ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   CETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR...     

         İleri demokraside bize yer yok mu?

    Hükümet sözde demokrasiyi tam olarak yerleştiriyor, bunun için büyük mücadele veriyor, adeta bunun için savaşıyor (!)
   Her konuşmalarında, her beyanatlarında, her icraatlarında, her açılışlarında, her devlet töreninde bunu haykırıp duruyorlar.
    İyi, iyi de be bilader, bu nasıl bir ileri demokrasi anlayışı ve çalışması ki, keserin sapı elinizde ve hep kendinize yontuyorsunuz!
    Bu ülkede emekli kesim var.
    Bir türlü YEMEKLİ olamayan, zavallı emekli kesim…
    Hele ki BAĞ-KUR emeklisi…
    Tam zavallı…

    750 lira ve 1000 lira arasında alınan maaşlar ile yaşam savaşı veriyorlar.

    Hükümetimizin ileri demokrasisi bu vatan evlatlarının kapısını bir türlü çalmıyor ve bunların insanca, uygarca, adam gibi yaşaması, sürünen halden çıkıp, sofralarının YEMEKLİ hale gelmesi için kılını kıpırdatmıyor…

    Bir tarafta esnaf var. Küçük ve orta ölçekli esnaf... Kredi batağına batmış, siftahsız dükkan kapatan, sabah açıp akşam darabasını indirip giden, yarınından endişe duyan, karamsarlık ve bunalım içinde. Bunların ileri demokrasisi bu vatan evlatlarının da yanından geçmiyor.

    Diğer bir yanda, Şehit aileleri Gazi ve Gazi aileleri var. Yokluk ve yoksulluk ile mücadelenin tam göbeğindeler ve açlıkla yoklukla, sefaletle hayatlarını idame ettiriyorlar. Evlatları, kocalarını bu vatan uğruna şehit vermişler kimsenin umurunda değiller. Kendileri bu vatan uğruna yaralanmışlar, ağır hasarlı hale gelmişler, gazi durumundalar, kimsenin umurunda değiller. Lafa geldi mi, tıppışlarlar, pohpohlarlar, ama insanca, uygarca, adam gibi yaşamlarını temine geldi mi, bunların ileri demokrasisi burada da yok.

    Basında eleştiri yaparsın, yazarsın, kızarsın, fikrini söylersin, tepene binerler. Burada da göremezsiniz o ileri demokrasilerini.

    Suriye’den gelenlere kapıyı sonuna kadar açar, onlara konteynır kentler meydana getirir, beslenmeleri içinde 5 yıldızlı turistik otel ayarında yemek ihalesine çıkar trilyonları bunlara yedirirler. Bizim açımızı, yoksulumuzu, garibimizi, işsizsimizi, sıkıntı çekenimize gelince para yoktur. Olmadığı içinde vergiler arttırılır, zamlar gelir, harçlar artar, ha bire vatandaşa giydirirler. İleri demokrasi Suriye’den gelenlere var, bizlere yok.

    Meclis çatısında bulunanlar 5 yıldızlı otel ayarında yemeği indirimli, sudan ucuza yerler, telefonları, çayları, sekreterlikleri, hayatlarını neredeyse beleşe getirirler, maaşlarını beğenmezler, zam isterler, emekliyi, dulu, yetimi, şehidi, gaziyi görmezden gelirler. İleri demokrasi kendilerine var, bunlara yok.

    Durumundan şikâyetçi olan, sıkıntıları dile getiren, bu işle ilgili protesto eden, eyleme dönüştürüp dikkat çekmek isteyen ve demokratik hakkını kullanmak isteyene dayak, kelepçe, biber gazı, sindirme, gözaltına alma, nezarete atma, tutuklama, içeri tıkma var.

    Dağda devlete yıllarca kurşun sıkmış, vatan evlatlarını öldürmüş, hainlik yapmış, bebekleri katletmiş, insan müsveddelerine (PKK ve onların içimizdeki hamilerine) buyurun gelin konuşalım, anlaşalım, neyi paylaşamıyoruz, el ele verelim, dağda koşacağınıza gelin parti kurun siyaset yapın diyerek ileri demokrasi var.

    Bir KİT’i kamu teşebbüsünü arpalık gibi görüp eş dost, akraba, yakın diyerek yüksek maaşlarla doldururken ileri demokrasi var, işsizim, açım, yoksulum, perişanım diyene yok.

    Godu mu oturturlar, vurdu mu osurturlar..
    İleri demokrasi işte…
    Sıkıysa çık da hak ara.

    Sendikacılığı sarı sendikacılığı, şikeci sendikacılığa doğru sürüklerler, yandaş sendikacılar yaratırlar, ileri demokrasi tam teşekküllü hareket halindedir (!)

    Bırakın Bağ- kur emeklisini, esnafın azıcık bir prim borcu olsa sağlık hizmetlerinden faydalanamaz, paran yok öl derler. İleri demokrasi bu gariplerin yanından bile geçmez.

    Yüce Allah’ım her Müslüman’a HACI olmayı nasip etsin.

    Sen, ben, vatandaş hacı olmak istesek, oturun hesap yapın nasıl olacağız ardından birde nasıl gideceğiz, sıra gelecek mi, ismimiz çıkacak mı diye perişan oluruz.

    Ama bunların yakınları, eş dostları, akrabaları, vekilleri, TORPİLLİ HACI statüsü ile her yıl gider gelirler.

    Bu ileri demokrasi hep bunlar için vardır. Bunlara fayda sağlar. Bunları kalkındırır. Bunları adam eder. Bunları büyütür, yüceltir, bunları ihya eder.

    Bu ileri demokrasi bize yok mu be kardeşim!

    Biz mi kimiz?
    Biz, bu ülkenin sade vatandaşıyız.
    Emeklisi, işçisi, Bağ- kur emeklisi, bağ-kurlu esnafı, iş yapamayan esnafı, kepenk kapatan esnafı, üniversite öğrencisi, sendikaların içinde boğulan işçisi, açı, yoksulu, haksızlığa uğramışı, ezilmişi, yok sayılmışı olanlarız…

    Bu ileri demokrasiniz de bize yer yok mu?

    Baki selam ve dua ile.

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com/05 Kasım 2012

__________________________________________________________________

                 YAZARIMIZ MUSTAFA GÖKTAŞ' IN SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI                 

  

 

KÖŞE YAZILARI

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]