ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
    - Türkiye Haritasında
      Anamur'un Yeri
    - Dağları
    - Ova
    - Deniz
    - Akarsular
    - İklim
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

TÜRKİYE HARİTASINDA ANAMUR'UN YERİ


Türkiye haritasında Anamur İlçesi Akdeniz Bölgesinde yer alır. Mersin ilinin en uzak ve en batıda yer alan ilçesidir. Bölgenin Antalya İli ile Mersin İli orta noktasında, Akdeniz’in kıyı şeridindedir. 36 derce 03 dakika kuzey enlemi ilçe yakınlarındadır.

36. Kuzey paraleli Anamur’un 5–6 kilometre güneyinden geçmektedir. Yükseklik sıfırdan başlar 20–25 metreye kadar çıkar. Merkezin Denize uzaklığı 3–4 kilometredir. Anamur uzunluğu 175 kilometre, eni 90 kilometre olan bir arazi üzerinde kurulmuştur. İlçenin yüzölçümü 1241 kilometrekaredir.

Anamur İlçesi; Kuzeyden Karaman İlinin Ermenek ilçesi, Doğudan Mersin İlinin Bozyazı İlçesi, Batıdan da Antalya İlinin Gazipaşa ilçesi ile çevrelenmiştir. Güneyinde ise Akdeniz yer alır.

İlçenin batı kısmında yer alan Yalçı tepesinden itibaren Akdeniz’e doğru Kargagedik dağı tam bir dik çizerek uzanır. Kargagedik dağının denize doğru uzanan bu kısmı Türkiye’nin en güney uç noktasıdır.

Anamur Burnu Ören Antik kentinden denize doğru uzanır. Akdeniz'deki en güney nokta olan ANAMUR BURNU ilçenin 7 Km. batısında yer alır.

Akdeniz Bölgesinin doğu ucu ile batı ucu arasında orta nokta Anamur’dur. Bozyazı ilçesi 16, Aydıncık 52, Silifke 138, Gülnar 86, Mut 163, Gazipaşa 79, Ermenek 125 kilometre uzaklıktadır.

Anamur İlçesi Mersin'e 230 Km., Antalya'ya 260 Km., Karaman'a 230 Km., Konya’ya 330km. Kıbrıs'a 40 Mil (76 Km) uzaklıktadır. Başkent Ankara’ya olan uzaklığı ise 580 kilometredir.

Mersin-Antalya Devlet Karayolu ilçeden geçer. Kıyıdan Mersin’i Antalya’ya bağlayan tek yol D-400 (Eski Adı:E–24) nolu karayoludur.

Anamur köylerinin çoğu sarp Toros dağlarının üzerinde yer alır. Kızıl dağın sarp yamaçlarında arazisi olmayan köyler sıkışmış durumdadır.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]