ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

          Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

    Ramazan ayının son haftasındayız. Oruçlar tutuluyor, iftarlar açılıyor, teravih namazları kılınıyor, sahurlar yapılıyor, kısacası sayılı günlermiş gelip geçiyor. Bilmiyorum sizin de dikkatinizi çekiyor mu, bu sene nedense Ramazan’da insanlarda bir bıkkınlık, ruhsuzluk ve heyecansızlık söz konusu. Bunda aşırı sıcakların etkisinin olduğu inkâr edilemez. İnsanlar geçmiş yılları unuturmuş. Ama Anamur’da artık akşamları olduğu gibi gündüzleri de sokaklar bomboş.

         09/08/2012 tarihinde www.anamurunsesi.com  yazdı.

__________________________________________________________________

              Vatandaş, “ohh bee dünya varmış” demek istiyor

    Ramazan ayının son haftasındayız. Oruçlar tutuluyor, iftarlar açılıyor, teravih namazları kılınıyor, sahurlar yapılıyor, kısacası sayılı günlermiş gelip geçiyor. Bilmiyorum sizin de dikkatinizi çekiyor mu, bu sene nedense Ramazan’da insanlarda bir bıkkınlık, ruhsuzluk ve heyecansızlık söz konusu. Bunda aşırı sıcakların etkisinin olduğu inkâr edilemez. İnsanlar geçmiş yılları unuturmuş. Ama Anamur’da artık akşamları olduğu gibi gündüzleri de sokaklar bomboş. Cadde ve sokakların bu kadar boşalmasında sıcakların etkisi olduğu kadar oruçlu kişilerin evlerinden dışarı çıkmak istemeyişinin yanı sıra pek çok kişinin de serin yaylalara veya sahillere kaçmalarının sonucu olsa gerekir.

    Bilindiği gibi bizim kullandığımız takvimin aksine Hicri ve Rumi gibi güneş takvimlerinde yıl 365, değil 354 gündür. O nedenle dini nitelikteki olaylar 10 gün önceye rastlıyor. Bir araştırma yaptım. İlginç sonuçlara ulaştım. Bu sene Ramazan 20 Temmuz Cuma gününe rastlamış. 1914 yılında oruç tutmaya 24 Temmuz Cuma günü başlanmış ve Ramazan Bayramı 23 Ağustos 1914 Pazar günü kutlanmış. 1947 yılında 19 Temmuz Cumartesi günü oruca başlanmış ve 19 Ağustos 1947 Pazartesi günü Ramazan bayramının ilk günü kutlanmış. 1979 yılında 26 Temmuz Perşembe günü ilk oruç tutulmuş, 24 Ağustos 1979 Cuma günü de bayram kutlanmış. Bu kadar detaylı bilgiden sonra asıl konuya gelelim.

    2 Ağustos 2012 Perşembe günü Anamur AKP İlçe Başkanlığı Cumhuriyet Meydanında Ekonomi Bakanı M. Zafer Çağlayan’ın da konuk olduğu geniş katılımlı bir iftar yemeği düzenledi.

    Daha önce yazdığımız yazılarda bir konuyu vurguladık durduk. Dedik ki, devlet büyüklerimiz, bakanlar, milletvekilleri, hatta cumhurbaşkanı, başbakan vatandaşın ulaşım çilesini anlayabilmeleri için, Anamur’a D-400 yolunu kullanmaları lazım.

    Başbakan Erdoğan geçen yıl 7 Mart’ta Alaköprü Barajının temel atma törenleri için gelirken Gazipaşa Havaalanını kullanmış, oradan da helikopter ile Anamur’a ulaşmıştı. O nedenle Sayın Başbakan, D-400 yolunun çilesini ancak kuşbakışı izleyebildi. Ama Ekonomi Bakanı Çağlayan ve beraberindekiler, Anamur’a çeşitli vesilelerle birkaç defa gelip gittiler. Bu defa Gazipaşa-Anamur yolunu kullanarak Anamur’a gelmiş, Anamur-Bozyazı-Aydıncık güzergâhını kullanarak Mersin’e gitmişler. Daha önce gelip gitmeleri bir tarafa bırakalım. Şu son yolculuklarında Gazipaşa-Anamur ve Anamur-Mersin arasındaki yolun genel durumu hakkında bir düşünce sahibi olmuşlardır. Keşke aynı yolculuklarda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bulunsaydı.

    Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’daki iftar yemeği sonrasında yaptığı konuşmada bize göre yeni bir şey yok. Özetle D-400 yolunun 2014 sonunda tamamlanacağı, muz üreticilerine yönelik korumanın devam edeceği belirtilmiş, 2B yasasının deldirilmeyeceği vurgulanmış. Sayın Bakanın 2B ile açıklamaları çoğu kişide hayal kırıklığı yaratmış olması lazım.

    Çağlayan’ın Bozyazı ve Aydıncık’ta yaptığı konuşma ve kimlerle görüşmeler yaptığına ilişkin bir habere rastlayamadım. Ertesi gün Mut ve Gülnar gezileri vardı. Aydıncık’tan Mersin’e ve Mersin’den Mut ve Gülnar’a geçerken sanırım yine karakolunu kullandı. Aslında Mersin’den Silifke’ye kadar hatta Mut’a kadar önemli bir sorun yok. Ama Mut Gülnar arası Sayın Çağlayan’ın dikkatini çekmiştir. Keşke eli değmişken Gülnar Aydıncık arasını da bir görseydi. Yolcu otobüslerinin dar ve keskin virajlardan dönerken insanın yüreğinin nasıl burkulduğunu görüp, anlayabilirdi.

    Uzatmayacağım vatandaş Anamur’dan Gazipaşa-Alanya ve Antalya’ya, Silifke, Mersin, Adana’ya, Karaman ve Konya’ya daha kolay ve rahat gitmek istiyor. Kısacası vatandaş "ohh bee dünya varmış" demek istiyor. Haksız mı?
 

 

 

Hüseyin ŞİNASİ
huseyinsinasi@gmail.com
Tel: 0505 5967372

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2011'de Yayımlanmış Yazıları İçin TIKLAYINIZ...   

Hüseyin ŞİNASİ'nin 2012'de Yayımlanan Yazıları

 

-Mersin-Antalya arası D-400 yolu ile 5 saat olur mu?

-Anlayacağız karizma fena çizik yemiş 

-Ekonomi Bakanı Çağlayan’dan üç açıklama

 -Ekonomi Bakanı Çağlayan Anamur’da

 -Anamur’da bir tatil gününden seçmeler

 -MHP’lilerle birlikte bir geziden akılda kalanlar

  -MHP Mersin Kongresinden notlar

  -Osman Gazi’den Orhan Gazi’ye öğüt

  -Anlayana önemli sorular

  -Memurlar ve toplu iş görüşmeleri

  -Başbuğ Türkeş anılarda yaşıyor

 -Cadde ve sokaklarda ücret, mertliği fena bozdu

 -Anamur’da ilkler ve şehitlere vefa

 -MEVLİT KANDİLİ, 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARI

   -Eğitimde 4+4+4 bulmacası

  -Anamur Denktaş’ı anarken

  -Yağma Hasanın böreği ye babam ye…

  -Anamur’da hayatın içinden seçmeler

  -Gelirinden fazlasını harcamayacaksın

  -Bir konudan iki kahraman yaratmak

 -Anamur MHP kongresinden birlik ve beraberlik çıktı 

  AK Parti, MHP kongrelerine doğru

   -Anamur’dan 2012’ye girerken -1

-Ramazan manzaralarından bir demet

-Ramazan hazırlıkları ve halimiz

-Bir ihanet belgesinden günümüze yansımalar

-Meğer sıra Atanur’daymış

-Bir eğitim dönemi daha böyle bitti

-Erdemli Türkmen Şöleninden notlar

-"Sera City", bu isim hiç olmamış

-Büyük şefin kurallarından seçmeler

-Anamur halkının temsilcileri toplantıda niye yok?

-Anamur CHP ilçe kongresine doğru

-Anamur – Bozdoğan Azıtepesi doğa yürüyüşünden

-4+4+4 Sistemi ve Türkeş’in gerçekleşen ideali

-Çanakkale şehitleri üzerinden oyunlar 

-Anamur’da tercih turizm mi, yoksa tarım mı?

 -Yeni Anayasadan kim ne anlıyor?

  -Anamur ilgi ve destek bekliyor

  -Bankalar enayileri çok severmiş

  -Başbakan Erdoğan için dua edelim

  -Dostunu dost, düşmanını düşman bilmek

  -Dindar nesil tartışmasına bir katkı

 -Anamur’a iktidarın müjdelerinden

  -Anamur’da tarihi bir konak yenileniyor

  -Anamur’da kongreler, Çanakkale 1915 ve Denktaş’a veda

  -Anamur’dan 2012’ye girerken değerlendirme-2

 

KÖŞE YAZILARIMIZ

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]