ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

 

            Meğer sıra Atanur’daymış

    Daha birkaç gün önce Dağlıca 8 askerin şehit olması nedeniyle Anamur MHP İlçe Başkanlığı tarafından bir açıklama yapılmış ve “sıra kimin çocuğunda?”diye sorulmuştu. Meğer sıra Mehmet ve Elnur Bal’ın gözlerinin nuru, Senem Bal'ın kıymetli eşi Atanur’daymış.

             26/06/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

                Meğer sıra Atanur’daymış

    Anamur, 25 Haziran 2012 sabahında bir evladının daha şehit haberi ile yığılıp kaldı. Çoğu kişi gibi biz de dokuz buçuk ona doğru bütün camilerin bağlı olduğu merkezi yayın sisteminden okunan bir salaya dikkat kesildik. Ne olmuştu acaba? Hocaların okuduğu saladan sonra nedense ölen kişinin kimliğini anlamak mümkün olmuyor. Ancak bilenler bilmeyenlere anlatarak sonuca ulaşılabiliyor. Nitekim Şehit Jandarma Uzman Çavuş Atanur Bal’ın şahadet haberini de bir zaman sonra anlayabildik. Bu konuda ilgililerin bir şeyler yapması lazım.

    Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal, Anamur’un Kaşdişlen Köyünde 1986 yılında dünyaya gelmiş. Henüz 26 yaşında, evli ve bir çocuk babasıdır. 2010 yılında göreve başlayan Atanur, dar gelirli bir aileden geliyor. Diğer kardeşlerinin de uzman çavuş olarak görev yaptıklarını öğrendik.
Şehit Atanur Bal Hakkâri Kavaklı bölgesinde bölücü PKK teröristlerinin hain pususu sonucu, görev başında şehitlik mertebesine ulaşıyor. Şehidimize ilk askeri tören Van’da düzenleniyor. Askeri bir uçakla Adana’ya, oradan da helikopter ile Anamur’a getiriliyor. Ana baba ocağına getiriliyor ve yakınları son bir kez daha şehidi bağrına basıp sahip çıkıyor.

    Otogar Camisine cenaze namazı için ulaştığımızda her taraf kadın erkek, genç yaşlı, hatta çocuklar Otogarı doldurmuş, biraz hüzün, biraz kin ve nefretle bekliyorlardı. Şehidin cenazesi baba ocağından henüz gelmemişti. Etrafta dolaşırken toplumun her kesiminden insanların şehide son görevini yapmak üzere buraya koştuğu görünce gözlerimden yaşlar süzüldü. Evet, Anamur halkı vatan ve millet sevgisinde, şehide saygı ve hürmette hep önde ve dimdik ayakta.

    İkindi namazına az bir zaman kala artık her tarak dolmuştu. Bir hareketlilik oldu. Şehidin cenazesi cenaze aracı ile otogar dışına kadar gelmişti. Bu arada deniz ve hava kuvvetlerine ait tören mangası da yerlerini almıştı. Ezan okunup, cemaat cenaze namazı için saf tutmaya başladığı sıralarda adım atacak yer kalmamıştı. Cenaze namazı öncesi bir görevli güzel bir konuşma yaptı, arkasından şehidin kısa özgeçmişi okundu. Cenaze namazı kılınıp helallik alındı. Biz haklarımız helal ettik. Ama şehidimiz, şehidimizin yakınları bizlere haklarını helal ettiler mi bilmem? Ancak en azından şehidin cenazesinde bulunmak, son vazifesini yerine getirmek için yollara düşen bunca kadın erkek, genç yaşlı, küçük büyük herkesin ne kadar samimi olduğu gözlerimle gördüm.

    Cenaze namazı sonrasında şehidin tabutu eller üstünde adeta yüzüyordu. Sonra şehidin naşı top arabasına yerleştirildi. Önde askeri tören kıtası, onun arkasında askeri bando ve şehidin naşını taşıyan top arabası ve kalabalık bir halk topluluğu Atatürk bulvarında bir süre yürüdüler. Yolun karşı tarafında ve kaldırımlarda biriken halkta onları gözyaşları ile takip ediyordu. Şehidin naşı burada top arabasından alınıp cenaze aracına kondu ve bir süre daha öyle yürümeye devam edildi. Cumhuriyet Meydanına doğru gidildi. Çoğu kişi meydanda bir tören yapılması beklerken, her hangi bir hazırlığın bulunmadığı anlayıp üçer beşer dağıldılar. Biz de meydanda bir tören yapılacağını düşünmüştük. Ancak böyle bir tören yapılmasını planlamamışlar. Bu karışıklık nedeniyle Kaşdişlen Köyünde yapılan cenaze defin törenine katılamadık. Ama gidip gelenlerle görüşmemizde, köydeki çok defin işleminin de çok kalabalık olduğunu söylediler.

    Daha birkaç gün önce Dağlıca 8 askerin şehit olması nedeniyle Anamur MHP İlçe Başkanlığı tarafından bir açıklama yapılmış ve “sıra kimin çocuğunda?”diye sorulmuştu. Meğer sıra Mehmet ve Elnur Bal’ın gözlerinin nuru, Senem Bal'ın kıymetli eşi Atanur’daymış.
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]