ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

            Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

    Anamur Belediyesi ilklere imza atmaya devam ediyor. 16 Mart 2012 günü, yine Anamur’un ilklerden biri olan Şehit Uzman Çavuş Serkan Angay Üst Geçidi yapılan törenle hizmete açıldı. Geçtiğimiz Temmuz Ayında temeli atılan ve 1 Ağustos 2011 günü Van-Başkale’de görev yaparken şehitlik mertebesine ulaşan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay’ın adı Anamur Belediye Meclisinde oy birliği ile alınan bir kararla üst geçide verilmişti.

           22/03/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

                 Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

    Anamur Belediyesi ilklere imza atmaya devam ediyor. 16 Mart 2012 günü, yine Anamur’un ilklerden biri olan Şehit Uzman Çavuş Serkan Angay Üst Geçidi yapılan törenle hizmete açıldı. Geçtiğimiz Temmuz Ayında temeli atılan ve 1 Ağustos 2011 günü Van-Başkale’de görev yaparken şehitlik mertebesine ulaşan Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay’ın adı Anamur Belediye Meclisinde oy birliği ile alınan bir kararla üst geçide verilmişti. Yeni üst geçidin açılışına devlet protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, STK’lar, şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay’ın annesi, babası ve yakınları, kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

    Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay üst geçidi, Anamur Otogarı yakınlarında bir ayağı Otogar Camii duvarına, diğer ayağı da Çomça Lokantası ve muz satış bürolarının önüne geliyor. Ayrıca Anamur’un ilk üst geçidi olan bu tesis iki trafik kavşağının ortalarında bir yerde bulunuyor. Kavşaklar arası tel örgüyle kapatılmış. Hizmete açılmadan ve daha sonra üst geçidi birkaç defa kullandım. Teknik olarak beni fazla tatmin etmediğini peşinen ifade edeyim.

    Öncelikle yer seçimimden dolayı, çok daha önceden açılmış lokanta ve muz satış yerlerinin önü kapanmış. Otogar Camisine ulaşım zorlaşmış. Yolun her iki tarafı da ister istemez daralmış. Merdivenlerden iniş ve çıkışlar tek yönden verilmiş. Merdiven iki kademeden meydana gelmiş ilk ve son basamaklar diğerlerine göre daha yüksek olmuş. Yürüyüş bandında yürürken insan sanki havadaymış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Daha önce bir yazımızda sözünü ettiğimiz engellilerin için hiçbir tedbir alınmamış. Bu nedenle engelliler üst geçidi kullanamayacak.

    Hizmete açılan yeni üst geçit, pek hoşumuza gitse de gitmese de Anamurlu şehitlerin isimlerinin yeni yapılan tesislere verilip, yaşatılıyor olması takdir edilecek güzel bir adım. Hatırlanacağı gibi bundan önce de şehit İbrahim Armut’un adı yeni açılan Anadolu Öğretmen Lisesine verilmiş ve büyük bir vefa örneği gösterilmişti. Devam etmek gerekirse Anamur-İskele’de iki sene önce hizmete giren Dragon Parkına da merhum KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adının verilmesi alkışlanacak kararlardan biriydi. Bu bakımdan emeği geçen herkesi, özellikle Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe ve belediye meclis üyelerini tebrik eder, kutlarım.

    İşte tam bu noktada Anamur’daki diğer şehitlerin adlarının da, yeni veya eski herkesin kullanacağı bir tesise verilmek suretiyle yaşatılmasının önemini hatırlatmak isterim. Bu şeklide vatanı, milleti ve bayrağı için şehitlik mertebesine ulaşmış şehitlerimiz arasında bir ayrım gözetilmemiş, onların yakınları da onurlandırılır, anıları yaşatılmış olur.

    Şehit Jandarma Uzman Çavuş Serkan Angay üst geçidi, Antalya’dan Mersin Adana yönüne veya Mersin’den Antalya yönüne gelip - gidenleri karşılayacak, dualar ve Fatihalarla gönüllerde yaşamaya devam edecektir. Aynı şekilde şehit İbrahim Armut da Öğretmen Lisesinde yaşayacak ve yaşatılacak.

    NOT: Nevruz gününüz kutlu olsun. Bir başka yazımızda Anamur’da nevruz kutlamalarından söz edeceğiz.

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

   -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

 -Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]