ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
    - Türkiye Haritasında
      Anamur'un Yeri
    - Dağları
    - Ova
    - Deniz
    - Akarsular
    - İklim
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

AKDENİZ


Fotoğraf: Nevzat Çağlar (Güneş'in Doğuşu)Anamur Akdeniz’in kıyısında yer alır. Kıyı şeridi Dikilitaş mesire yerinden başlayarak Ören Antik kentine Anamur Burnu’na kadar uzanır. Sahil 17 kilometre uzunluğundadır. Kıyının bütün bölümlerinde denize girmek mümkün olup, kıyı kum ve ince çakılla kaplı doğal plajdır.

 

İskele-Yalıevleri mahallesinde 1955 yılında yapılmış olan bir iskele bulunmaktadır. Daha önce ise Dragon çayı vasıtası ile getirilen keresteleri gemilere yüklemek için kullanılan şimdiki iskelenin doğu tarafında eski bir iskele olduğu bilinmektedir.

 

Anamur çayının denize birleştiği yerler(Çayağzı) Anamur’lu balıkçıların kullandığı barınma yeridir. Yaz mevsiminde kayıklar iskeleye bağlanır. Deniz gezisi yapmak özel düzenlenmiş bazı tekneler de yazın iskeleden kalkarak ören antik kenti ile mamure kalesi arsında gece ve gündüz yolculara zevkli bir gezi sunar.

 

İskeleden zaman zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Girne kentine deniz otobüsleri ile yolcu taşımacılığı başlatılmış olmasına rağmen şu anda bu hizmet yapılmamaktadır.

 

Fotoğraf: Nevzat Çağlar (Güneş'in Batışı)Anamur’dan Cumhuriyetin ilk yıllarında açıkta demirleyen gemiler ile yolcu ve yük taşımacılığı sağlanırdı. Çoğu kişi yaya olarak ya Toros dağlarını aşarak ya da deniz taşımacılığından faydalanarak askerlik hizmetini yerine getirirdi. Bugün için iskeleden Anamur’un gümrük kapısı olmasına rağmen herhangi bir yük taşımacılığı mevcut değildir.

 

Anamur balıkçılık konusunda da Akdeniz’den tam anlamı ile yararlanamamaktadır. Geçmiş zamanlarda inşaatlarda deniz kumu kullanılırken tuzlu kumun zararları Kavranmış, hem çevre hem de bilinç düzeyinin yükselmesiyle deniz kumu kullanılmaz olmuştur.

 

Akdeniz kıyı şeridi Caretta kaplumbağalarının doğal yumurtlama alanları arasındadır.

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]