemilerle gidiyor. Türkiye’miz zararda, bunları neden görmeyiz, düşünmeyiz? Sonra çoluk çocuğumuz ne olacak?..”

    Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan çok bahsetti, kurduğu cümleler kapalıydı, o cümlelerin çoğunu anlamakta güçlük çektim.

    “Atatürk’ün manen huzurundaydım. Sivas Kongresinden sonra Ankara’ya dönerken yolda takkesi kayış gibi kirlenmiş, eli yüzü tozlu bir köylü görmüş. Şapka kanununu çıkarayım da, medenileşelim demiş. Şapka kanununu çıkarmış. Sonra tembellik olmuş. Bazı armutlar beyaz, parlak ama lezzeti yok. Onun gibi. Öyle değil mi eğitici? (Muhatap bendim. Bu konudaki anlatım ve örneğini tam kavrayamadım.) Atatürk çalışanı, alın terini seviyor. Biz sonraları çalışmayı bıraktık, huzursuz bir toplum olduk, anladığım bu" dedim. Yarı “evet” der gibi bir tavrı oldu. “Atatürk” ve “yanındaki arkadaşı İsmet Paşa”dan bahsederken heyecanlıydı.

    Kazım Karabekir Paşadan, Karamanoğlu Mehmet Beyden, Dördüncü Murattan, Mevlana’dan değişik vesilelerle birkaç kere sevgi ve saygıyla bahsetti.

    Kadın, yeraltı zenginliklerimizden, bu zenginliklerimizi elden çıkarmakta olduğumuzdan şikâyet etti, ikiye bir “Seme gibi olmayalım” dedi. Odadaki misafirlerine bazı yiyecekleri tavsiye etti, (geri dönünce o yiyeceklerin özelliklerine internetten baktım; beyni geliştirici, sindirim ve sinir sistemini düzenleyici özellikleri varmış) yurdumuzu ve milletimizi bekleyen tehlikeleri anlattı, (anlatımlarının çoğu kapalı cümlelerdi, kavramakta zorlandım) çalışmanın ve üretmenin önemini vurguladı. Konuşmasının sonunda dedi ki:

        “ANADOLU KAYIPTA! Anadolu kayıptadır, haberiniz olsun.”

    Böyle bir “bakımcı” ile karşılaşacağımı hiç ummuyordum. Konuşmalarının arasında kendisi söyledi, İlkokul ikinci sınıftan terk imiş. Hayret ederek yanından ayrıldım. İlkokulu bile bitirmemiş bir kadın, köy hayatında bu bilgileri nasıl elde etmiş, bu cümleleri nasıl kuruyor dedim.

    4-5 saat kadar konuştuğumuz kadın bazen tarihçi, bazen coğrafyacı, bazen jeolog, bazen Dr, bazen din bilgini, bazen anne ve fakat hep psikolog, sosyolog, yerli, üretici, emekçi, çalışkan bir ANADOLU kadın idi.

    Ayrılırken kendisine:

    Bu anlattıklarınızı isim ve adres vermeden yazayım mı dedim. “Olur” dedi.

    Yeniden itiraf ediyorum, kadının anlattıklarını tam anlayabilmiş, üslubunu bu yazıya yansıtabilmiş değilim. Farklı bir kişilikle, ilginç düşüncelerle karşılaştığım için özel bir yazı yazdım. Anlattıklarımı bir de siz değerlendirin bakalım, kafanızda ne gibi duygular oluşacak. Mutlu bir Ramazan Bayramı geçirmeniz dileğiyle.
 

 

 

Yusuf DÜLGER
İlahiyatçı-Gazeteci-Yazar

  YUSUF DÜLGER'İN 2011'de YAYIMLANMIŞ YAZILARI İÇİN    TIKLAYINIZ...   

2012 Yılı Yazıları:

 -TÜRKLÜĞÜ YOK EDEMEZSİNİZ!

 -KÜRTAJ-SEZERYAN-ULUDERE

 -KONYA MERAM TIP FAKÜLTESİ ÜZÜYOR

 -MÜCADELECİLER VE YAVUZ ARSLAN ARGUN

 -ILIMLI TEKBİR, YAĞCI MÜSLÜMAN 

-BİLGİYE KAPISINI KAPATMIŞ İKİ BAKANLIK (MEB, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI)

  -KENDİ KALESİNE GOL ATANLAR

  -BİR KARNEDE DÖRT HATA

 -MİLLİ EĞİTİM ÇÜRÜYOR 

 -TÜRKLERİN ARAPLAŞTIRILMASI

  -FETRET DÖNEMİNDEYİZ

  -TÜRKİYELİ DİNCİLERİN SURİYE-İRAN SINAVI

  -KONYA’DA 19 MAYIS

  -BUDDHA VE ATATÜRK

  -CUMHURİYET İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ

  -ÖĞRETMEN GÖZÜYLE MİLLİ EĞİTİM-1

  -ÖĞRETMEN GÖZÜYLE MİLLİ EĞİTİM-2

  -AMERİKA KİRLİ, TÜRKLER KUŞATMADA

  -RECEP ERDOĞAN'IN YUMUŞAK KARNI

  -STRATEJİK DARBE

  -MİLLİ GÜVENLİK DERSLERİ

İkbal VURUCU, Mete KILIÇ, Şükrü ALNIAÇIK, Özcan PEHLİVANOĞLU Müjdat ÖZTÜRK. Birol ERTAN,Ali ERDOĞAN'ın yazıları için TIKLAYINIZ..

 

KÖŞE YAZILARI

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNDU...

__________________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

       
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]