ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

            MHP 10. büyük kurultayı ardından-1

    4 Kasım 2012 Pazar günü Ankara Arena Kapalı Spor Salonunu tarihi günlerinden birini yaşadı. Bir miting ve şölen havasında gerçekleşen MHP’nin 10. Büyük Kurultayında, Dr. Devlet Bahçeli 6. kez MHP Genel Başkanlığına seçildi.

    MHP’nin 10. Büyük Kurultayını izlemek için 3 Kasım 2012 Cumartesi günü saat 19.00’da Anamur’dan yola çıktık. 5 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 05.30’da geri döndük.

            10/11/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

__________________________________________________________________

                 MHP 10. büyük kurultayı ardından-1

    4 Kasım 2012 Pazar günü Ankara Arena Kapalı Spor Salonunu tarihi günlerinden birini yaşadı. Bir miting ve şölen havasında gerçekleşen MHP’nin 10. Büyük Kurultayında, Dr. Devlet Bahçeli 6. kez MHP Genel Başkanlığına seçildi.

    MHP’nin 10. Büyük Kurultayını izlemek için 3 Kasım 2012 Cumartesi günü saat 19.00’da Anamur’dan yola çıktık. 5 Kasım 2012 Pazartesi günü saat 05.30’da geri döndük.

    Yazılarımızı sürekli takip edenler bilir. Bir süre önce MHP’nin 10. Büyük Kurultayına ilişkin düşüncelerimizi yazmıştık. 10 Ekim 2012’de yayınlanan yazıyı tekrarlayacak değiliz. Ancak birkaç hususu hatırlatmamız gerekecek.

     Nedir bunlar?

    Birincisi her seçimde iktidar olmak için yola çıkan, fakat 1999 seçimlerinde %18, 2002 seçimlerinde %8,5, 2007 seçimlerinde %14,1 ve 2011 seçimlerinde %13 oy alan bir parti ve genel başkanı bize göre başarısızdır. Ve başarısız bir lider, medeni ölçüler içinde yerini bir başkasına bırakmalıdır.

    İkinci husus, MHP’nin başında kim olursa olsun 1969’dan bugüne aradan geçen 43 yılda vatandaşın neden MHP’ye oy vermediğinin araştırılıp bulunması ve çıkan sonuca göre hareket edilmesi gerekmektedir.

    Eğer, siz bu hususlara cevap veremiyor ve mazeretlerin arakasına saklanmak zorunda kalıyorsanız, o zaman yapacak fazla bir şey yok demektir.

    MHP’nin 10. Büyük Kurultayından bir hafta on gün önce, derin siyasi kulislerden haberdar olan bir dostum, “Bu dönemde MHP’nin başında Bahçeli’nin kalması isteniyor” demişti. 30 Ekim 2012 günü, bütün Türkiye’de olduğu gibi Anamur’da da şehrin en işlek noktalarındaki bilbordlarda “Türk Milleti Sensiz Asla” sloganı ile Dr. Devlet Bahçeli’nin resmini görmeye başladık. Hâlbuki 2011 seçimleri öncesinde MHP bu kadar afişleme yapma gereği duymamıştı. Demek ki, MHP için Sayın Bahçeli’nin Genel Başkanlığı 2011 milletvekili seçimlerinden çok daha önemliymiş. Veya öyle olması gerekiyormuş!

    MHP 10. Büyük Kurultayı için ilçe merkezi önünden otobüsümüz hareket ederken, dikkatimi çeken bir şey oldu. Bu tür organizasyonlarda daha önce görmediğim bazı kişiler de yolcular arasındaydı. Anamur MHP konvoyunun diğer otobüsü Ülkü Ocakları önünden hareket edecekmiş. Ancak o gruba ne yolda, ne de Ankara’da hiç rastlamadık. Meğer Anamur Ülkü Ocakları da bazı Ocak teşkilatları gibi kongrenin güvenliğini sağlamak için görevli imiş.

    Anamur’dan, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar, Mut ve Konya istikametinde uzun bir yolculuktan sonra, sabahın erken saatlerinde Ankara girişine ulaştık. MHP’nin bundan önce 2009’da yapılan büyük kurultayını da izlemiştim. Pek fazla bir süsleme ve afişleme yapılmamıştı. Ancak 10.Büyük Kurultayında ana cadde ve kavşaklarda yoğun bir süsleme ve afişlemeyle karşılaştık. Bir kere daha siyasi kulislerden kulağı delik dostumuzun “Bu dönem Bahçeli’nin kalması gerekiyor” çıkışını hatırladık.

    Saat 06.00 gibi Arena Kapalı Spor Salonuna ulaştık. Etrafımız bir bayram yeri gibi, bir düğün salonu gibi süslenmişti. Her yerde MHP bayrakları dalgalanıyor, MHP’nin seçim afişi bizi karşılıyordu. Salonun avluya bakan yüzünde büyük boy “Türk Milleti Sensiz Asla” afişi ile karşılaştık. Emniyet güçleri daha şimdiden etrafta güvenlik tedbirleri almaya başlamıştı. Ancak dikkatimi çeken bir husus daha oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren salonun önü kalabalıktı. Daha sonra salonun içinin de aynı şekilde kalabalık olduğunu anladık.

    Saat sekiz-dokuza doğru Anamur’dan beraber geldiğimiz grubu kaybettik. Bir arkadaşla birlikte bir süre Ulus’ta dolaştık. Atatürk Anıtında fotoğraf çektik. Daha önce hiç fark etmemişim. Anıtın avluya bakan yüzünde iki tane Bozkurt başı var. Bu önceden var mıydı, ya da sonradan mı kondu bulamadık. Ama Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında Bozkurt simgesine ne kadar önem verildiğini biliyoruz. Hacı Bayram Camii taraflarına uzandık. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan çeşitli bakanlık ve kuruluş binalarını gördük. Geçtiğimiz günlerde bol tartışmalara sahne olan eski TBMM binasının önünden geçtik. Gençlik Parkında bir süre dinlendik.

    Kongre Salonu avlusunda bir süre dolaştıktan sonra içeri girmeyi denedik. İki defa polis kontrolünden geçip, kalabalıktan zor bela salona girebildik. Ancak izleyici türbinlerinde adım atacak yer yoktu. Daha şimdiden içerinin havası iyice kirlenmişti. Bu kongrede toplum olarak insanlarımızın sigaraya ne kadar düşkün olduklarını görüp hayretler içinde kaldık. Hatta kapalı alanlarda sigara içmek yasak olduğu halde bazılarının salonun koridorlarında sigara içmelerini yadırgadık. Yoğun hava kirliliğinden ve sigara dumanından içeride daha fazla duramadık dışarı çıkmak zorunda kaldık.

    Saat 10.00’a doğru protokol girişlerinin önünde bir kalabalıklaşma oldu. Meğer bazı üst düzey konuklar, protokol üyeleri gelmeye başlamış. Esas hareketlenme Genel başkan Bahçelinin gelişi sırasında yaşandı. Sanki insanlar birbirlerini ezeceklermiş gibi bir araya yığıldılar. Bu arada alkışlar ve yoğun bir slogan yarışına tutulduk. “Devletin Başına Devlet Gelecek” nidaları ortalığı inletiyordu. Bir başka tarafta küçük bir grup tarafından “Başbakan Koray Aydın” sloganı duyuldu. Diğer tarafta “İstanbul Ovası Bozkurt Yuvası”, "Bartın Ovası Bozkurt Yuvası”, “Adana Ovası Bozkurt Yuvası” gibi sloganlar tek tip siyah elbise giymiş yaşları 16-20 arasındaki gençler tarafından tekrarlanıp duruyordu. En çok tekrarlanan sloganlardan biri de “Ya Allah, Bismillah Allah-ü Ekber” idi. (Devam edecek)
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

-Cumhuriyet Bayramı kutlamalarından bir kesit

-Anamur Türk Eğitim-Sen ile bir akşam

-MHP 10. büyük kurultayına genel bakış

-Anamur Sedirden haber var

-Anamur’da bayram kutlamalarından

- Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Büyükşehir yasası nedir, ne değildir?

-Asrın projesine bir katkımız olsun

-Anamur’da Cumartesi Pazarı yeniden hizmete girerken

-Anamur MHP’den muhteşem bir gece

-Bir şehit cenazesinden tespitler

-İstifa etmek onurlu bir davranıştır

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]