ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

   CETKODER GENEL BAŞKANI YAZIYOR...     

            Yaşıyoruz gidiyor işte…

    Bir sonraki nefesi alacağımızın garantisi yokken, yarı için gelecek için türlü çeşitli plan yapan bizler acıma hissini, hoşgörüyü, tevazuu unutmuşuz.

    Sabır edemiyoruz.

    Oysa Bela ve musibete sabır gerekir.

    Peygamberimiz (s.a.v) buyurdular ki; “Allahu Teâlâ bir kuluna iyiliği murad edip onu safileştirmeği dilediği vakit, onun üzerine alabildiğine belayı yağdırır. O kimse Allah’a dua ettiği vakit melekler, “Bu, bilinen bir sesidir” derler. İkinci defa dua edip “Ya Rab” dediği vakit, Allahu Teâlâ, “Söyle ey kulum, istediğini yapmağa hazırım; ya istediğini veririm yahut senden şimdi iyiliği kaldırır, kıyamette daha iyisini veririm. Kıyamet günü olduğu vakit, namaz kılan, oruç tutan, sadaka verip hacceden amel sahipleri gelir, sevapları tartılır ve bol bol mükâfatları verilir. Sonra dünyada felaket ve musibetlere müptela olanlar gelir, onlar için mizan kurulmaz. Defter açılmaz. Dünyada üzerlerine musibetler yağdırıldığı gibi bu defa üzerlerine bol mükâfatlar yağdırılır. Hatta dünyada bir bela ile müptela olmayanlar, keşke bizim de vücutlarımız makaslarla biçilseydi de bu gün bunların aldıkları sevabı alsaydık derler. İşte bu, Allahu Teâlâ’nın, ancak sabredenlere ecirleri hesapsız ödenecektir.” Buyurduğunun anlamıdır”  (İhya 4.c.s: 241)

            * * * * * * *

    Şüphesiz Allahın Rahmetinin bolluğunu bilmeliyiz.

    “Allahu Teâlâ’nın yarattığı hiçbir şey yoktur ki ona galip geleni yaratmış olmasın. Rahmetini de gadabına galip kılmıştır” buyurmuştur.

    Meşhur bir haberde:

    “Allahu Teala mahlukatı yaratmadan önce rahmeti kendine yazdı ve “muhakkak rahmetin gadabına galibdir, buyurdu” (Buhari- Müslüm) diye varid olmuştur.

    Muaz ve Enes’in rivayetlerinden Resul-i Ekrem (s.a.v) : “La ilahe illallah” diyen cennet’e girer (Tabarani) buyurmuştur.

    Ve yine. “Son söz “la ilahe illallah” diyene cehennem ateşi temas edemez” (Hâkim) buyurmuştur.

    Diğer bir haberde de:

    “Eğer günah işlemeseniz günah dan daha fenası olan ucubdan (kendini beğenmek) sizin için korkardım”.

    Başka bir haberde, “Nefsimi kudreti elinde bulunduran Allah’a yemin ederim ki, Allahu Teâlâ kuluna, şefkatli bir annenin yavrusuna olan merhametinden çok daha şefkatli ve merhametlidir.” (Buhari- Müslüm) buyurmuştur. (İhya 4.c.s: 278)

          * * * * * * *

    Dinimiz İslâm.

    Nedir İslâm ve İslâm deyince ne anlıyoruz?

    İslâm, lügat manası bakımından teslim olmak, boyun eğmek ve itaat etmektir.

    Dini terimde ise, Yüce Allah (cc)’a ve O’nun Peygamberine itaat etmek, Peygamberimizin din adına bildirmiş olduğu şeyleri kalb ile kabul dili ile söylemek ve onları görmektir. İslâm aynı zamanda din manasın gelir.

    Gerçek din ile İslâm arasında esastan bir fark yoktur. Her gerçek din İslam’dır. Her İslâm’da gerçek bir dindir; buna Müslümanlık da denir.

    Allah Teâlâ’nın dinine sadece “Din” denildiği gibi, millet, şeriat, İslâm ve ilsem dini de denir. Bununla beraber “İslâm” sözü, bazen güzel ameller manasında, bazen de iman manasında kullanılır. Şeriat sözü de, ibadetler ve insanlar arasındaki ilişkilerle ilgili olan hükümlerin tümünde kullanılır. (B.İ.ilm.)

    “Müminler ancak onlardır ki, Allah’a ve Resulüne iman ettiler, sonra şüphe etmediler. Mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda savaştılar. İşte (imanlarında) sadık olanlar onlardır”. (Hucurat, 15)

    Bu günlük de bu kadar.

    Baki selam ve dua ile.

 

 

MUSTAFA GÖKTAŞ
İKTİSATÇI
ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER)
GENEL BAŞKANI
mustafagoktas006@gmail.com/31 Ekim 2011

__________________________________________________________________

                 YAZARIMIZ MUSTAFA GÖKTAŞ' IN SİTEMİZDE YAYIMLANAN YAZILARI                 

 

 YAZILAR BÖLÜMÜ TOPLAM   DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]