ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

   
 

  "ÇETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR"       

          Referandum ve gösterdiği gerçek…

       Siyasi Partiler Yasasının acilen değişmesi lazım.
    Ülkemizdeki Mevcut siyasi partiler 1999 – 2002 – 2004 – 2007 – 2009 yıllarında yapılan seçimlerde aşağıdaki tablodaki oyları almışlar. İyi bakarsanız, kimlerin oyları artmış, kimlerinki erimiş, görürsünüz. (1)
     Şimdi burada esas olan şu…
     Türkiye’deki siyasi partiler yasasının antidemokratik maddeler ile dolu oluşu. Bu nedenle Siyaset tam tecelli etmiyor. Haklı iken haksız, haksız iken haklı olabiliyorsunuz.

      13.09.2010 www.anamurunsesi.com yazdı.

____________________________________________________________________________

          Referandum ve gösterdiği gerçek…

    Siyasi Partiler Yasasının acilen değişmesi lazım.
   Ülkemizdeki Mevcut siyasi partiler 1999 – 2002 – 2004 – 2007 – 2009 yıllarında yapılan seçimlerde aşağıdaki tablodaki oyları almışlar. İyi bakarsanız, kimlerin oyları artmış, kimlerinki erimiş, görürsünüz. (1)
    Şimdi burada esas olan şu…
    Türkiye’deki siyasi partiler yasasının antidemokratik maddeler ile dolu oluşu. Bu nedenle Siyaset tam tecelli etmiyor. Haklı iken haksız, haksız iken haklı olabiliyorsunuz.
    ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, Referandum derken esas önemli olanı unutuyoruz. Esas önemli olan SİYASİ PARTİLER YASASIDIR. Bu yasanın acilen ve ivedilikle anti demokratik maddelerden kurtarılıp, tam demokratik hale gelmesi lazımdır. Lider egemen politikaların önüne geçmek böyle olacaktır. Partilerde egemen güçler kalmayacaktır. Herkes bileğinin hakkı ile, hak ederek bir yerlere gelecektir. Esas olan Siyasi partiler yasasıdır. Bunun değişmesi lazımdır. AB ve ABD uyumlu olması lazımdır.
    Bakın oralarda çok farklıdır. Esas kral, padişahlık yönetimleri siyasi partilerin kendisinde mevcuttur. Hangisi olursa olsun durum aynıdır. Partilerin sadece rozet ve flamaları farklıdır. Tüzükler üç aşağı, beş yukarı aynıdır. Partilerin iç yasası olarak kabul edilen parti tüzüklerinin dayanağı ise SİYASİ PARTİLER YASASIDIR. Bu yasanın çok acil bir şekilde tam demokratik hale gelmesi lazım… Özgürlük ve demokrasi oradan başlayacak.
    Delege sistemi çok çabuk kaldırılmalı. Parti içindeki her tür seçim, hâkim huzurunda sandık konarak, referandumda olduğu gibi yapılmalıdır. Halka, millete, insanlarımıza güvenmek ise, her yerde ve zeminde güvenmeliyiz. Bu güven parti içinde de olmalı. Kayıtlı üye gelmeli oyunu sandıkta kullanmalı. Bir kısım insanlar ve güçlerce masa başında tespit edilmiş delegeler bizleri yönetecek insanları belirlememeli.
    Hangi parti ise, o partinin kayıtlı üyesi gelip oyunu sandığa atarak kendini yönetecek, belde – ilçe- il başkanı ve yönetimini belirlemeli, genel başkanını da bu şekilde belirlemeli. O zaman hak, hukuk ve adaletten bahsedebilirsiniz. Yoksa konuşmalar ve iddialar boştur. Birbirimizi kandırmaktan vazgeçelim.

     Daha öncede yazdım.
    ABD de Obama ve Clinton DP parti genel başkanlığı için eyalet eyalet gezip propaganda yaptı oy istedi. Partisinin kayıtlı üyeleri eyaletlere konan sandıklarda hâkim huzurunda oy verdi ve genel başkanlarını seçtiler. Obama başkan oldu. Sonra Devlet Başkanı oldu. Oldu ama Clinton’u ezmedi, yok etmedi. Onu da aldı getirdi Dışişleri Bakanı yaptı. İşte Demokrasi bu… Bizde böyle mi?
    Genel başkanın karşısına çık, seni çıktığına, anandan doğduğuna pişman ederler….
    Bırakın seni bir göreve getirmeyi, ezerlerde ezerler, yok edinceye kadar ezerler.
    Bunun neresinde demokrasi var?
    İşte bu düzen siyasi partiler yasasından kaynaklanıyor.
    Eğer AB ve ABD ülkelerine bu kadar hayran ve oradaki demokrasiyi seviyor, beğeniyor isek ki, öyle… O zaman oradaki siyasi partiler yasasındaki demokratikliği de buraya getirin.
   Hangi partiden olursak olalım, belde – ilçe- il başkanımız ve yönetimini o yöredeki kayıtlı üye ile sandık konarak hâkim huzurunda seçersek ve sonrasında genel başkanı da seçerken aynı usulde sandığı koyup il il kayıtlı üyeler nezdinde oy kullanarak seçersek mesele kalmaz. Adalet ve hakkaniyet yerini bulur. Atıp tutma, kuru sıkı sallama, yalan dolan işi biter.

    Şimdi buradan sesleniyorum.
    Bizi yöneten ve yönetmeye talip olan tüm siyasi parti liderlerine, temsilcilerine, il ilçe başkanlarına…
    Elinizi vicdanınıza koyun, şu yazdıklarımı değerlendirin.
    Yalan mı, yanlış mı, işin içinde hokkabazlık var mı?
    Yok..
    Yazdıklarım harfiyen doğru.
   O zaman Allah rızası için bu anti demokratik maddeler içeren siyasi partiler yasasına bir an evvel yenileyin ve önümüzdeki genel seçime bunu yetiştirin.
    Yetiştirin ki gerçek halkın kendisi ve iradesi mecliste tecelli etsin.
    Yıllardır kanayan yaradır.
    Yıllardır bu mesele böyle devam etmiştir.
    Dokunulmazlık, fasa fiso diyeceğinize, bunu yapın bunu.
    İşin özü burada….
    Mecliste bu şekilde halkın kendisi, halkın kendi istediği temsil etmiyor.
    Partilerin eğemen güçleri, liderlerin iki dudağı ile belirlenen listeler önümüze konuyor, hangi parti isek gidip oy veriyoruz.
    Bu yasa değişir ise, hangi parti ise o partinin kayıtlı üyesi kendini yönetecek kişiyi hâkim huzurunda sandık konarak belirleyecektir. İşte demokrasi budur.
    Referandum sonucunu bu şekilde algılayın.
    Halka güvenin.
    Tabana güvenin.
    Halktan korkmayın.
    Tabandan korkmayın.


    Ülkenin idaresi, yönetimi siyasetten geçiyor. Siyaseti yapacaksanız, halktan kopmadan, halka sorarak, fikrini alarak, desteğini alarak yapın.
    İşinize geldiği gibi davranmayın.
    İşin özü burada… Yani siyasi partiler yasasında. Tüm siyasi parti mensupları bu olayı takip etsin, bunun değişimini sağlasın. Sağcısı, solcusu hepsi.. Eğer bu vatanı seviyorsak, eğer bu ülke insanlarını seviyorsak, bu işin doğrusu bu.
    Bugünlük de bu kadar.       (1)
Partilerin oyları ne durumda?

     PARTİ       1999       2002       2004        2007         2009

        AKP         ---          34.28       41.67       46.58          38.78

        CHP         8.71       19.39       18.67       20.88           23.12

        MHP       17.98        8.36       10.10        14.27          16.04

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com

*******************************************

 MUSTAFA GÖKTAŞ'ın Önceki Yazıları

  KÖŞE YAZILARIMIZ TOPLAM DEFA OKUNMUŞTUR...

_________________________________________________________________

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]