ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım
    - Anamur'da Turizm
           - Turizme Genel Bakış
    - Anamur'a Ulaşım
    - Otobüs Firmaları
    - Dinlenme-Barınma Tesisleri
    - Anamur Ovası
    - Tarım Potansiyeli
    - Hayvancılık
    - Balıkçılık
    - Bitki Türleri

 

ANAMUR'DA TURİZM


TOURISM-TURİZM

 

Anamur is in the condition that it deserves in tourism with its natural beauty, historical ruins and accommadation.

 

Anamur doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve konaklama tesisleri ile Turizm de de hak ettiği yeri kazanabilecek durumdadır.

 

It is one of the unique places of Turkey whose bazaars you can choose fruits and vegetables while buying. As it is known in bazaars except the sellers nobady can even touch the vegatables or fruits. Sellers may put in sachet one good, on the other side put rotten or wizened fruits. When you back home, you realize that you buy twice than you wan t to buy. In Anmur You have the chance of to select the biggest, the nicest and the freshest one. For that reason, people discover the natural beauties, sea, sand, sun in addition to eat the freshest fruits and vegetables, have rapidly settled in Anamur. The number of these people retiring and buying houses and summer houses, coming from other cities are increasing day by day. It can not be said we have difficulty with our native tourists. One when knows Anamur loves it very much. They attach to Anamur just like the lover who doesn't want to separate his love.

 

Kurulan pazarlarında satılan meyveyi veya sebzeyi insanın eli ile seçebildiği Türkiye’deki tek yerlerden birdir. Bilindiği gibi çoğu yerde hiçbir pazarda satıcının dışında sebze ve meyveye el dahi sürdürmezler. Bir tane iyisinden atarken arka taraftan birkaç tane erimiş, buruşmuş, eskimiş malı da poşetine atıverirler. Eve gelince bakarsın aldığını tam iki katına satın almış olursun. Anamur da kendi elinle en güzelini, en irisini, en tazesini seçme şansın vardır. İşte bu yüzden tabi, tarihi güzellikler, denizin, kumun, güneşin, yanı sıra meyve ve sebzenin de en taze ve en güzelini yeme şansını yakalayanlar son yıllarda Anamur’a süratle yerleşmeye başladılar. Emekli olup ev alıp, yazlık alıp kalanlar, dışardan yerleşenler her geçen gün artıyor. Yerli turistlerimizle, içe dönük turizmde fazla bir sıkıntı olduğu söylenemez. Anamur’u tanıyan ona aşık oluyor. Sevgilisinden ayrılmak istemeyen aşıklar gibi Anamur’a bağlanıyor.

 

Our real problem is not to attract the attantion of tourists. Altough there are lots pensions and hotels have been constructed recent years, foreıgn connection has not been reached yet. There may be lack of advertising about Anamur.

 

Bizim asıl derdimiz yabancı turisti Anamur’a getirmeyişimizde. Son yıllarda bir hayli pansiyon, otel, motel de yapılmış olmasına rağmen dış bağlantılar henüz sağlanabilmiş değil. Anamur’un tanıtımında her halde bir eksiklik söz konusu.

 

There are lots of tourism means. Dikilitaş, Pullu National Park, many caves, Alaköprü, Pınarlar Waterfalls, Dragon River Valley and fish farms are natural beauties of Anamur. Pullu National Park is the best place for camping with its beach and sea.

 

İlçenin turizm zenginliklerini saymakla bitiremeyiz. Dikilitaş, Pullu sayısı bir hayli çoğalan mağaralar, Alaköprü, Pınarlar Şelalesi, Dragon Çayı Vadisi ve balık çiftlikleri doğal güzellikler olarak sayılabilir. Bunlardan Pullu Milli Parkı Çadır ve karavanlar için en uygun orman ile kıyı ve denizin iç içe olduğu mekândır.

 

One of the best places for picnic, Anamur serves you magnificant natural beauties such as cold rivers and best places for eating fish.

 

Günübirlik piknik için en uygun yerlerden olan Anamur(Dragon-Kocaçay)çayının kıyıları buz gibi suyu, koyu gölgelikleri ve balık yemek için uygun ortamları sizlere sunar.

 

Çukurpınar Düden 1500m depth is still searched by the cave branch of Bosphorus University, is the longest and the biggest cave of the Turkey also among a few of the World caves. Köşek bükü (in Ovavaşı village) is far from the 12 km. away from the centre and visitable. With 6 lakes and strange structures stalactite and stalagmite is suitable for the people suffer from asthma. Üğü Deliği Cave is (on the way of Karalarbahşiş-Kükür Village – Gökçaçay) one of the nice places for picnic with rivers come from inside. TV programmer Ertürk YÖNDEM introduced the cave to Turkey via the programme he prepared.

 

İlçede bulunan mağaralardan Çukurpınar Düdeni 1500 metreye kadar inilen ve Boğaziçi Üniversitesi Mağaracılık Kolu tarafından halen keşfi devam eden mağara, Fotoğraf: Nevzat Çağlar (Koçacay Sevgi Piknik)Türkiye'nin en büyük ve uzun ve dünyanın sayılı büyük mağaraları arasında yer almaktadır. Köşekbükü Astım Mağarası (Ovabaşı köyünde) şehre 12 kilometre uzaklıkta ziyarete açık durumdadır. İçerisinde 6 adet göl, ilginç yapısı halen sarkıt ve dikit oluşumları ile astım hastaları için ideal bir mekândır. Üğü Deliği Mağarasının da (Karalarbahşiş-Kükür köyü Gökçaçay dere yolunda) ağzından çıkan pınarla iyi bir piknik alanıdır. Ertürk YÖNDEM adlı TV Program yapımcısı mağara içine girmiş ve çekimler yaparak tüm Türkiye’ye mağarayı tanıtmıştır.

 

You witness the history by the help of Anamerium in Ören, Titiopolis in Kanlıören, Mamure Castle, mosques, castles, light beacon, castles historical artifacts and Anamur Museum.

 

Ören’de Anamerium, Kalınören'de (Titiopolis) antik şehri, Mamure kalesi ve çeşitli yerlerdeki kale, cami, tarihi eserler, fener ve Anamur Müzesi ile tarihi Anamur’da yaşayabilirsiniz.

 

Anamur is also famous for with its upland and upland tourism. Uplands whose rivers flood from Toros’, have still taken imigration from natives and Yörüks. Yörüks life style serves you different and interesting beauties. In the hot of summer while driving to Toros’ zenith, you will have to wear your jacket because of the cold weather. You can taste the meat of goat with fresh oxygen in addition that you can taste the Kar Hoşafı(karlamaç)grape juice with snow taken from wells.

 

Yayla ve yaylacılık turizmini de Anamur’a eklemek gerekir. Toroslar üzerindeki pınarların aktığı yaylalara yerli halk ve Yörük obaları hala göçmektedir. Yörük yaşantısı size ilginç güzellikler sunar. Kış mevsiminde ise yaylalar piknik alanı olarak kullanılır. Yazın sıcağında terlerken aracınıza binip bir birbuçuk saat Torosların zirvelerine doğru yol aldığınızda ceketinizi giymek zorunda kalırsınız. Bol oksijen ve yaylanın keçi etinden yapılan ızgarasını tatmak size çok yakın. Kuyularından çıkarılmış karlara pekmez katarak kar hoşafı(Karlamaç) içmenizde mümkün olur.

 

Even Anamur is not in the expected level in tourism, recent terms significant developments have been achieved. In order to supply accomodation, 2 of certificated by Tourism Ministry,18 otels, 5 apart otels, 4 motels, 2 mocamps, 20 pensions, 2 campings and full furnished houses for hire serve for our visitors.

 

İlçemizde turizm istenilen seviyede olmamakla beraber, son dönemde önemli gelişmeler kaydedilmiştir. İlçemizi ziyaret eden turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak üzere 2'si Turizm Bakanlığı belgeli, 18 otel, 5 apart otel, 4 motel, 2 mokamp, 20 pansiyon, 2 adet kamping ve dayalı döşeli kiralık evleri ile turizmin hizmetindedir.


Translated By-Türkçe
SELCAN ERGUN-ÇINAR ARIKAN
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]