ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

          Anamur’da bayram kutlamalarından

    Bir bayram daha geldi geçti. Bu sene Ramazan Bayramı 19 Ağustos 2012 Pazar günü camilerde, mescitlerde kılınan bayram namazı, tekbir ve dualarla kutlanmaya başladı. Daha cami ve mescitlerden çıkmadan başlayan bayramlaşma uzaktan ve yakından gelen büyük küçük, kadın erkek herkesin selamlaşma, kucaklaşma ve tokalaşmaları ile devam eder. Kutlamalar, tebrikleşmeler cadde ve sokaklara, sonrasında evlerde aile içi bayramlaşmalara kadar uzanır.

         23/08/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

              Anamur’da bayram kutlamalarından

    Bir bayram daha geldi geçti. Bu sene Ramazan Bayramı 19 Ağustos 2012 Pazar günü camilerde, mescitlerde kılınan bayram namazı, tekbir ve dualarla kutlanmaya başladı. Daha cami ve mescitlerden çıkmadan başlayan bayramlaşma uzaktan ve yakından gelen büyük küçük, kadın erkek herkesin selamlaşma, kucaklaşma ve tokalaşmaları ile devam eder. Kutlamalar, tebrikleşmeler cadde ve sokaklara, sonrasında evlerde aile içi bayramlaşmalara kadar uzanır. Telefonlar açılır, mesajlar çekilir, anne ve babalarla bayramlaşmada, yakınlardaki anne ve babalara gidilir elleri öpülür, yakın akraba, eş dost ve arkadaş ziyaretleri yapılır. Ziyaretlerde hoşbeş edilmesi, anıların tazelenmesi bayramların olmazsa olmazlarındandır.

    Ramazan ve Kurban bayramlarının bu dini ve milli hüviyetlerinin yanı sıra bu günleri, bir eğlence ve turizm faaliyeti olarak görüp değerlendirenler de vardır. O nedenle böyle günlerde büyük kentlerden dışa doğru başlayan tersine bir göç hareketi, bayram sonrasında tekrar dönüşe geçer. Bu gidiş-gelişler sırasında yollarda trafik kilitlenip durma noktasına gelir. Yolda geçen süre uzadıkça insanlar adeta patlama noktasına ulaşır.

    Bu sene Ramazan Bayramı, ülkenin dört bir yanında meydana gelen bölücü terör olayları ve bu olaylarda şehit düşen askerimizin ve sivil vatandaşlarımızın acı haberleri ile başlayıp öylece bitti. Bu nedenle bayram ziyaretlerinin en önemli konusu terör ve bölücülük faaliyetleriydi.

    Anamur’da basından takip edebildiğimiz kadarı ile bayramın ikinci günü AKP’de ve CHP’de bayramlaşma törenleri vardı. Üçüncü bayram günü akşam da MHP’de bir bayramlaşma yapıldı. Biz AKP ve CHP’deki bayramlaşmalara davetli olmadığımız için katılamadık. Ancak bayram öncesi MHP yönetim kurulu üyelerinin birinin telefonu üzerine üçüncü bayram düzenlenen programa katıldık. Bu program öncesi yine bir dostumuzun askere giden oğlu için okuttuğu Kuran-ı Kerim ve kına merasiminde bulunduk. Askere gitmekte olan Mustafa Yıldız’a ve babası Mehmet Yıldız’a hayırlı olması dileklerimizi ilettik.

    MHP kutlama programı için parti binası önündeki caddeyi seçmiş. Bu nedenle Atatürk Meydanından itibaren eski belediye binası yanına kadar her tarafı MHP bayrakları ile donatmışlar. Yolun bir tarafı ile kaldırıma sandalyeler, yemek masaları yerleştirmişler. MHP İlçe binasına büyük boy bayraklar asmış, Atatürk, Alpaslan Türkeş ve MHP lideri Bahçelinin büyük boy posterini yerleştirmişler.

    MHP bayram kutlamalarını daha önce parti binasının üst katında yapıyordu. Sanırım katılımın fazla olması ve bazı güvenil endişeleri ile kutlamaları ana caddeye almışlar. Kutlama alanına ulaştığımızda çoğu kişi hazırlanan masalara oturmuş, çoktan sohbetlere koyulmuşlardı. Geçen seneleri bilmiyorum, ama bu sene erkeklerden ziyade kadınların ve genç kızların fazlalığı dikkatimi çekti. Biz daha önce Mehmet Yıldız’ın yemekli Kuran-ı Kerim programına katıldığımız için yemek masalarına oturmayıp, dostlarla sohbet etmeyi tercih ettik. Parti yöneticilerinin biri yedi yüz porsiyon yemek siparişi verdiklerini söylemişti. Buna rağmen bazı kişilerin yemek alamadığı, bazılarının da bizim gibi daha önce yemek yediği için ayrıca yemek almaya çalışmadıklarını gördük. Böylece programa katılımın hayli yüksek olduğu ve MHP’nin yapılacak seçimlerde söyleyecek bir sözünün olduğu gördük.

    Yemekten sonra parti yönetiminden emekli imam Mehmet Doğan ile katılımcılar dua edip Fatiha okuduk. Yine bir başka imam, Kamu Çalışanları Vakfı Temsilcisi Veli Savcı Kuran-ı Kerim okuyup, günün anlam ve önemine yönelik duada bulundu. Edilen duaya âmin dedik, şehitler ve gazilerimiz için Fatihalar gönderdik.

    Ülkü Ocakları Temsilcisi Hasan Oktar, Ören Belediye Başkanı Aziz Doluoğlu, 21.dönem milletvekili Hidayet Kılınç, milletvekili aday adayı Sinan Kutlay, Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve MHP İlçe Başkanı Ramazan Yalçın birer konuşma yaptılar. Konuşmacıların ana teması yine son günlerin azgınlaşan bölücü terör olayları ve ülkenin içinde bulunduğu kötü durumdu. Ancak katılımcıların gözlerindeki ışıltılar ve birlik beraberlik mesajları çoğu kişinin bir kez daha durup düşünmesine neden olacak ilginç manzaralardı. Evet, MHP Anamur’da var ve var olmaya devam ediyor.
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

 

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]