ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım
    - Anamur'da Turizm
    - Anamur'a Ulaşım
    - Otobüs Firmaları
    - Dinlenme-Barınma Tesisleri
    - Anamur Ovası
    - Tarım Potansiyeli
    - Hayvancılık
    - Balıkçılık
    - Bitki Türleri
          - Muz
          - Çilek
          - Geleneksel Meyvecilik
                 - Ayva
                 - Erik
                 - Kayısı
                 - Nar
                 - Üzüm
                 - Kira
                 - İncir
                 - Yenidünya
                 - Zeytin
                 - Turunçgil Yetiştiriciliği
                         - Limon
                         - Portakal
                         - Mandalina
          - Alternatif Meyvecilik
          - Diğer Tarım Ürünleri

 

GELENEKSEL MEYVECİLİK


TURUNÇGİL YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

Dünya’ya Turunçgil dediğimiz üç yapraklı, mandarin, turunç, portakal, altıntop(Greyfurt) ve limon gibi meyve ağaçları Asya’dan (Çin, Güneydoğu Asya ve Hindistan) yayılmış ve birçok ülkede yaygın bir şekilde yetiştirilmeye başlanmıştır.
 

Genel olarak sıcaklığın eksi dört(-4 ºC)’nin altına düşmediği her iklimde ticari ve tarımsal anlamda yetiştirilebilen bir bitki türüdür.
 

Türkiye’de 2,5 milyon tona ulaşan narinciye meyvesi üretimi Akdeniz bölgesinde, Eğe’de ve Karadeniz’in belirli bölümünde yetiştirilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Güzelyurt bölgesini de buna ekleyebiliriz.
 

Ülkemizde en çok limon, portakal, mandarin yetiştirilmektedir. Bunların ihracatı da ülkeye önemli bir ticari girdi sağlamaktadır.
 

Turunçgilde iklim, toprak, gübreleme, ilaçlama, budama ve diğer bakımlar sınırlılıklar getiren önemli faktörler olmakla birlikte en önemli faktör; iklim olarak karşımıza çıkar. Turunçgilin istediği iklim şartları yoksa diğer şartların olması bir şeyi değiştirmez.
 

İklim şartlarının tam sağlanamaması durumunda karşımıza meyve kalite ve verimliliği sorunun ortaya çıkarır. —4 ºC.’nin altında iklim şartları sağlanamıyorsa çok aşırı sıcaklarda da iklim şartları sağlanamaz. Sıcaklığın sürekli 50 ºC.’nin civarı ve üstü olan bir sıcaklıkta da yetiştiricilik zora girer.
 

Anamur yöremiz turunçgil yetiştiriciliği için uygun iklim şartlarını sağlamaktadır. Sıcaklığın -4 ºC.’nin altına düştüğü pek nadir görülür. Ortalama olarak alt sıcaklık sınırı şubat ayında 14,7 ºC. Üst sıcaklık ortalaması da ağustos ayında 35,2 ºC.’yi aşmamaktadır.
 

İlçe iklimi karakteristik Akdeniz iklimidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yıllık yağış miktarı 1032 M3'dür.Yıllık ortalama yağışlı gün sayısı ise 75 gündür.
 

Yağış getiren su buharı yüklü Rüzgârlara ve deprosyanlara açık olan Anamur’a yağışlar genelde yağmur olarak düşer.
 

Hava sıcaklığı sıfırın altına (eksi derecelere) çok az düşer. Sıcaklığın sıfıra düştüğü zamanlarda tarımla sebze ve meyve üretimi ile uğraşanların tedbir almalarını gerektirir. Seralar ısıtma ve yağmurlama sistemi ile donma etkisinden korunmaya çalışılır.
 

Bazen dolu yağdığı zamanlar da vardır. Bu yağışlar seralar için ve sebze ziraatı için zararlı yağışlardır. Ancak bu durumda çok yoğun olarak yaşanmaz.
 

En fazla yağış alan ay Şubat ayıdır. Ortalama değer 271 mm.’dir. Kurak aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Nadiren bu aylarda yağış düştüğü de olur. Bu aylarda Anamur’da sıcaklık 30–35 derece civarındadır. En sıcak ay ortalaması Temmuz ayında 27,5 derece civarındadır. En soğuk ay Ocak’tır. Ortalama sıcaklık bu ay da 9 derece civarındadır. Dağlarda kış ortalaması 9, yaz ortalaması 29 derecedir. Küresel ısınmaya bağlı olarak bu değerlerde zaman zaman değişmeler de gözlenmektedir. 1980 yılında tespit edilen değerlerde kış ortalaması 12, yaz aylarında 34 derce olmuştur. Üstelik 12 defa don olayı yaşanmıştır. 1991 yılında ise bu değerler Temmuz ayında 34 derce olurken, Ağustos ayında 43 dereceye kadar çıkmıştır.
 

Kentin doğu ve Kuzey kısımları yüksek dağlarla çevrili olduğundan kuzeyin sert esen rüzgârlarını hiç görmez. Bundan dolayı bir mikrokılima havası oluşur. Mikrokilima özelliği muz yetiştiriciliğinin yanı sıra turunçgil yetiştiriciliği için de uygun iklim şartını sağlamaktadır.
 

Narinciye ağaçlarının en sevdiği iklim şartları ortalama sıcaklığın 13 ºC.’nin altına, 39 ºC.’nin üstüne çıkmadığı iklim şartlarıdır. Bu iklim şartları da en iyi Anamur’da sağlanmaktadır.
 

Geçmiş yıllar içinde ihracatın düşük olması ve meyvelerin değer bulmaması yüzünden birçok üretici turunçgil bahçelerini sökmek zorunda kalmış ve yeni tarım ürünlerine yönelmiştir.
 

Anamur’un engellerinin en başında gelenlerden birisi de ulaşımdır. Sorun çözülmeyince yetiştirilen Turunçgillerin pazara ulaşımında zorluklar halen devam etmektedir.
 

İklim şartı sağlanan yöremizde; toprak zaten verimli olup diğer turunçgilin istediği gübreleme, ilaçlama, budama ve diğer bakımlar da yetiştiricinin bilgi tecrübe ve ilgisine kalmaktadır.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]