ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 

HOŞGÖRÜ...             -Her ne olursa, milletin kararı başımızın üstündedir

             YILIN İLK ANKETİ

     Yeni yılın üçüncü günündeyiz...

     2012’nin ilk anketi, yılın ilk gününde açıklanmış...

    “Açıklanmış” diyorum, çünkü Pazar günü anketten haberimiz olmadı... Ancak Pazartesi akşamı, o da kanallar arasında zıplarken gözümüze takıldı...

    Kanal 7’de, günü yorumlayan Fehmi Koru “yılın ilk anketi”nden bahsediyordu...

           03.01.2012 www.anamurunsesi.com yazdı.

 __________________________________________________________________________

Oy gizli, haber kutsal, yorum hürdür

              YILIN İLK ANKETİ

     Yeni yılın üçüncü günündeyiz...

     2012’nin ilk anketi, yılın ilk gününde açıklanmış...

    “Açıklanmış” diyorum, çünkü Pazar günü anketten haberimiz olmadı... Ancak Pazartesi akşamı, o da kanallar arasında zıplarken gözümüze takıldı...

     Kanal7’de, günü yorumlayan Fehmi Koru “yılın ilk anketi”nden bahsediyordu...

     “Yorumlama”yı sonunda yakalayabilmişim...

    Allah Allah, hangi aralıkta, bu kadar çabuk “yılın ilk anketi” yapılmış diye merak ettim.

    İnternetten şöyle bi araştırdım; meğer 1-4 Aralık tarihlerinde yapılan bir anketmiş... Bununla beraber, bu ankete “yılın ilk anketi” denilebilir... 2012’den beklentileri yansıttığı rahatlıkla söylenebilir.

    İşte bu ankete göre; vatandaşın yüzde 50’den fazlası halinden çok memnun, yüzde 25 kadarı da memnunmuş... Toplamda, nüfusun %75’ten fazlası halinden memnun, gelecekten umutluymuş...

    Tabii bu aynı zamanda, mevcut iktidardan da memnuniyet ve umutlu olmak anlamına geliyor.

    Fehmi Koru ve Kanal7’nin haber sunucusu, bu memnuniyetin bir kanıtı olarak MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin bile, AKP iktidarının devamından yana olduğunu belirttiğini hatırlattılar...

    Ki haklılar!

    Bir ülkedeki, iktidar adayı olması gereken bir partinin lideri, “Bu hükümet bozulursa yenisi kurulamaz, istikrarsızlık olur” diyorsa, o ülkede mevcut iktidardan daha iyisi ufukta gözükmüyor demektir!

    Halkın dörtte üçünün halinden memnun, istikbalden ümitli olması gayet hoş bişey!
Fakat tuhaf bir durum var: Medyadaki ve çevremdeki bazı AKP’liler istikbalden tedirgin gözüküyorlar...

    Bu vaziyet; eski Türk filmlerindeki bir sahneye; esas oğlanla çok mutlu anlar yaşayan esas kızın, “Bu mutluluk beni kokutuyor, sevgilim” demesine benziyor!

                x x x

             GÜNGÖR HOCA NE DİYOR?

    Ekonominin geleceği söz konusu olunca, Milliyet yazarı Güngör URAS’ın söylediklerine kulak veririm. Çünkü hoca, engin tecrübesi ve gerçekçi bakışıyla istikbali en isabetli bir şekilde okur...

    Hatırlayın; Güngör Hoca, bundan bir buçuk sene evvel, işsizlik oranı %15’lerde gezerken, işsizliğin azalacağını, %10’un altına inebileceğini yazmış, ben de ona inandığımı belirtmiştim... Nitekim işsizlik %9’un bile altına indi.

    Hoca, 2012 için, 2 Ocak tarihli Milliyet’teki yazısında, şunları söylüyor:

    “Felaket tellalı olmak istemem. Hele yılın ilk günlerinde kimseyi üzmek istemem ama... Dolar da, faiz de, enflasyon da yükselecek. Görünen köy kılavuz istemiyor. Olan bitene bakınız. Bu yıl ekonomide neler olacağını sizler de görebilirsiniz...

    Doların 1.50-1.55 TL seviyelerinden 1.88-1.90 liralara çıkmasının mal ve hizmetlerin maliyetine getireceği artışların etkisi, 2012 yılının başlarında ‘fiyat artışı, enflasyonda tırmanma’ olarak görülecek.

    Yakında elektriğe, benzine ve gaza en az yüzde 25 oranında zam gelecek. Bu bir zorunluluk. Çünkü kömüre, petrole, gaza ödenen dövizin TL karşılığı (2011 yılında) en az yüzde 25 oranımda arttı. Bu artışı devletimiz bütçeden karşılayamaz. Kullanandan almaya mecbur.

         AYŞE HANIM TEYZEM BU ORTAMDA NE YAPACAK?

    Ayşe Hanım Teyzem 2012 yılında hiçbir şey yapamayacak. Oturacak ve başına gelecekleri bekleyecek. Faizlerin yükselmesi ile bankalar belki mevduata ödedikleri faizi yükseltir. Oradan üç beş kuruş gelir ama... Enflasyondaki yükselme, banka faizinin getirisini gene yiyecek.”

    Güngör Hoca, 2012’de, ekonomide neler olacağını ayrıntılarıyla değerlendirmiş... İlgilenenlere, yazının tamamını, 02 Ocak tarihli Milliyet’ten okumalarını tavsiye ederiz.

                x x x

    Haddizatıda, yerli-yabancı hemen bütün iktisatçılar 2012’nin zor bir yıl olacağı hususunda hemfikirler...

    Umarım, yanılırlar da halkımızın %75’i hayal kırıklığına uğramaz!

 

 

 

 İsmail Hakkı CENGİZ
hacengiz@gmail.com

    YORUM: Sn. Cengiz'in yazısına!

    Üzülerek ve hayretle görüyorum ki Sn. Devlet Bahçeliyi hala anlamıyoruz.Devlet Bahçeli bu memlekete gelmiş en şahsiyetli ve dürüst politikacıların başında geliyor. Bizler ya okuduğumuzu anlamıyoruz yada anlamak işimize gelmiyor. Yapılan röportajda sorulan soru iyi anlaşıldığı zaman verilen cevabında ne kadar şahsiyetli olduğu anlaşılır. Herşeye ve herkese rağmen kaos yaşadığımız bu günlerde hiç bahsedilmesi de yine en şahsiyetli politikayı Sn. Bahçeli yapıyor. 35 Sivilin veya kaçakçının öldüğü olayda herkes konuşmaya korkarken Sn. Bahçeli tüm milletin duygularına tercüman oldu. Manşetlerde ise sadece "BAHÇELİNİN GARİP AÇIKLAMASI" diye yer bulabildi. Maalesef MHP'nin sorunu kendi içindeki sorunu çözememesidir. Şuna inanınki Sn. Bahçeli ayrıldığı anda yerine geçecek genel başkan şu andaki tavırdan vazgeçerse ilk seçimde sandığa gömülürüz. Memlekette bir ana muhalefet maalesef yok. Ama MHP'yi anlayacak olgunlukta bir iktidar ve mecliste yok. Şahsiyetli bir iktidar "MEMLEKETİ KAOSA SOKACAK BİR İKTİDAR ÇÖZÜLMESİNİN KİMSEYE BİR FAYDASI YOKTUR" cevabına karşı Sn. Bahçelinin nezdinde tüm MHP'yi kutlardı.Ama maalesef yarın seçim meydanlarında millete meydan okurken sağı solu kırpılmış olarak Sn. Bahçeli'nin sözleri geri dönecek.Peki ŞAHSİYETSİZ BİR POLİTİKAYA ŞAHSİYETSİZCE Mİ CEVAP VERMELİYİZ? Sn. Cengiz'in cevabını duyar gibiyim.Ne yazık ki buda bir gerçek! Saygılarımla.

                                                                     İSKENDER FİDAN-İzmir

 YAZILAR BÖLÜMÜ

DEFA OKUNMUŞTUR

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ  

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]