ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

           Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

    Bozdoğan Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen 1. Azıtepe Doğa Yürüyüşü, Bozdoğanlı vatandaşlar, Bozdoğan Mamure İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri ve Anamur’dan kadın erkek, genç yaşlı kalabalık bir grup katılımıyla 8 Nisan 2012 Pazar günü gerçekleştirildi.

           09/04/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

               Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

    Bozdoğan Köyü Muhtarlığı tarafından düzenlenen 1. Azıtepe Doğa Yürüyüşü, Bozdoğanlı vatandaşlar, Bozdoğan Mamure İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri ve Anamur’dan kadın erkek, genç yaşlı kalabalık bir grup katılımıyla 8 Nisan 2012 Pazar günü gerçekleştirildi.

    Yürüyüşe biz de katıldık ve ilginç detaylara ulaştık. Anamur’dan hareket ve toplanma yeri Cumhuriyet Meydanıydı. Yürüyüşe katılmak isteyenler, sabah sekiz buçuktan itibaren birer ikişer gelmeye başladı. Saat dokuza doğru belediyenin tahsis ettiği otobüs geldi. Bizim gibi böyle zor ve yorucu yürüyüşe ilk defa katılanlar oldukça heyecanlıydı. Dokuz buçuk gibi otobüsümüz hareket etmeye hazırdı. Yürüyüşe başlama yeri, eski Bozdoğan İlkokulunun önüydü.

    Başlama noktasında bizi Bozdoğan Muhtarı ve diğer görevliler karşıladı. Birçok kişi de kendi araçlarıyla başlama noktasına gelmiş bekliyorlardı. Rotamızı Azıtepesine ayarladık ve elli altmış kişilik bir grup yokuş yukarı yürümeye başladık. Ama sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda kişi yürüyüşe geçmiş, görevlilerin bazıları da traktörler, arazi araçları ile çoktan zirveye ulaşmışlardı. Bizim katıldığımız grup ise en son yürüyüşe geçen ekipmiş. İki arkadaşla birlikte sıkı bir tempoyla ekibin ön tarafına ulaştık. Bu arada yolda yorulup, tıkanıp kalmış birçok kişiye rastladık.

    Hava çok fazla olmasa da 25-30 derece bir sıcak vardı. Yolumuz çok fazla dik değil, ama öyle düz de değildi. Beraber yürüdüğümüz arkadaşlarla fazla konuşmadık. Ama bazı yerlerde kısa süreli dinlenmelerle bir saat yürüdükten sonra gür akan bir çeşmeye rastladık. Elimizi yüzümüzü yıkayıp biraz olsa da serinledik.

    Yolun yarısına vardığımızda kalan mesafeyi gösteren tabelalar yerleştirmişler. İlk tabelada 3000 metre, rakım 600 metre yazıyordu. Bir süre sonra 2000 metre ve rakım 700 metre tabelasına ulaştık. Bu noktadan sonra Bozyazı tüm haşmetiyle ayaklarımızın altındaydı ve yürümeye devam ettik 1000 metre kaldı, derken zirveye ulaştık. Tam zirvede rakım 850 metreymiş.

    Azıtepesinin zirve biraz taşlık, kayalık ama düzlükler de var. Tam tepeye Orman İşletmesi Yangın Gözetleme Kulesini yapmışlar. Hemen yakınlarda GSM yansıtıcıları konmuş. Önümüzde yamaç paraşütü için hazırlanan düzlük var. Tepede 360 derece etrafı süzüp, seyir yapabiliyorsun. Anamur ve Bozyazı’yı bu kadar yüksekten ilk defa gördük ve çok mutlu olduk. Evet, yorulmuştuk, nefesimiz tıkanmıştı. Ama gördüğümüz şu manzara gerçekten yorulmaya değiyordu.

    Yürüyüşümüz sırasında biri kız diğeri erkek iki küçük çocukla karşılaştık. O kadar istekli ve heyecanlı yürüyorlardı ki, bazen normal yolu bırakıp aralardan çıkıyor, kestirmeden gidiyorlardı. Yürüyüş kollarının zirveye ulaşması zaman aldı. Herhalde öğleye doğru herkes toplanmış olsa gerek.

    Zirveye çıkıp biraz dinlendikten sonra etrafı dolaşmaya çıktık. Yangın kulübesinin önünde Bozdoğanlı bir grup kadın sıkma börek hazırlıyordu. Hemen biraz ötelerinde bir başka grup semaverlerde sıcak çay servisi yapıyordu. Bir süre sonra ses yayın cihazından herkesin sıkma börek, ayran ve çaylarını almaları tekrarlanmaya başladı.

    Evet, yorulmuş ve acıkmıştık da, Bozdoğan Köyü Muhtarlığının davetlilere bu sınırsız ikramları ile karnımızı doyurduk. Sonra ses yayın cihazından müzik yayınları başlamıştı. Tıpkı düğünlerde gibi oyunlar oynandı. Yürüyüşe katılan halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Seyirci onları doyasıya alkışladı. Kalabalık arasında dolaşırken yaşlı insanlarla karşılaştık. Arabalarla gelmişler. Görevlilerden zirveye çıkanların 350 kişi olduğunu öğrendik.

    Bozdoğan İlköğretim Okulu Müdürü ve Bozdoğan Köyü muhtarı ile görüşme fırsatımız oldu. Müdür Beyi bu kadar çok öğrencisi ve öğretmenleriyle bu etkinliğe katılmalarından dolayısıyla kutladık. Aynı okulun geçen yıl köyde anneler günü kutlaması yaptığı, yılın annesi seçimi yaptığı ve bütün annelere karanfiller dağıtıklarını, amaçlarının okul, aile ve halk kaynaşmasını sağlamak olduğunu söyledi.

    Bundan önce de çeşitli yerlere 200 adet kuş yuvası yapıp astıklarını ve kuşların bu yuvalara girip çıkmalarının görmekten dolayı mutlu olduklarını görmek bizi de gururlandırdı.

    Bozdoğan Köyü Muhtarı gerçekten çok sosyal bir insan. Her tarafa koşturuyor, herkesle ilgileniyor. Görüşmemizde yürüyüşe başlama noktasından itibaren 6 km, anayol ile başlama noktası arasında 2,5 km yol olduğunu söyledi. Amaçlarının köyü tanıtmak, gelişmesini ve şu kullandığımız yolun yapılmasını sağlamak olduğunu, bu etkinlik için çoğu kurum ve kuruluştan destek aldıklarını ifade etmeyi ihmal etmedi.

    Bu yürüyüşe Anamur HEM Müdürü ve Anamur Kütüphane Müdürünün katıldıklarını öğrendik. Elbette basından da temsilciler vardı. Biz Akdeniz Postası, HaberAnamur.net sitesi ve Anamur Gündem Gazetesi çalışanlarını gördük. AA muhabiri Tahsin Ünlü ile tarihi Anamur Evleri konusunda karşılıklı konuşmalarımız oldu.

    Zirveden dönüşe öğleden sonra saat iki gibi geçtik. Saat üç buçuk gibi ilk hareket yerine ulaştık. Otobüsle tekrar Anamur’a döndük.

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

 -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]