ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

             Anamur’da hayatın içinden seçmeler

    Bu yazımıza olumlu bir gelişme ile başlayalım. Ahmet Usta sıcak bir yuvaya kavuştu. Geçen hafta Perşembe günü evden işyerime gelirken dikkatimi çekti. Ahmet Usta ve sevimli köpekleri uzunca bir zamandır kullanılmayan bir evin önündeydi. Bu duruma bir anlam veremedim. Daha sonra Akdeniz Caddesinde yol kenarında bulunan derme çatma kulübesine baktım. Evet, baraka boşaltılmış ve içindeki eşyalar taşınmıştı.

          12/02/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

               Anamur’da hayatın içinden seçmeler

    Bu yazımıza olumlu bir gelişme ile başlayalım. Ahmet Usta sıcak bir yuvaya kavuştu. Geçen hafta Perşembe günü evden işyerime gelirken dikkatimi çekti. Ahmet Usta ve sevimli köpekleri uzunca bir zamandır kullanılmayan bir evin önündeydi. Bu duruma bir anlam veremedim. Daha sonra Akdeniz Caddesinde yol kenarında bulunan derme çatma kulübesine baktım. Evet, baraka boşaltılmış ve içindeki eşyalar taşınmıştı.

    Ertesi gün işin aslı anlaşıldı. Çevredeki birkaç esnafın girişim ve çabaları, Anamur Belediyesi ve Hanımeli Yardım Bankasının destekleriyle Ahmet Usta gecenin soğuk ve ayazından, gündüzün yağmur ve çamurundan kurtulmuş, sobalı sıcak bir yuva sahibi olmuş. Memnun olduk. Bu konuda duyarlı davranan ve hala insanlık ölmemiş diyebileceğimiz çevre esnafına ve Anamur Belediyesi yetkililerine, ev sahipleri adına M. Ali Keskinaslan’a Ahmet Usta adına teşekkür ediyorum.

    Ahmet Usta ve sevimli köpekleri yeni mekânlarına alışmaya çalışırken, çevre oturan bazı kişilerin rahatsız oldukları ve çeşitli yerlere şikâyette bulunduklarını duyduk. Daha önce yazdığımız bir yazıda Ahmet Usta ile ilgili bildiklerimizi ve gözlemlerimizi paylaşmıştık. Herhalde şikâyetçi olanlar Ahmet Usta’yı bizim gibi biraz yakından tanımış olsalar şikâyetlerinin ne kadar yersiz ve anlamsız olduğunu anlayacak, ona yardım etmeye çalışacaklardır.

    Anamur’da ilklerden olan Anamur Otobüs Terminali yakınlarındaki üst geçitte çalışmalar artık son aşamada. Son olarak çevredeki iki trafik lambası arasına tel örgü çekilmiş ve yaya trafiğine kapatılmış. Bundan böyle karşıdan karşıya geçmek için üste geçit kullanılacak. Ancak bir sorun var. Engelliler üst geçidi kullanabilecekler mi? Gördüğümüz kadarı ile böyle bir şey mümkün değil.

    Bir süre önce AKP kendine bağlı belediyelere bir genelge göndererek; engellilerin hayatını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almaları, yoksa cezai uygulamalarla karşılaşacakları konusunda uyarmıştı. CHP ve MHP den kendi belediyelerine böyle bir uyarı gelip gelmediğini bilmiyoruz. Aslında partilerin böyle bir uyarıda bulunmalarına bile gerek yok. Yerel yönetimlerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak düzenlemeleri yapmaları zaten yasal bir zorunluluk.

    Anamur’da ANED gibi tamamen engellilere hitap eden bir derneğin kuruluşuna katkı veren Anamur Belediyesinin çoğu ana cadde ve sokaklarda engellilerin araçlarıyla kolaylıkla hareket edebilmelerini sağlayacak düzenlemeleri yaptığını biliyoruz. Elbette Anamur’a ilk defa yapılmakta olan üst geçitte de engelliler için bir düzenlemenin olması gerekir. Ne yapıp, ne yapmayacaklarını birlikte göreceğiz.

    23 Nisan Caddesi üzerindeki tarihi konak yenileme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar hala dış yüzeylerin sıvalarının temizlenmesi aşamasında. Bu konuyla ilgili olarak yazdığımız bir yazıdan sonra benzer konuda Mehmet Şahincileroğlu ve Nihat Erkan Beyin de yazıları çıktı. Onlar da bizim gibi bu yenileme çalışmalarında tarihi eserlerin özüne zarar gelmemesi ve aslına uygun olarak yapılması konuna dikkat çekmişler.

    Bir kere daha tekrarlıyoruz. Buna benzer çalışmalar, öyle sıradan kişi veya kuruluşların yapacağı işler değildir. Her işin olduğu gibi bu işlerin de uzmanları var. İstanbul’da ve Bursa’da dolaşırken gördük. Yenilenen eserler tam olmasa da aslına çok yakın anlamda yeniden yapılmış ve hizmete sunulmuşlar. Nihat Bey’in bahsettiği gibi Ankara’nın Beypazarı örneğinden yararlanmak mümkün. Yoksa Anamur’ tarihi miraslarından biri olan ve 1993 yılında yenilenen Akcamî rezaleti yaşanabilir.

    Yeni Cumartesi Pazaryerinde çalışmalar devam ediyor. 14 Kasım 2011 günü yapılan temel atma töreni sırasında yapımcı firma yetkilisi 90 günde bitecek demişti. Bu süre bir hafta sonra bitiyor. Ancak bir dostumuz o süreye her yağmurlu günü eklemek gerekir şeklinde bir açıklama getirdi. Biz bu çalışmanın Mayıs ayından önce bitmeyeceğini düşünüyoruz. Elbette daha erken biterse çevredeki esnaf, Anamur Devlet Hastanesi ve 29 Ekim Caddesi sakinleri de memnun olacaklar.

    Atatürk Anıtından doğuya, batıya ve güneye doğru araçlara park yasağı getirilmiş, araçlar kısa süreli duraklamalarında dörtlüleri yakmak zorundalar. İyi bir çalışma olmuş. Bir diğer çalışma da 19 Mayıs Caddesi yolunun parke çalışmaları. Gördüğümüz kadarı ile çalışmalar hızla ilerliyor. Daha şimdiden yolun bir tarafının parke çalışması yarılanmış durumda. Bir süre önce vefat eden KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın adı İskele’deki Dragon Parkına verilerek ölümsüzleştirildi. Bu çalışmalarından dolayı Anamur Belediyesini kutlarım.

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]