ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   CETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR...     

      Hey gidi yalan dünya hey!

    İnsanlar olmuş acımasız, vicdansız, merhametsiz… Sevgi, saygı ortadan kalkmış yerini kavga ve gürültü, birbirine yeme yok etme hastalığı almış. Yazık. Oysa dinimiz MERHAMETİ emreder.

    Merhamet; acımak, esirgemek, korumak, af etmek, bağışlamak, nimet vermek, sevgi ve şefkat göstermek, iyilik ve ihsanda bulunmak demektir. Allah’ın, Rahman ve Rahim, Rauf isimleri de merhamet eden, acıyan, şefkat gösteren anlamlarına gelmektedir.

    Merhamet, insanın yaratılışında olan yüce bir duygudur. Bu duygunun kaynağı, Allah sevgisidir. Çocuklara, kadınlara, yaşlılara, yetimlere, kimsesizlere, hastalara, yoksullar ile bütün canlılara merhamet göstermek müminlerin görevidir. Kur’an-ı Kerim’de müminlerin birbirlerine karşı ve bütün canlılara karşı merhametli oldukları belirtilmektedir. Yüce Allah (c.c) Kur’an’da: “Muhammed Allah’ın Resulüdür. Onunla beraber olanlar, inkarcılara karşı çetin, birbirlerine karşı da merhametlidirler..” (Fetih, 29) Diğer bir ayette ise, “Sonra da iman edenlerden olup birbirine sabrı tavsiye edenlerden, birbirine merhameti tavsiye edenlerden olanlar var ya, işte onlar Ahiret mutluluğuna erenlerdir.” (Beled, 17- 18) buyruluyor. Rahmet Peygamberi (s.a.v) de merhametle davranmaya büyük önem vermiştir. “Merhamet etmeyene merhamet edilmez.” (Buhari edeb,18) “insanlara merhamet etmeyen kimseye de Allah merhamet etmez.” (Müslim, Fezail, 66) buyurarak, bütün canlılara karşı merhametli olmamızı emretmiştir.

    Müslüman, bütün insanlara olduğu gibi, hayvanlara da merhametli davranmalı; Yüce Allah’ın bu konudaki emirlerine ve peygamberimizin sünnetine riayet etmelidir.

    Birde bu anlatımımdan sonra etrafınıza bir bakın. İnsanlarda merhamet ve vicdan ölçülerini kontrol edin. Neredeyse insanlıktan çıkmış gibi maddiyata ve menfaate sarılmışlar. Şu aziz mübarek günlerde bile ibadet eden, duaya sarılan oldukça az. Orucunu tutmuyor, ama tutana da saygılı olmuyor. Sevgi, saygının özüdür. Sevgi olmaz ise saygı olmaz. Saygısız bir toplumun bizi getirdiği nokta da bu… Maneviyat bırakılmış her şey maddiyat olmuş. Yazık.. Oysa dua ibadetin özüdür sevgili insanlarımız.

    Dua, kulun Yüce Yaratan’a yönelerek, maddi ve manevi isteklerini arz etmesidir. Dua, Allah (c.c) ile kul arasında manevi bir diyalogdur. Hz. Peygamber; “Dua, ibadetin/ kulluğun özüdür.” (Tırmızi, deavat, 1) buyurmuştur. Yüce Allah: “ (Ey Muhammed) Deki: Duanız/ ibadetiniz olmasa, Rabbim size ne diye değer versin?” (Furkan,77) buyurmuştur.

    Duanın özünde, Allah’a teslimiyet, kulluk ve ibadet bilinci vardır. Dua, inancın ve kulluğun göstergesi, ibadetin özü ve ruhudur. Hz. Peygamberimiz duayı; “Mü’minin silahı, dinin direği, kulluğun ve ibadetin özü.” (Tırmızi, H.No.3368) olarak nitelendirmiştir.

    Kulluğun ve ibadetin en güzel şekli duadır. Yüce Allah: “Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet / kulluk etsinler diye yarattım.” (Zariyat,56) buyurmuştur. Kulun içtenlikle dua etmesi, zikir ve ibadettir. Hz. Peygamber; “Dua ibadetten ibadettir.” (Tırmızi, Dua, 1) buyuruyor. K.Kerim’de ; “İbadet ediniz”,”dua ediniz”, “zikrediniz” ve “anınız” buyrukları, aynı anlamda kullanılmıştır. Namaz (salat) ibadeti de bir duadır. K.Kerim’de dua (Fatiha) ile başlamış ve dua (Nas) ile sonlanmıştır. Fatiha süresi en güzel duadır; “Allah’ım! Yalnız sana ibadet ederiz ve yanlız senden yardım dileriz.” (Fatiha,5) âmin…

    Yer gök dua üzerine kurulu. Dualarınızı eksik etmeyin. Anaya, babaya, evlada, akrabaya, yakın dost ve arkadaşlara bol bol dua edin. Mümkün olduğu kadar yardım edin. Varını veren utanmamış. Paylaşın, bölüşün, yardımlaşın, sevginizi verin.

    Bu günlük de bu kadar.

    Baki selam ve dua ile.

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com/01 Eylül 2011

__________________________________________________________________

                 YAZARIMIZ MUSTAFA GÖKTAŞ' IN SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI                 

 

 YAZILAR BÖLÜMÜ TOPLAM Website counter   DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]