ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

          İstifa etmek onurlu bir davranıştır

    Çevremizde, ülkemizde ve dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için internete girer, gazete okur, televizyon haberlerini takip ederiz. Bazı durumlarda olayları birebir yaşayanlardan bilgi almaya çalışırız. Bu günlerde okuduklarımız, gördüklerimiz ve duyduklarımız ne yazık ki, pek hoş şeyler değil. Böyle durumlarda teknolojiden uzak, bir dağ başında münzevi bir hayat tarzı belki bir çıkış yolu olarak düşünülebilir. Ama insanın böyle bir hayat tarzına ne kadar katlanabileceği, cevaplandırılması gereken önemli bir sorudur.

         10/09/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

             İstifa etmek onurlu bir davranıştır

    Çevremizde, ülkemizde ve dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için internete girer, gazete okur, televizyon haberlerini takip ederiz. Bazı durumlarda olayları birebir yaşayanlardan bilgi almaya çalışırız. Bu günlerde okuduklarımız, gördüklerimiz ve duyduklarımız ne yazık ki, pek hoş şeyler değil. Böyle durumlarda teknolojiden uzak, bir dağ başında münzevi bir hayat tarzı belki bir çıkış yolu olarak düşünülebilir. Ama insanın böyle bir hayat tarzına ne kadar katlanabileceği, cevaplandırılması gereken önemli bir sorudur.

    Çevremizde ve ülkemizde bizleri umutsuzluğa sürükleyen o kadar çok neden var ki, anlatmaya hangisinden başlayacağımıza karar veremiyoruz. En sondan başlayalım. İki gün önce akşam televizyon kanalları arasında dolaşırken, bir son dakika gelişmesi ile irkildik. “Afyonkarahisar’da askeri bir cephanelikte patlama meydana geldi. Çok sayıda yaralı var.” Başka kanallara da geçiyoruz bir iki kanalda daha belki aynı habere rastlıyoruz. Ama kanalların büyük çoğunluğu bu gelişmeden haberi yok, alt yazılı da olsa haberi verme gereği duymuyor.

    Afyonkarahisar yakınlarındaki bu korkunç patlamanın acı bilançosu sabahleyin açıklanıyor. 25 askerimiz şehitlik mertebesine ulaşmış. İşte asıl can alıcı saçmalıklar bundan sonra başlıyor. Her kafadan bir ses, her kademeden ayrı bir açıklama geliyor. Sergilenen davranışlara ve yapılan açıklamalara isyan etmemek elde değil. Hâlbuki böylesi nazik durumlarda en yetkili makamlar bile açıklama yapmaktan kaçınması veya açıklamalarının nereye varacağını hesaplayıp ona göre konuşması gerekir. Ama belediye başkanı konuşuyor, vali konuşuyor, bakanlar, milletvekilleri konuşuyor ve konuştukça batıyorlar.

    İnsanı en fazla yaralan ise, menfur olay yerinde incelemeler yapan Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel’in Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyareti sırasında gerçekleşiyor. Sanki bu ziyaret normal bir zamanda yapılıyormuş gibi birbirlerine plaket, şilt ve kilim hediye ediyor, beraber fotoğraf karelerine giriyorlar.

    Bu olaydan önce meydana Gaziantep patlama ve 11 sivil vatandaşımızın teröre kurban gitmesi, Şırnak-Beytüşşebap’a yapılan terörist saldırı ve sonrasında 10 askerimizin şehit olması, Şemdinli saldırıları, Foça’da bombalı saldırı, İzmir’de 61 mültecinin feci şeklide denizde boğulması ve daha nice olay ve saldırılar karşısında sorumluluk makamında olanların takındığı tavır, bizleri karamsarlığa sürüklemiştir.

    Böyle durumlarda haysiyet sahibi, namus ve şerefine düşkün insanların yapacağı en onurlu davranış istifa etmek olmalıydı. Demek ki onurlu insan olmak, namus ve şerefiyle yaşamak toplumumuzda geçerli olmaktan çoktan çıkmış. Yoksa şimdiye kadar olup bitenler karşısında o sıcak koltuklara yapışıp kalan hiç kimse kalmazdı.

    Afyon’daki patlama eğer bir başka ülkede olsaydı. Mili Savunma Bakanı, Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Ordu Komutanı ve o birliğin bağlı olduğu tüm komutanlar olay meydana gelir gelmez istifa eder, yargılanmalarını talep ederlerdi. Nitekim beğenmediğimiz Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde bir askeri üste meydana gelen patlama sonucu 12 kişinin ölmesi üzerine tüm üst yönetim istifa etmiş ve yargılanmayı istemişlerdi. Benzeri davranışlar birçok Avrupa ülkesinde ve Uzakdoğu ülkelerinde de yaşanabilen onurlu davranışlardır. Demek ki gelişmişlik sade ekonomik, ticari ve teknolojik seviyelerle ölçülemiyor.

    Ülkemizde belki bundan yetmiş-seksen yıl önce insanımız belki bu kadar zengin değildi. Ekonomimiz gelişmemiş, teknolojimiz sıfır noktasında idi. Ancak bu ülkede yaşayan büyük küçük herkeste insani bir değer olan, gurur vardı, haysiyet ve şeref vardı. İnsanlar haysiyetleri, şerefleri ve gururları için gerektiğinde hayatlarını feda etmeyi göze alabiliyorlardı.

    Evet, ya şimdi ne hallerdeyiz?
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

 

-Anamur’da bayram kutlamalarından

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]