ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım
    - Anamur'da Turizm
    - Anamur'a Ulaşım
    - Otobüs Firmaları
    - Dinlenme-Barınma Tesisleri
    - Anamur Ovası
    - Tarım Potansiyeli
    - Hayvancılık
    - Balıkçılık
    - Bitki Türleri

 

ANAMUR'A ULAŞIM


ANAMUR’A NASIL ULAŞIRIM?

 

Mersin İlinin en uzak İlçesi olan Anamur Mersin’i Antalya’ya bağlayan D-400 (Eski adı-E-24) karayolunun orta noktasındadır. Bağlı bulunduğu ile 230 km uzaklıktadır. Silifke ile Anamur arsındaki 132 kilometrelik yol sarp uçurumlar ve Torosların her girinti ve çıkıntısını dolaşarak Anamur’a uzanır. Anamur’dan Antalya’ya ulaşmak için 260 kilometre yol katetmek gerekir. Bu yolunda Anamur-Gazipaşa arasında yer alan 80 kilometrelik bölümü, Anamur-Silifke arsındaki yol gibidir.

 

Şehir içi yollar genelde parke taş ve asfalt yol olarak düzenlenmiştir. Otogardan kalkan İskele-Yalıevleri Mahallesine ve Cerenler mevkiine kadar gidiş-dönüş yapan şehir içi dolmuş ulaşımı mevcuttur.

 

Tarihi, turistik, sahil, yayla, mağaralar, ören yerleri ve piknik alanlarına ulaşım asvalt yollarla sağlanmaktadır.

 

 

Güneyin en uç noktası, muzun başkenti Anamur’a nasıl ulaşırım? Bu soruyu cevaplamak oldukça kolay. Oldukça da zor. Niye böyle diyoruz? Şunun için: Anamur’a her yönden ulaşabilirsiniz, bunun için kolay dedik. Torosların sarp yamaçlarını aşmanız gerekir. Bunun için zor dedik. İster doğudan, ister kuzeyden, ister batıdan gelmek isteyin mutlaka Toros dağlarını aşmanız gerekecektir. Şuna inanın Toroslar sarp yamaçlarını aşmak yolculuk yapanlara biraz heyecan yaşatıp, biraz da cefa verse de, doyumsuz manzarası, denizin kuşbakışı gözlenmesi, Akdeniz’in maviliği, güneşin parlayan yüzü, sahilin tertemiz kumu ve Anamur’un tarih ve doğası ile muzu çektiğiniz bütün sıkıntıları size unutturur. Bizce bu yolculuğa katlanmaya değer.

 

“Hangi yolları kullanmalıyım?” diye sorarsanız, biz de size “Nerde bulunuyorsunuz?” diye sorarız. Biz size yolları tarif edelim, siz istediğiniz yoldan gelin. Anamur sizi bekliyor.

 

1- Doğudan Anamur’a ulaşım: Mersin ili ve bu ilin doğusunda kalan iller için Adana veya Mersine gelmeniz gerekir. Adana-Mersin arası bir saatlik mesafededir. Mersine geldiğinizde Mersin-Antalya sahil yolunu kullanarak Anamur’a ulaşabilirsiniz. Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık-Bozyazı ve Anamur 230 kilometre uzunluğunda bir yoldur. Denize paralel ve doğal manzara izleyerek Anamur’ ulaşmanız 3–4 saatinizi alır.
 

2-a-Mersin İlinin kuzeyinde yer alan Niğde-Kayseri-Nevşehir gibi illerden Anamur’a ulaşmak istiyorsanız Anakaradan Tarsus’a gelen Toroslar otobanını izleyip Mersine ulaşırsınız, daha sonra da 1. maddemizdeki sahil yolundan Anamur’a ulaşabilirsiniz.
 

2-b-Niğde-Kayseri-Nevşehir-Kırşehir gibi illerde bulunanlar için Anakara-Tarsus karayoluna çıkarak Konya’nın Ereğli İlçesine gelip Karapınar ilçesine geçerek daha sonra da Karaman’a – Mut-Gülnar-Aydıncı-Bozyazı-Anamur yolunu kullanarak Anamur’a ulaşmak mümkündür.
 

3-a- Anakara’dan Anamur’a ulaşmak için; Ankara-Konya-İçeriçumra-Karaman-Mut-Gülnar-Aydıncık-Bozyazı-Anamur yolunu izleyebilirsiniz.

 

3-b- Anakara’dan Anamur’a ulaşmak için; Ankara-Konya-İçeriçumra-Hadim-Taşkent-Sarıveliler(veya Başyayla)-Ermenek-Anamur yolunu izleyebilirsiniz.
 

4-Konya’dan; Konya-Seydişehir- Akseki- Alanya- Gazipaşa yoluyla da gelinebilir.
 

5-Antalya’nın batısındaki, kuzeyindeki iller için; Antalya-Manavgat-Alanya-Gazipaşa-sahil yolunu izleyerek Anamur’a ulaşılır.
 

6-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden deniz otobüsleri ile Silifke-Taşucu beldesine oradan Aydıncık-Bozyazı-Anamur yolunu izleyebilirsiniz. Daha önceleri Anamur-Girne arasında işleyen deniz otobüsleri ile direk Anamur’a gelinebiliyordu. Şu anda deniz otobüsü seferleri yapılmıyor.
 

7-Maalesef direk hava yolu ulaşımımız yok. Hava yolu ile gelmek isteyenlerin Adana, Konya veya Antalya havaalanlarından birine indikten sonra yollarına kara yolu ile devam etmeleri gerekmektedir.

 

ANAMUR YÖNÜNE GELİRKEN NERELERE UĞRAMALISINIZ?

 

Anamur’a doğru geliyorsanız yolda nereleri görebilir, nereleri ziyaret edebilirsiniz?

 

1-Mersin-Silifke Anamur yolunda iseniz denizin güzelliğine, güneşin doğuşuna-batışına ve doğal manzaralara doyamayacaksınız. Belki de hava açıksa yavruvatan Kıbrıs’ın Beşparmak dağlarını göreceksiniz. Bozyazı İlçesi girişinde Softa kalesini, Bozyazı Balıkçı Barınağını, Denizin kenarındaki, Yoğunduvar ve Dikilitaş orman içi, Anamur Pullu orman içi milli parkı dinlenme kamlarını, Mamure kalesini, mamure hamamını, Anamur çayını (Dragon) göreceksiniz.

 

2- Konya-Ermenek-Anamur yolundan geliyorsanız, Ermenek’ten sonra Görmeli köprüsünü göreceksiniz. Karacaoğlan’ın bir zamanlar gezip-dolaştığı ve güzelliğine türküler söylediği yaylaları göreceksiniz. Pınarlar şelalesini, Selçuklular tarafından yapılan Alaköprü’yü, sulama regülâtörünü göreceksiniz. Akpınar’da-Abanoz’da nefis ızgaralar yiyebilir, soğuk pınarlardan su içebilirsiniz.

 

3- Karaman-Mut-Gülnar-Anamur yolunda iseniz Gülnar’a gelmeden önce Zeynel kasabasında büyük İslam âlimi Seyyid Alaeddin Semerkandi hazretlerinin türbesini ziyaret edebileceksiniz. Gülnar’dan sonra Menekşe deresinde Menekşe mağarasını görebilirsiniz. Bozyazı İlçesi girişinde Softa kalesini, Bozyazı Balıkçı Barınağını, Denizin kenarındaki, Yoğunduvar ve Dikilitaş orman içi, Anamur Pullu orman içi milli parkı dinlenme kamlarını, Mamure kalesini, mamure hamamını, Anamur çayını (Dragon) göreceksiniz.

 
    

 

Karaman-Mut-Gülnar-Anamur yolunda iseniz Gülnar’a gelmeden önce Zeynel kasabasında büyük İslam âlimi Seyyid Alaeddin Semerkandi hazretlerinin türbesini ziyaret edebileceksiniz.

(Hayatını Okumak İçin Tabloyu Tıklayınız..)

 

 

 

SEYYİD ALAEDİN SEMERKANDİ (ZEYNEL'İ ABİDİN HZ. GÜLNAR-ZEYNE)

TÜRBESİNDEN GÖRÜNTÜLER

 
Türbe Girişi Türbe İçi Eşinin Sandukası Talebeleri
Sır Katibi Zeyel'i Abidin Sandukalar Müritleri

 

4-Antalya-Gazipaşa-Anamur yolundan geliyorsanız, Melleç ve Tenzile’deki restoranlarda nefis Akdeniz balıklarını tadabilir, sonra Anamur girişinde Ören antik kentine bir göz atabilirsiniz.

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]