ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

         Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

    Mersin-Antalya güzergâhında yapımı devam eden D-400 yolu ile ilgili yayınlanan haber, yazı ve yorumlara bakıyorum. Resmi makamların yaptığı açıklamalarda, söz konusu yolun tamamlanması ile Mersin’den Antalya’ya veya Antalya’dan Mersin’e otobüsle 10 saat yerine 5 saate gidilebileceği ifade ediliyor.

          12/07/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

               Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

    Mersin-Antalya güzergâhında yapımı devam eden D-400 yolu ile ilgili yayınlanan haber, yazı ve yorumlara bakıyorum. Resmi makamların yaptığı açıklamalarda, söz konusu yolun tamamlanması ile Mersin’den Antalya’ya veya Antalya’dan Mersin’e otobüsle 10 saat yerine 5 saate gidilebileceği ifade ediliyor. Mersin ile Antalya arasındaki yaklaşık 565 km yolun, otobüsle 10 saatte tamamlandığına bir şüphemiz yok. Ama söz konusu yolun bitmesinden sonra 5 saatte gidilebileceği gibi bir açıklamayı gerçekçi bulmuyoruz. Biliyorum, bazıları hemen itiraz basacak, “şimdi devlet büyüklerini yalancı mı çıkarmak istiyorsun” diyecekler.

    Mersin-Antalya D-400 yolunun, Mersin’den Silifke-Taşucu çıkışına kadar olan bölümü ve Antalya’dan Alanya çıkışına kadarı, tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Gelin küçük bir hesaplama yapalım. Mersin’den çıkıp Antalya’ya gidecek olan bir şehirlerarası yolcu otobüsünü düşünelim. Otobüsümüz Mersin otogarından çıktıktan sonra Silifke-Taşucu’na 2–2,5 saatte ulaşabiliyor. Neden buraya kadar olan bölümü aldık? Çünkü yolun buraya kadar olan bölümü halk deyimi ile kaymak gibidir de ondan. Yine bir başka şehirlerarası yolcu otobüsü ile Antalya’dan yola çıkıyor, Serik, Manavgat derken Alanya’ya kadar yine kaymak gibi bir yolda ilerliyorsunuz. Ama en iyimser tahminlerle Antalya’dan 2 saatte Alanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Yolda geçen süremiz bununla ne oldu dersiniz, 4 veya 4,5 saat.

    Daha sayısız dönemeç, rampa iniş ve çıkışları ile Silifke-Anamur arası ve Anamur-Gazipaşa ile 45 km ötede Alanya var. Mevcut haliyle Silifke’den Anamur’a en iyimser tahminlerle halen 3 saatte ulaşılabiliyor. Yol açıldıktan sonra bu süre 1-1,5 saat olur. Anamur’dan Gazipaşa şimdilerde 2 saat sürüyor. Anamur’dan Alanya’ya da 3 saatte ulaşılıyor. Ama yeni D-400 yolu hizmete girdikten sonra Anamur-Alanya arası en iyimser tahminlerle 2 saat olacaktır. Kestirmeden gidelim. Mersin Silifke arasında yaklaşık 4-4,5 saatimiz geçmişti. Buna Silifke - Alanya arası için de 3-4 saati ekleyin. Çıkan hesap 7-8 saat arasında olacaktır. Yani anlayacağınız büyüklerimiz masa başında iyi hesap yapıyor ve 565 km’lik yolun 5 saatte alınabileceğini hesaplıyor. Ama kazın ayağı hiç de öyle değil. Biri Mayıs başında diğeri Haziran başında olmak üzere iki defe otobüsle yolculuğumuz oldu. Anamur’dan 6.30 da çıktık, 11.20’de varabildik. Mersin’den dönüşte 18.30’da çıktık 22.30’da gelebildik. Yani D-400’ün büyük bir bölümünün hizmete açılmış olması da pek fazla bir şey değiştirmemiş.

    Madem D-400 yolundan söz ettik. Silifke-Anamur, Anamur-Gazipaşa arasında yol yapım çalışmaları ağır aksak da olsa devam ediyor. Belki söz konusu yol güzergâhında en zor bölümlerden biri olan Aydıncık-Gözce (Tekeli Beldesi) arasında, yol yapım çalışması için şirketin şantiyelerini kurulmakta olduğunu öğrendik. Ancak Mersin-Antalya arası D-400 yolunda çalışmaların ne zaman biteceği ve vatandaşın rahatlayacağı konusunda herkes ayrı bir telden çalıyor. Kimileri yolun 2013 sonunda, kimileri 2014 veya 2015 sonu diyor. Biz yine de en iyimser tahminlerle bunun 2015 sonu olacağını düşünüyoruz. Ama D-400 sahil yolu için ayrılan kaynakların başka alanlara kaydırılması veya ülkenin ekonomik bir darboğaza düşmesi halinde bu işin çok daha fazla uzayabileceğine hazırlıklı olmamız lazım.
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Yorum: H.Şinasi doğruları söylüyor her zaman olduğugibi. Mersin-Antalya arası hiç bir zaman 5 saat olmaz. Çünkü Mersin'den çıkan bir otobüs 86 km. olan Mersin-Silifke yolunu ancak 1 saat45dakika, hatta bazen  2 saatte alabiliyor. Bunun nedeni 1.olarak Mersin-Silfke'nin boydan boya yerleşim yeri olması ve km. tahtitinin Çeşmeli çıkışına kadar 70 olması. Bir de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit ÖZCAN'ın şehircilik anlayışı... Her dört yol kavşağında bir ışıkla araçlar ancak kanı hızında ilerleyebiliyor.Üstelik 70km. yeşil dalgaya da ayarlı değil bu ışıklar. Sanki araçlar her ışıkta bekletmek için ayarlanmış. Siz hesap edin Milli ekonomiye ne kadar zarar veriliyor. Nerde altgeçitler ve araçların trafik ışıksız yol almaları???.. Bu anlayışla Mersin nereye gidebilir??..

                                                                      Mehmet PAKSOYLU  

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]