ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

 

            Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

    “Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?” başlıklı yazımızın yayınlanmasından bir ay sonra, “İl Turizm Koordinasyon Toplantısı” Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında ve Anamur Belediye Meclis Salonunda toplandı.

           29/04/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

                Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

    “Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?” başlıklı yazımızın yayınlanmasından bir ay sonra, “İl Turizm Koordinasyon Toplantısı” Mersin Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında ve Anamur Belediye Meclis Salonunda toplandı. Toplantıda ne oldu, ne olmadı konusuna girmeden söz konusu yazıda altını çizdiğimiz bölümden bir alıntı yapalım.

    “Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu Turizm Bölümünü bitirmiş ve yüksek okul bitirme tezi 'Anamur ve çevresinde turizm' olması nedeniyle, Anamur’un turizm potansiyelini yakından takip edenlerden biriyim. Anamur’da seksenli yılların, doksanlı yıllardan, doksanlı yılların iki binli, hatta ikibinonlu yıllardan dış turizm hareketleri bakımından çok daha canlı olduğunu söyleyebilirim. Yetmişli, seksenli, doksanlı yıllarda belki konaklama tesisleri yetersiz, yollar yine elverişsizdi. Ama daha çok turist geliyor, irili ufaklı pansiyon, otel ve moteller gelen turistlere cevap vermeye çalışıyordu.

    Bana sorarsanız, Anamur’da halk hala turizm mi, yoksa tarım ve hayvancılık mı, konusunda karar verememiştir. Şayet turizm tercih edilecekse, öncelikle Anamur ve Bozyazı’nın plastik ve naylon işgalinden kurtulması gerekir. Yok, tarım hayvancılık, muz, çilek, turfanda sebze diyorsak, o zaman turizmi unutacağız. Karar sizin.”

    Bu yazımızdan kısa bir süre sonra Mersin Milletvekili A. Rıza Öztürk’ün bir açıklaması yayınlandı. Sayın Öztürk açıklamasında Akkuyu’da kurulmak istenen nükleer santral konusunu ele alarak, nükleer santral mi, tarım ve turizm mi şeklinde sormak gerekir demiş. Evet, gerçekten nükleer santral ile tarımın, turizm gelişmesini yan yana koymanın imkânı yok.

    Ama çoğu zaman olduğu gibi bu arada turizm yatırımı adı altında birilerine kaynak aktarılacak, zengin edilecekse işi başka türlü değerlendirmek gerekiyor. Daha şimdiden bazı uyanıkların turizm adına bazı planlar, projeler hazırlayıp kapılara dayandıkları gözden kaçmıyor.

    Vali Beyin konuşmasından Mersin-Antalya yolunun 2013 yılı sonuna kadar biteceği bilgisine ulaştık. Ayrıca otoban ağının da Silifke’ye ulaşacağı, 2023 Türkiye hedefi kapsamında Mersin-Konya bağlantısı ile Ankara’dan Silifke’ye 2-3 saatte inilebileceği vurgulanmış. İyi güzel de bunların Anamur’a doğrudan faydası ne olacak, oturup düşünmek lazım.

    Basın yayın organlarından takip ettiğimiz kadarı ile Anamur Belediye meclis salonundaki toplantıya çok fazla kişi ve kurum davet edilmiş. Davetliler salona sığmayınca koridorlar kullanılmış. Bölgenin tüm kaymakamları, belediye başkanları, daire amirleri, STK’lar eksiksiz toplantıya katılmışlar.

   Ancak toplantıda AKP İlçe Başkanı Ahmet Yıldırım haricinde siyasi partilerden kimse yok. Halkın oylarıyla seçilen il genel meclisi üyeleri AKP’li A. Yılmaz Sarıoğlu, CHP’li Ersoy Gölge, MHP’li A. Rıza Kibrit ve M. Ali Keskinaslan’ı göremedik. Toplantıdan bir süre sonra karşılaştığımız Ersoy Gölge’ye toplantıda bulunmayış nedenlerini sorduk. Davet edilmemişler. Mersin Vali Yardımcılarından Suphi Olcay’ın koordinatörlük yaptığı böyle önemli bir toplantıya Anamur halkının oylarıyla seçilmiş temsilcilerinin davet edilmemelerinin haklı bir gerekçesi olmalı.

    Anamur İl Genel Meclisi üyelerinin 19 Nisanda yapılan İl Turizm Koordinasyon toplantısına neden davet edilmediklerini merak ediyor ve öğrenmek istiyoruz.
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]