ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

           Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı

    Anamur’da AK Parti ve MHP kongreleri geride kaldı. Her iki kongreden de bir sürpriz sonuç çıkmadı. AK Partide Ahmet Yıldırım 2009 yerel seçimleri öncesi atama yoluyla gelmişti. Yönetim kurulunda o günden bugüne gelinceye kadar bir hayli değişiklikler oldu. Ama 15 Ocak 2012 kongresi ile sandıktan çıkan yönetim tüm şaibeleri ve tartışmaları ortadan kaldırmış oldu.

          22/01/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

               Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı

    Anamur’da AK Parti ve MHP kongreleri geride kaldı. Her iki kongreden de bir sürpriz sonuç çıkmadı. AK Partide Ahmet Yıldırım 2009 yerel seçimleri öncesi atama yoluyla gelmişti. Yönetim kurulunda o günden bugüne gelinceye kadar bir hayli değişiklikler oldu. Ama 15 Ocak 2012 kongresi ile sandıktan çıkan yönetim tüm şaibeleri ve tartışmaları ortadan kaldırmış oldu.

    Anamur’da Ak Partinin başında Ahmet Yıldırım gibi aklıselim sahibi bir şahsiyetin bulunması bize göre büyük bir şans. Fakat Ahmet Yıldırım ve yönetiminin en önemli zaafı, halktan kopuk olmaları, dar kalıplar içinde paslaşıp durmalarıdır. Biraz daha halkla beraber olabilseler, biraz daha halkın sorunlarına eğilebilseler durum çok daha farklı olacak.

    Anamur’da herkesin sonucunu merakla takip ettiği bir diğer gelişme de MHP’nin 20 Ocak 2012’de yapılan ilçe kongresiydi. Gördüğümüz kadarı ile MHP’lilerin kongreye ilgisi çok yüksekti. Kaplan Düğün Salonunun iç dışı MHP’liler tarafından bir kez daha doldurulup, boşaltıldı. Salonda bazılarının merakla beklediği küskünlük, dargınlık, kavga ve gürültü olmadı. MHP’liler samimi, olgun, birlik ve beraberlik mesajlarının hâkim olduğu bir aşamadan geçtiler. MHP’nin bu kongresinin kaybedeni yoktur, kazan Anamurlu MHP’liler olmuştur.

    MHP’nin kongresi sırasında basın mensuplarından Oktay Demir, İbrahim Polat, Kamil Cömertler ve Nihat Erkan’la sohbet etme imkânımız oldu. Özellikle Nihat Bey, daha kongre yeni başlamışken kongre sonucunu isabetle tahmin etmesi dikkatimi çekti. Bir gazeteci arkadaşımız da Mersin Milletvekili Ali Öz’ün kendisi ve yakınlarına daha milletvekili olmadan yaptığı yardım ve sahiplenmeden söz etti. MHP’nin kongre salonunda eski milletvekili Hidayet Kılınç ve Behiç Çelik’i göremedik. Belki her ikisi de telgrafları ve mesajları ile kongreye başarılar dilemiş olabilirler.

    Kongrenin ilk açış konuşmasını Mehmet Yıldız yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra MHP Mersin İl Başkanı Mahmut Tat bir konuşma yaptı. Divan Başkanlığına da yine Mahmut Tat getirildi. Konuşmalar geçildi. Sırasıyla Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve ilçe başkan adayları konuştu. Belediye Başkanı Mehmet Türe’nin seçilen kim olursa olsun yanında olacağını ifade etmesi ve adaylık için MHP yönetiminin, MHP delegelerinin, Anamur halkının onayını alacağını, vaatlerinin %80’nini gerçekleştiremezse aday olmayacağını açıkça söylemesi dikkatlerimizden kaçmadı.

    Bundan önce yazdığımız bir yazıda Başkan Türe’nin adaylardan biri lehine taraf olmasının doğru olmayacağını iddia etmiş ve aynı düşüncemizi adaylardan Süleyman Çevik ile bizi ziyaretleri sırasında bir kere daha tekrarlamıştık. Bu düşüncemizin çoğu MHP delegesi tarafından da kabul gördüğünü anladık. Ören Belediye Başkanı Aziz Doluoğlu, ben taraf olmam kim seçilirse ben onlarla çalışırım şeklinde görüş belirtmesi herkesin takdirini topladı.

    MHP kongresinden birkaç hafta önce İlçe Başkanı Ramazan Yalçın ile yaptığımız bir görüşmede, hükümetin iller, ilçeler, beldeler ve köyler konusunda getirmeyi düşündüğü bir projeden söz etmişti. Projeye göre bütün köyler ve beldeler ilçelere bağlanacak, il belediyeleri büyükşehir belediyesi haline gelecek, ilçe belediyeleri de illerdeki büyükşehir belediyesinin birer şubesi haline gelecektir.

    Bu proje ne zaman hayata geçer mi geçmez mi bilinmez. Ancak böyle bir yönetim şekli benimsenirse CHP gibi, MHP gibi muhalefet partilerinden aday olmak, seçilmek, seçilseniz bile görevlerinizi yapmak çok kolay olmayacak. Bu durum iktidar partisinin işine çok yarayacak. O nedenle MHP’lilerin, CHP’lilerin işin ne kadar önemli olduğunu düşünerek hareket etmeleri kendi menfaatlerinedir. Kusura bakmayın kimse sizin karakaşınıza, gözünüze, boyunuza, posunuza göre davranmaz.

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]