ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

 

 

            "Sera City", bu isim hiç olmamış

    15 Mayıs 2012 Salı günü Sürücüler Holding tarafından yapımı devam eden Sera City AVM ve konutlarının kampanya tanıtım toplantısına katıldık. Toplantıya katılım üst düzeylerdeydi. Anamur’un her kesiminden çok kişiyle karşılaştık. Programın onur konuğu ve konuşmacısı gazeteci yazar Yavuz Donat idi. Konuşması ayakta alkışlandı. Bu vesile ile Yavuz Beyin Anamur’a yakın ilgisini öğrenmiş olduk.

           19/05/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

               "Sera City", bu isim hiç olmamış

    15 Mayıs 2012 Salı günü Sürücüler Holding tarafından yapımı devam eden Sera City AVM ve konutlarının kampanya tanıtım toplantısına katıldık. Toplantıya katılım üst düzeylerdeydi. Anamur’un her kesiminden çok kişiyle karşılaştık. Programın onur konuğu ve konuşmacısı gazeteci yazar Yavuz Donat idi. Konuşması ayakta alkışlandı. Bu vesile ile Yavuz Beyin Anamur’a yakın ilgisini öğrenmiş olduk.

    Sunuculuğunu Anamur Belediyesi Basın yayından Muhammet Arıkan’ın yaptığı programda ilk olarak sahneye çıkan Halk Eğitim Merkezi ve Anamur İlköğretim Okulu halk oyunları ekipleri izleyenlerden bol alkış aldı.

    Geçtiğimiz Ekim ayında Akdeniz Mahallesinin Dörtyol Muzlu Kavşak altında ve eski otogar alanında yapılan törenlerle temeli atılan konutların o zamanki adı “Anamur Evleri” iken bu defa değişikliğe gidilmiş ve “ Sera City” adını almış.

    İnşaatın şantiye şefi Mesure Tüzün Öztürk’ün konuşmalarından anladığımız kadarı ile proje 14 katlı iki blok ve 3 katlı bir çarşıdan meydana geliyor. İnşaatın 2013 yılı sonuna kadar teslim edileceği ifade ediliyor. Yapılacak çarşının işletmesini MLM Şirketi üstlenmiş. Sera City’in satış koordinatörlüğünü ise Tayançlar Ltd. Şti adına Zafer Tayanç yapıyor.

    Tanıtım toplantısında satış koordinatörü Zafer Tayanç da bir konuşma yapıp kampanya hakkında bilgi verdi. Kampanyanın detaylarına bakalım.

    Seçenek 1. Tamamı peşin ödemelerde % 15 indirim. Bu durumda konutlar 191.250. TL satın alınabilecek.

    Seçenek 2. %50 peşin kalanı 60 ay sıfır faizle, toplam 225.000 TL’ye aynı konutlardan alınabilecek.

    Seçenek 3. Sıfır peşinat, 60 ay vade ve %0,99 faizle toplam 288.310 TL ödenecek. Seçenek 4. %25 peşin kalanı 120 ay taksit ve %1,2 faizle toplam 345.442 TL ödeme yapılacak.

    Elbette parası olanlar için %15 indirimle 191.250 TL’ye almak en iyisi. Hatta yarısı peşin aylık 1.312,50 TL taksitle 225.000 TL ödeyerek almak da cazip bir teklif. Ancak hiç peşinat olmaksızın 288.310 TL veya %25 peşinatla 345.442 TL’ye bu projeden bir konut sahibi olmanın bedeli hayli yüksek kaçmış.

    Proje ilk ortaya çıkarken “Anamur Evleri” ismi verilmiş ve öyle tanıtımı yapılmıştı. Bir süre önce “1. Bozdoğan Azıtepe Doğa Yürüyüşü” sırasında karşılaştığımız AA muhabiri Tahsin Ünlü, “Anamur Evleri” isminin kendilerine ait www.anamurevleri.gen.tr sitesinden alıntı olduğunu söylemiş ve devamla bu ismi kullanmak için proje sahipleri tarafından kendilerine herhangi bir talebin gelmediğini ifade etmişti. Aradan geçen zaman içinde ne oldu da böyle bir isim değişikliğine gitme ihtiyacı ortaya çıktı bilmiyoruz. Ama yeni seçilen “Sera City” isminin Anamur şartları için çok doğru olmadığını düşünüyoruz.

    İsterseniz “Sera City” ifadesine bir bakalım. “Sera” kelimesi İngilizce midir, Fransızca mı, yoksa İtalyanca mı? İngilizce veya Fransızca ise “serum” anlamına geliyor. “City” kent, şehir veya site anlamında kullanılıyor. Anlaşılan proje sahiplerinin yabancı isim kullanma hastalığı bir kere daha baskın çıkmış. Bu konuda ülkemizde sayıları hızla artmaya devam eden anlayışın bir paçası olan Süryapı yetkililerini yadırgamıyoruz. Onlar zamanın gereğini yerine getiriyor ve yatırımlarının karşılığını almak istiyorlar. Bize göre işin garip olan tarafı Anamur Belediyesinin işyeri tabelalarında Türkçe isim kullanma kararının yerle bir olmuş olmasıdır.

    Tanıtım programına bakıyorum. Kentin tamamındaki reklam panoları ilanla donatılmış. Organizasyonu Anamur Belediyesi üstlenmiş. Araç, gereçleriyle, personeli ile gerçekten büyük çaba harcamışlar. Ama arsa sahibi de kendileri olduğu halde, projeye yerli ve tanıdık bir isim kullandıramamış, yabancı ve uyduruk bir isme boyun eğmişler. Bu nedenle Anamur Belediye Meclisinde alınan Türkçe isim kullanma kararının küçük çaplı işyerlerinde uygulanmaya zorlanıp büyük işyerlerinde dikkate alınmamasını doğru ve mantıklı bulmuyoruz. Eğer bir karar almışsanız ya herkese aynı şekilde uygulayacak veya uygulamayacaksınız.

    “Sera City AVM” ve Konutları için Türkiye genelinde bir reklam kampanyası başlatılacaksa fazla bir sorun çıkmaz. Hatta beklenenden fazla ilgi görebilir. Ancak Anamur ve çevresinde “sera” denilince şu bildiğiniz muz, meyve ve sebze seraları akla gelir. Naylon veya camdan yapılmış bu seralar Anamur ekonomisinin vazgeçilmezlerindendir. Ama aynı zamanda bu seralar bir çevre felaketinin diğer adıdır. Bilmem anlatabiliyor muyum?
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]