ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   CETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR...     

         Herşey çok iyiymiş, Allah’tan korkun yahu!

Ne iyi, kime iyi? Sokakta geziyorum, uğradığım her esnaf ağlıyor.

Konuştuğum her emekli ağlıyor. Konuştuğum her memur, işçi, ekonomik sıkıntılarını dile getiriyor. İş adamı ödediği vergilerden şikâyetçi. İşçi maliyeti ve girdilerden şikâyetçi. Üretim azaldı, tüketim arttı, ithal mal cenneti haline geldik diyorlar. Üniversitelere bakıyoruz, için için kaynıyorlar. Eğitim ve ilim irfan yuvası olmaktan çıkmışlar. Yerel yönetimlere bakıyoruz. Dandini dandini dastana, danalar değil öküzler girmiş bostana misali bir çalışma var. Allah aşkına bu ülkenin insanı için ne iyi, nasıl iyi, bu iyi kime iyi?

İnsan utanır, sıkılır. Artık yalan bile söylerken adamların suratı kızarmıyor.

Ar damarı çatlamış derler ya, öyle işte. İnsanın ar damarı çatlarsa, yaptığından da, söylediğinden de utanmaz, arlanmaz ve herşeyi doğal görür.

İntibak zammı diye bir dandik zam yaptılar. Emeklilerin içler acısı halini yine düzeltemediler. Ama beylerimiz kendi emeklilerine, eski yeni vekillerine 15 dakikada iyileştirmenin kralını yaptılar. Adalet ve hakkaniyet bu işte (!) Asgari ücretliye yapılan zam AB ülkeleri içinde 12. İnci sıra ve ancak simit almaya yetiyor.

774 lira- 800 lira, 950 lira, 1200 lira aylık alan  (asgari ücretli, emekli) bu para ile kiramı versin, elektrik, su, gibi giderleri mi karşılasın, yaşamak için gıda maddesi mi tüketsin? (!) Allah’tan korkun ya! Bu para ile insanca, uygarca yaşamak mümkün mü? Şu BAĞ-KUR emeklisine görülen zulüm reva mı? Hiç mi vicdanınız sızlamıyor. En kötü BAĞ-KUR emeklisinin alması gereken rakam 1500 liradan aşağı olmamalı. Bunun neresinde adalet var!

Öyle bir devlet ki, hiçbir iş yapmayana para veriyor, yardım ediyor, dağdan inene kucak açıyor, Suriye’den gelene kucak açıyor, imkânlar tanıyor, sosyal güvencesi olmayana kıyaklar geçiyor, tüm bunlar için kaynak buluyor, ama emekliye asgari ücretliye gelince kaynak yok diyor!

İnsan utanır ya!

Birde övünüyorlar. Sağlık alanında yaptıkları ile övünüyorlar. Ne yapmışlarsa (!) Siz kadının suratındaki makyaja değil, içindeki ruha bakın. Sağlık makyajla, suni teneffüs ile ayakta. Sağlık alanında çalışanlara gidin bir sorun. Hiç kimse halinden memnun değil.

Neymiş, sevk zinciri kalkmış, istediğiniz hastanede muayene olabiliyormuşsunuz, vıttırı zıttırı söylemler. Sağlık resmen paralı hale geldi, konuşan tartışan var mı? Eczaneler devlet adına tahsilat yapar hale geldi, konuşan var mı? Kuyruk almış başını gidiyor, doktor hasta mahremiyetine dikkat edilmiyor, doktorlar taşeron işçisi olan bilgi işlem elemanlarının yanında hasta muayene ediyor, temizlik taşeron işçisine sonda taktırıyorlar, hasta yakınından dayak yiyorlar, hastaneler dingonun çayırı haline geldi, bunları konuşan tartışan yok.

Fakir, fukara, devletten geçinmeye alışmış, devlet vermedi ki yiyek kültürü ile yetişmişler için bu yapılan düzenlemeler iyi. Ama gel görelim ki, hakkı ile vergisini veren, yıllarını devlete yada özel sektöre çalışarak emekli olmuş insanlar gördükleri uygulamadan şaşkınlar.

Adalet, hakkaniyet, hürriyet, eşitlik herkese aynı oranda pay edilmeli. Bu nasıl bir yönetim! Konuşan var mı, tartışan var mı? Anlaşmalı, paslaşmalı tv ekranlarında kıytırık konuşmalar. Ciddi muhalefet yapanların hepsinin başına bir kılıf örülüp içeri tıkıldılar. Bu MU İLERİ DEMOKRASİ? İktidarda kim varsa, onun yandaşlarına, payandalarına çok iyi bir demokrasi var. Yiyorlar, içiyorlar, geziyorlar, yollarını buluyorlar, devlet arpalığından kalkınıyorlar, ihalelerden paylarını alıyorlar, yedikleri önlerinde yemedikleri arkalarında. Ohhh ne güzel hayat. Yemede yanında yat!

Karşılarında olan, muhalif olanlar, sizler sürünün. Sürünmek size yakışır mantığı… Geçin bu anlayışı yahu! Sosyal devlet bu mu? Eğitim, Sağlık da işler hiç iyi değil. Ehil ellerde, liyakat sahibi yöneticilerde değil. Partili, yandaş, kandaş, candaş diyerek yapılan atamalar işin suyunu çıkardı.

Açıklanan milli gelir hikâye. Milli gelir yerlerde sürünüyor. Madem bu kadar iyi de, herşey güzelde, piyasa neden inim inim inliyor?!

Dünden bu yana yazacağım ama vakit bulamadım.

O kadar yoğunum ki, anlatamam.

Soner Yalçın meselesi. Oda TV olayı. Soner serbest kaldı. Yargılaması devam ediyor. Sevin sevmeyin. Ben aynı siyasi kulvarda değilim. Ama Soner’in başına gelenleri içimde hissettiğimi belirtmek isterim. Günah değil mi yahu! Çoluğu çocuğu rezil oldu. 2 yıl boşu boşuna yattı. Aile saadeti, sağlığı, huzuru herşeyi gitti. Soner’e yazık değil mi? Soner gibi durumda olan içerde zoraki konaklayan diğer gazetecilere yazık değil mi? Bunun neresinde adalet ve hakkaniyet var!

Yüce Allah’ın bir ismi HAK…

99 sıfatından birisi ADİL…

Hak ve Adalet Yüce Allah’tan gelir.

Bu mu adalet, hak, hukuk…

Fırat’ın kenarındaki kuzu adaleti anlayışı bu mu?

Günah değil mi insanlara!

Benim esas anlamadığım, bu durumları görüp görmezden gelenler..

Esas onlara yazıklar olsun.

Ne diyor Hz. Ali (ra): Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır!

Son 10 yılda etrafımızda o kadar çok dilsiz şeytan türedi ki, hangisini sayalım, hangisini yazalım.

Ama elbet birgün güneş hak yolunda koşan, doğru ve düzgün insanlar içinde doğacaktır. Bu böyle gitmeyecektir.

Çünkü doğruluk sonsuzluğun güneşidir, nede olsa doğacaktır!

Baki Selam ve dua ile.

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com/30 Aralık 2012

__________________________________________________________________

                 YAZARIMIZ MUSTAFA GÖKTAŞ' IN SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI                 

  

 

KÖŞE YAZILARI

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]