ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

            Büyükşehir yarışına farklı bir yaklaşım

    Büyükşehir yasası kavga ve gürültü ve yumruklaşmalar arasında iktidar partisinin oyları ile meclisten geçti. Yasanın bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği Cumhurbaşkanlığı makamına bağlı. Cumhurbaşkanı Gül’ün bu yasal düzenlemeyi bu yasayı noktası virgülüne bile dokunmadan gözü kapalı imzalayacağından kuşkumuz yok.

            19/11/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

__________________________________________________________________

                 Büyükşehir yarışına farklı bir yaklaşım

    Büyükşehir yasası kavga ve gürültü ve yumruklaşmalar arasında iktidar partisinin oyları ile meclisten geçti. Yasanın bundan sonra nasıl bir seyir izleyeceği Cumhurbaşkanlığı makamına bağlı. Cumhurbaşkanı Gül’ün bu yasal düzenlemeyi bu yasayı noktası virgülüne bile dokunmadan gözü kapalı imzalayacağından kuşkumuz yok.

    TBMM’de Büyükşehir yasası kabul edilmeden önce görüşlerimizi açıklamış ve getirilen düzenlemeleri ülkenin içinde bulunduğu şartlar bakımından yanlış olduğunu ifade etmiştik. Meclisten geçen Büyükşehir yasasının Anayasaya aykırı olduğunu söyleyen hukukçular bile var. Ama iktidar partisi, bütün uyarılara, çelişkilere ve eleştirilere rağmen yasayı meclisten geçirmekte çok kararlı davrandı. Söz konusu yasa Anayasa mahkemesine götürülür mü, götürülürse ne gibi sonuçlar çıkar şimdiden kestirmek zor.

    Bu yasa ile daha önce 16 olan Büyükşehir sayısı 13 kentimizin de bu kervana katılmasıyla biraz daha genişledi. Yeni kurulan Büyükşehirlere şöyle bir bakıyorum, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, K.Maraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Ş.Urfa ve Van çiçeği burnunda büyük şehirlerimiz olmuş. Büyükşehir ilan edilen şehirlerin mevcut belediye başkanlarının yaptığı açıklamalara bakıyorum. Pek fazla itiraz eden yok. Çoğu yatırımların artacağı, kaynak sıkıntısı yaşanmayacağı gibi konular üzerinde duruyor. Ama halktan gizlenen tarafı ile 29 Büyükşehir veya bir başka ifade ile doğudan batıya 29 eyaletimiz oldu Siz buna bölgesel yönetim de diyebilirsiniz. Başkanlarına eyalet başkanı veya başbakanı diyebilirsiniz.

    İşin ilginç olan tarafı, Kütahya-Uşak, Ordu-Giresun bazı şehirlerin de birleşerek Büyükşehir olma düşünceleri ortaya atıldı. Demek ki ülkenin bölgelere eyaletlere bölünmesinin heveslileri çokmuş.

    Mersin bu yasadan önce de Büyükşehir idi. Mersin Büyükşehir Belediyesinin sınırları, Mersin şehir merkezi ile sınırlıydı. Yeni düzenleme ile Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus ve Çamlıyayla’dan başlayıp Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’a kadar genişledi. Tarsus-Yenice ile Anamur-Anıtlı arasında 350 kilometrelik bir mesafe ortaya çıktı. Buna kuş uçmaz kervan geçmez dağ köyleri, mahalle ve obalar da söz konusu. Ama kime ne anlatırsın?

    Büyükşehir Mersin’in sınır komşusu kentlere bakıyorum. Doğuda Adana, kuzeyde Niğde, Konya, Karaman ve batıda Antalya var. Mersin Büyükşehir kent merkezine en uzak yerleşim yerleri Anamur ilçesi sınırları içinde kalıyor. Yeni düzenleme ile Anamur gibi böyle uzak şehirlerin il yapılmasını boşuna bekledik.

    Anlaşılıyor ki, tarihin her devrinde devlet hizmetlerinden yararlanmada üvey evlat muamelesi gören bu yörenin kaderi, yeni yasal düzenleme ile de değişmeyecek. Zira 1999’dan beri Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Macit Özcan’ın yaptığı açıklamalar, Anamur ve çevresine uzaktan hizmet götürmenin kolay olmayacağını gösteriyor. Ama iktidar partisi sözcüleri, Macit Özcan’ı başarısız buluyor eleştiriyorlar. Bu noktada halka umut vermeye çalışıyorlar. Neyse bunları geçiyorum.

    Büyükşehir yasasının TBMM’de kabul edildiği günlerde Mersin’de meydana gelen bir olay, sanırım herkesin dikkatini çekmiştir. Gözü dönmüş caniler içerisinde çok sayıda müşteri bulunan bir marketi (A101) güpegündüz yakma girişiminde bulundular. Eskiden beri terör olayları nedeniyle Mersin’de halkın sokağa korkarak çıktığı söyleniyordu. Bazı mahallelere polis ve jandarmanın bile giremediği, hatta buralarda hâkimiyetin sokak eşkıyasının eline geçtiği dile getiriliyordu. Can ve mal emniyetinden endişe duyan halkın zarar görmemek için susmak zorunda kaldığı veya bu eşkıyaya haraç verdiği iddia ediliyordu.

    Mersin’de Büyükşehir adaylarının görücüye çıktığı şu günlerde CHP’den Macit Özcan veya Fikri Sağlar’ın, AKP’den Mustafa Sever’in, MHP’den Mahmut Tat veya Hamit Tuna’nın, Burhanettin Kocamaz’ın adları geçiyor. Bir araştırma şirketine göre Macit Özcan bir hayli önde çıkıyor. Ancak Macit Özcan bunca zaman içinde yıpranmışlığını da göz ardı etmemek gerekiyor. MHP’nin 2009 seçimlerindeki Büyükşehir adayı Mahmut Tat’ın ciddi bir oy artışı sağladığı ve bu yarışta hayli iddialı olduğunu teslim etmek gerekiyor.

    Bize göre yerel seçimlerde Mersin’de yarışı etkileyecek hususlardan biri, belki de en önemlisi halkın mal ve can güvenliğinin sağlanması olacak. Halkı bu terör baskısından, eşkıya düzeninden kurtaracak bir ekip her halde tercih nedeni olacaktır.

    İşte tam bu noktada size bir soru, halkı bölücü terör eşkıyasından, mafyadan, uyuşturucu tacirlerinden, hayali kaçakçılardan kim kurtarabilir? CHP’li bir başkan mı, AKP’li bir başkan mı, MHP’li bir başkan mı? BDP’li başkanı geçiyorum zaten. Kararını siz verin, tercih sizin.
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-1

-Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından bir kesit

-Anamur Türk Eğitim-Sen ile bir akşam

-MHP 10. büyük kurultayına genel bakış

-Anamur Sedirden haber var

-Anamur’da bayram kutlamalarından

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-MHP 10. büyük kurultayı ardından-2

-Büyükşehir yasası nedir, ne değildir?

-Asrın projesine bir katkımız olsun

-Anamur’da Cumartesi Pazarı yeniden hizmete girerken

-Anamur MHP’den muhteşem bir gece

-Bir şehit cenazesinden tespitler

-İstifa etmek onurlu bir davranıştır

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]