ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
    - Tarih Boyunca İdari Yapı
    - Günümüzde İdari Yapı
           - Kurumlar ve Telefonları
           - Köy Muhtarları ve Telefonları
    - Nüfus
    - Mahalleler ve Köyler
Turizm ve Tarım

 

GÜNÜMÜZDE İDARİ YAPI


Anamur bugün için Mersin ilinin en batısında yer alan Karaman ve Antalya illeri ile komşu, merkez nüfusu 49.948 köyleri ile birlikte nüfusu 83.864 olan, modern bir deniz kıyısı şehri olarak gelişmesini sürdürmektedir.

 

2000 Yılındaki son Nüfus Sayımı sayımına göre Anamur merkez nüfusu 49.948, kırsal kesim (köy) nüfusu ise 39.916, toplam nüfus 83.864’dür.Nüfus içindeki erkek sayısı 43.571,kadın sayısı 40.293’dür.Akdeniz bölgesinin en önemli ilçelerinden biridir. Mersin iline bağlı olan Anamur İlçesi, Mersin-Antalya E–24 karayolu üzerinde Akdeniz kıyısında yer alır.

 

Anamur’da bir ilçe teşkilatında olması gereken bütün bakanlık birimleri kurulmuştur. Ayrıca müstakil olarak faaliyet gösteren genel müdürlüklere ait birimler de ilçede teşkilatlanmıştır. Vergi Dairesi Müdürlüğü, Turizm Danışma Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, Müze Müdürlüğü, Orman İsletme Müdürlüğü, Orköy gibi özelliği olan ilçelerde kurulan teşkilatlar ve birimleri de Anamur’da kurulmuştur.

 

İlçe Müdürlüklerinden Nüfus Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü, Sivil Savunma Müdürlüğü, Malmüdürlüğü, Vergi Dairesi Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Tapu Sicil Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü Yeşilyurt mahallesindeki yeni hizmet hükümet binasında vatandaşlara hizmet vermektedir.

 

Güvenlik ve asayişle ilgili olarak İlçe Jandarma Komutanlığı, Özel İdare Müdürlüğü, Müftülük, Müze Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Spor Müdürlüğü, Orman İsletme Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, Posta Merkez Müdürlüğü, Telekom İsletme Şefliği, Müftülük kendi binalarında hizmet vermekte, Turizm Danışma Bürosu Belediye'ye ait otogarda kiralık bir büroda, İlçe Emniyet Müdürlüğü Maliye'ye ait binada, TEDAS İsletme Müdürlüğü kiralanan özel mülkiyetli bir binada hizmet vermektedir.

 

Geçmişte aynı bina içerisinde bulunan ilçe teşkilatı ve adliye birimleri, yeni binanın yanında yapılan ayrı bina ile adliye teşkilatları ayrılmış ve adliye de modern binasında hizmet vermektedir.

 

Bu birimlerin yanı sıra ilçede Karayolları Şube Şefliği, Hava Radar Mevzii Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri eğitim ve dinlenme tesisleri, Askerlik Şubesi ve diğer bazı kamu kurumlarına ait dinlenme tesisleri ile öğretmenevi de bulunmaktadır.

 

Ayrıca Tarım Kredi kooperatifi, Ticaret Odası, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı, Esnaf Sanatkârlar Odası, Şoförler ve Nakliyeciler Odası gibi sosyal ve hukuk devletinde yer alan kuruluşlar da teşekkül ettirilmiştir.

 

İlçede sağlık kuruluşu olarak devlet hastanesi eski ve yeni binasında hizmetlerini sürdürülürken mahalleler ve köylere kurulmuş birçok sağlık ocağında sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

 

En önemli halka hizmet birimlerinden birisi de belediyedir. Belediye Başkanlığının binası da Kaymakamlık binası yanına yaptırılan yeni binasında Anamur halkına hizmetlerini sürdürmektedir. Ayrıca belediyeye ait birçok birim ayrıca değişik yerlerdeki hizmet binalarında teşkilatlandırılmıştır.

 

İlçe merkezinde yeni caddeler açılması, imar planının uygulama çalışmaları devam etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının ilçe halkına hizmet götürmesi kolay olurken, bölgenin Toros dağları ile kaplanmış olmasından dolayı dağ yamaçlarına kurulmuş köy yerleşim birimlerine hizmetlerin götürülmesinde çeşitli güçlüklerle karşılaşılmaktadır.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]