ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

   
 

  "ÇETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR"       

         BJK Başkanı’na sesleniyorum…

    Memleketim Mersin’de Hafta sonu çok değerli insanlar ile bir araya geldim. İnsan hangi yaşta olursa olsun, her yaşadığı anda yeni bir şey öğreniyor. Ben Futbola fazla ilgili değilim. Ama Doğduğum günden bu yana BEŞİKTAŞ SPOR kulübü taraftarıyım. Siyah Beyaz renklere olan aşkımı tarif etmek mümkün değildir. Hayatımın her alanında, kılık kıyafetimde, mekânımda siyah beyaz renkler bolca vardır. Tek kelime ile aşığım.

      06.01.2011 www.anamurunsesi.com yazdı.

____________________________________________________________________________

           BJK Başkanı’na sesleniyorum…

    Memleketim Mersin’de Hafta sonu çok değerli insanlar ile bir araya geldim. İnsan hangi yaşta olursa olsun, her yaşadığı anda yeni bir şey öğreniyor. Ben Futbola fazla ilgili değilim. Ama Doğduğum günden bu yana BEŞİKTAŞ SPOR kulübü taraftarıyım. Siyah Beyaz renklere olan aşkımı tarif etmek mümkün değildir. Hayatımın her alanında, kılık kıyafetimde, mekânımda siyah beyaz renkler bolca vardır. Tek kelime ile aşığım.

    Uzatmayalım. Esas konuya döneyim.

    Mersin’de dostlar arasında konuşurken SABAH Gazetesi Güney ekinde spor yazıları yazan ARİFE ÜNÜVAR’ ın yazısını okudum. Arife hanım’ın yazısı ile BEYTULLAH’ ın varlığından haberim oldu.

    Kim bu, neyin nesi, değil mi?
    Anlatacağım.
    İki kolu olmayan, engelli bir gencimiz.
    Milli sporcumuz.
    Kısa yaşamına bolca başarı sığdırmayı başarmış, pırıl pırıl bir evladımız.
    Kahramanmaraşlı…
  
 Beytullah Eroglu…

    Arife Hanım’ın duygu dolu yazısını okuyunca merakıma mucip oldu.
    İnternete girip bir araştırma yaptım.
    Onun hakkında özlü, sözlü, adam gibi yazılar yazan, haberler yapanları gördüm.
    Onlardan ilki ARİFE ÜNÜVAR ’a ait.

    O yazıyı aynen aktarıyorum;

    "Kahramanmaraşlı Beytullah!
    O, 15 yıllık hayatına büyük başarılar sığdırmış milli bir sporcumuz.
    Kahramanmaraş doğumlu.
    Yüzme Engelliler Türkiye birincisi, 2010 yılında Hollanda'nın Eindhoven kentinde yapılan şampiyonada dünya altıncısı olmuş.
    Suda tıpkı bir balık gibi yüzme yeteneğine sahip.
    Kahramanmaraş Tekstil Meslek Lisesi 9. sınıf öğrencisi ve bilgisayar da kullanabiliyor.
    Hikâyesinin en önemli kısmı da, engel tanımayan başarılı sporcumuzun tek engeli, doğuştan iki kolunun olmaması. Ve başarılarıyla yetinmemiş milli sporcumuz, 2011 Avrupa Şampiyonası ve 2012 Olimpiyatları hedeflerini de çoktan belirlemiş.
    Adı, Beytullah Eroğlu.
    Beytullah’ın hayatında özel kahramanları var.
    Onu Beytullah yapan ve daha da iyi yerlere taşıyacak isimlerin başında babası geliyor. İlkokul birinci sınıfta iken “sen mili bir sporcu olacaksın!” diyen babası.
    Beytullah 7 yaşındayken yüzmeye götüren babası o günlerde serbest meslek sahibi idi. Beytullah’ın başarısı göz önünde bulundurularak, Sayın Başbakan’ımızın da talimatıyla şimdilerde engelli milli sporcuların masörü olarak görevlendirildi.
    Peki Beytullah’ı ve onun gibi milli şampiyonları kazandıran kahraman kim?
    Kahamanmaraş bir sahil kenti olmamasına rağmen o, ve onun gibi milli oyuncuları kazandıran önemli ve özel ismin adı ise, Osman Çulcu.
    Onu gelecekte şampiyonların hocası olarak tanıyacağımız kesin!
    Bir isim daha var ki; Beytullah onun yolunda yürüdüğünü söylüyor.
    O da altın madalyaları olan, Avrupa ve Olimpiyat dereceleri olan mili bir yüzücümüz.
    Adı, Şeref Eroğlu. Kendisi Beytullah’ın amcalarından.
    Babasının ifadeleriyle,
    “İlkokul birinci sınıfta ürkek ve karamsar bir çocuktu.
    Yüzme ile hayata bağlandı, şimdi cesur, umutlu ve geleceğe dair hedefleri var…”
    Beytullah Eroğlu sadece Kahramanmaraş’ı değil, tüm engelli sporcuları temsil ediyor.
    O, inanınca tüm engellerin yıkılabileceğini bizlere öğreten ve yaşatan örnek bir sporcumuz.
    Beytullah’ın hikâyesini yazmak bana ilham verdi; okumak da size gurur verdi sanırım.
    Uzun sözün kısası:
    Milli sporcularımızı alkışlamak yetmez.
    Desteklemek de gerektiğine inanıyorum!
/ Arife ÜNÜVAR- SABAH- GÜNEY"

    İkinci haber ise Ajans spor’da yer almış, onu da aşağıya aktarıyorum;

    K.Maraşlı Beytullah hayata yüzerek sarıldı!
    Kahramanmaraş'ta doğuştan 2 kolu olmayan 15 yaşındaki Beytullah Eroğlu, yüzme sporu ile hayata yeniden bağlandı.
    Mustafa-Fatma Eroğlu çiftinin 4 çocuğundan en büyüğü olan Beytullah, 2 kolu olmadan dünyaya geldi. 7 yaşına kadar evden dışarı çıkmayan Beytullah'ın hayatı ilkokula başlamasıyla değişti. İçine kapanık tavırlarıyla dikkat çeken ve kimseyle konuşmayan küçük Beytullah, Dulkadiroğlu İlköğretim Okulu'na babasının ısrarıyla gitti. Okula gitmek istemeyen Beytullah ayakları ile yazı yazmaya başladı.      Öğretmenleri tarafından yakından ilgilenilen Beytullah'ın yaşamı habere konu olunca, Kahramanmaraş Engelliler Yüzme Spor Kulübü Başkanı ve yüzme milli takım antrenörü Osman Çullu'nun dikkatini çekti. Haberin ardından Beytullah'ı okulunda ziyaret eden Osman Çullu, baba Mustafa Çullu ile de konuşarak Beytullah'ın yüzme sporu yapabileceğini söyledi.
    Baba Mustafa Eroğlu, yaptığı açıklamada, Beytullah ile ilgili yapılan bir haberin hem oğlunun hem de kendilerinin hayatını tamamen değiştirdiğini belirtti.
    Beytullah iki kolu olmadan dünyaya gelince çok üzüldük, ama ''kader'' dediklerini anlatan Mustafa Eroğlu, şöyle devam etti: ''Beytullah çok sessiz bir çocuktu. Kimseyle konuşmaz, evden dışarı çıkmazdı. Okul çağı geldiğinde kendisiyle konuştum. 'Oğlum okula gitmen gerekiyor' dedim. Bana hiçbir cevap vermedi. Annesine okula gitmek istemediğini söylemiş. Sonra kendisiyle yeniden konuştum. Eğitimin önemini anlattım ve ikna oldu. Okula başladığında çok zorlandı. Öğretmenleri çok yardımcı oldu. Sonunda okulu sevdi, arkadaşları ile yavaş yavaş iletişim kurmaya başladı. Ancak Beytullah'ın hayatı yüzmeye başlamasıyla değişti.''
    Halen Yunus Emre İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi olan Beytullah Eroğlu, yüzme sporu ile bambaşka biri olduğunu söyledi. Yapılan bir haber ile Osman Çullu ile karşılaştığını anlatan Beytullah Eroğlu, ''Hocam bana yüzebileceğimi söyleyince hem korktum hem de nasıl olur dedim. İki kolu olmayan biri nasıl yüzer diye düşündüm. Bana özel bir bot hazırlandı. Çünkü kollarım olmadığı için suda duramıyordum. Sonra bot üzerinde yüzmeyi ve tekniğini öğrendim. Bir süre sonra  Osman hocam botu sudan çıkarttı ve su ile baş başa kaldım. Ama sonunda başarmıştım. Yüzmenin alt yapısını aldıktan sonra yarışmalar için hazırlıklara başladım'' diye konuştu.
    Yüzmeye başladıktan sonra hayatının tamamen değiştiğini anlatan Beytullah, ''Şu anda çok mutluyum. Arkadaşlarım var, bilgisayarı tek başıma kullanabiliyorum. Futbol oynuyorum. Hayatın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Şimdi önümde hedefler var. İlk önce okulumu tamamlayarak üniversiteye girmek istiyorum. İkinci olarak ise yüzme branşında ülkeme olimpiyat madalyası getirmeyi hedefliyorum'' dedi.
    Yaklaşık 8 yıldır yüzme sporuyla uğraştığını ve bir yıldan bu yana da Bedensel Engelli Yüzme Milli Takımı'nda olduğunu dile getiren Beytullah Eroğlu, 7 kez Türkiye birinciliği bulunduğunu, bir kez de uluslararası yarışmada ikinci olduğunu belirtti. Eroğlu, tek hedefinin 2012 Londra Olimpiyatlarında madalya almak olduğunu kaydetti.
    Kendisi ile görüşen spor uzmanlarına ''bana destek verin Londra'dan madalya ile geleyim'' diyen Eroğlu, son 1 yıl içerisinde yüzde 150'lik bir gelişme kaydettiğini ifade etti.
    Beytullah Eroğlu, kendisi gibi engelli olan insanların hayata küsmemesini istedi.
    Yüzmenin çok güzel bir spor olduğunu ve severek yaptığını kaydeden Eroğlu, ''Yüzme çok güzel, sağlıklı bir spor. Ailem benimle gurur duyuyor. Bana yüzmeyi öğreten herkese teşekkür ediyorum. Bütün engelli arkadaşlarıma yüzmeyi tavsiye ederim, başaracaklarına inansınlar, azmederlerse benim gibi başarırlar. Köşelerine çekilip oturmasınlar'' diye konuştu.
    Bedensel Engelliler Yüzme Milli Takımı Antrenörü Osman Çullu ise Beytullah'n çok özel bir sporcu olduğunun altını çizerek, ''Onu ilk gördüğümde inanılmaz derecede içine kapanıktı. Hiç konuşmuyordu. Kendisi ile çok konuştum ve yüzebileceğini anlattım. Şimdi geldiğimiz noktada büyük işler başardığımızı düşünüyorum. Ülkemizde Beytullah gibi binlerce çocuğumuz var. Beytullah onlardan sadece biri. Önemli olan bu çocukları topluma kazandırmak… Spor da burada bir araç'' ifadesini kullandı. Çullu, haftanın 7 günü Beytullah ile antrenman yaptıklarını ve elde ettiği derecelerle olimpiyat barajını geçmeyi başardığını söyledi.
/ Ajans Spor

    Evet, az çok bu haber ve yazıdan sonra Beytullah hakkında sizde bir bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Geleyim yazımın başındaki BJK Başkanına seslenme işine…

    Değerli BJK KULÜP Başkanım,
    Beytullah’ı BJK spor kulübüne kazandıramaz mıyız?
    Onu BJK forması ile görmek tüm milletimizi ve taraftarlarımızı sevindirecektir.
    Ayrıca bu durumda olan diğer insanlarımızı da spora teşvik edecektir.
    Zaman ayırıp ilgilenir ve bu güzel insana sahip çıkarsanız bizleri mutlu edersiniz.
    Bu günlük de bu kadar.

    Selam ve dua ile.

   

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@g

*******************************************

 MUSTAFA GÖKTAŞ'ın Önceki Yazıları

  KÖŞE YAZILARIMIZ TOPLAM DEFA OKUNMUŞTUR...

_________________________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]