ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   CETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR...     

      Balık suyu seviyorsa, ben herkesi seviyorum…

    Aziz mübarek ramazan ayını idrak ederken istiyorum ki, güzel ahlaklı, iyi şeyler tecelli etsin. Bunun için yazılarımı yazarken bu ayın yüzü suyu hürmetine dini meseleleri de içine alan konuları işlemeye gayret sarf ediyorum.

    Zaman, zaman abuk subuk sorularla da karşılaşıyorum. Önemli değil. Somali’ye yardımı desteklediğimi beyan ettim. Bu benim fikrim ve görüşüm. Siz başkaca şey düşünebilirsiniz. Herkese saygılı olmak lazım… Ramazan ayındayız. Unutmayın. Biraz daha hoş görülü, toleranslı olmalıyız. Sizin bileceğiniz iş (!)

    Bizleri bir gaye için yaratıp yaşatan Yüce Allah, Kur’an- Kerim’de; "Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse, kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, size merhamet edilsin” (Hucurat,10) buyurarak müminlerin birbirleriyle kardeş olduklarını, kardeşler arasında dargınlığın giderilmesini, barışın sağlanmasını, Allah’a karşı gelmekten sakınılmasını, ancak bu şekilde Allah’ın rahmetine nail olunacağını haber vermektedir.

    Sevgili peygamberimiz (s.a.s.) de ; “Birbirinizle ilginizi kesmeyin. Birbirinize arka çevirmeyin, dargın durmayın. Birbirinizi kıskanmayın. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun. Bir Müslüman’ın din kardeşine üç günden fazla dargın durması helal olmaz.” Buyurarak Müslümanların dargın durmamaları gerektiğini bildirmiştir.

    Allah’ın emri, Peygamberimizin öğütleri bu şekilde iken; Müslüman’ı Müslüman’a düşürmek, birlik ve beraberliği bölerek parçalamak, düşmanlık etmek, dargınlık, kırgınlık ve kızgınlık, içerisinde bulunmak ilahi emir ve tavsiyelere karşı gelmek, onlara isyan etmektir. Bu İslam kardeşliğine uymadığı gibi, hiçbir mümine de yakışmaz. Birbirimizin affı ve mağfireti için dua ederiz. Kendimiz için istediğimiz bir şeyi din kardeşimiz için de isteriz. Birbirimizi sever ve sayarız.

    O halde İslam kardeşliğinin gereklerini yerine getirmeliyiz. Küskünleri barıştırmalı ve onların aralarını düzeltmeliyiz. Hele ki şu mübarek Ramazan aylarındayız. Bu görevi daha iyi yapmalıyız.

    Önemli bir olayda Sılayı rahim dediğimiz Akraba ziyaretleridir.

    Kur’an- ı Kerim’de “Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder…” (Nahl, 90); "Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver..” (isra, 26) anlamındaki ayetler ve “Akrabalık bağını koparan (cezasını çekmeden) cennete giremez” (Buhari) “Faziletli işlerin en üstünü senden ziyareti kesen akrabanı ziyaret ederek ilişkiyi sürdürmendir” (Ahmed, ın, 438) anlamındaki hadisler akraba ziyaretinin ne kadar önemli olduğunu belirtmektedir.

    Bu nedenle, akrabaların sevinçli ve acılı günlerinde yanlarında bulunmak hem insanlık hem de dini görevlerimizdendir. Onlara fiili veya sözlü olarak her hangi bir zarar vermemeli, onları kötülememeli, unutmamalı ve dargın durmamalıyız.

    Akrabalık ilişkilerini sürdürmek farz, bu ilişkileri koparmak ise haramdır. Akrabasını unutmayan, onlar ile ilişkisini sürdüren kimse sevap, aksine davranıp koparan da günah kazanmış olur. Bir adam peygamberimize:

    Ya Rasüllellah! Bana cennete girmeme vesile olacak bir amel söyle, dedi. Peygamberimiz:

    “Allah’a ibadet eder ve ona hiçbir şeyi ortak koşmazsın, namazı kılar, zekâtı verir, akrabayı gözetirsin” buyurdu (Buhari)

    O nedenle şu Mübarek ramazan aylarında akrabalarınızı, yakınlarınızı, eş dost ve tanıdıklarınızı ihmal etmeyin. Ziyaret edin. Gönül alın.

    Bu günlük bu kadar…

    Selam ve dua ile.

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com/14 Ağustos 2011

__________________________________________________________________

                 YAZARIMIZ MUSTAFA GÖKTAŞ' IN SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI                 

 

 YAZILAR BÖLÜMÜ TOPLAM Website counter   DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]