ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ÇINAR ARIKAN
Özgeçmiş
Yörük Göçü ve Hakkında
Eserler-Yazılar-Sunular
Resimler ve İletişim

 

ÇINAR ARIKAN'IN BİYOĞRAFİSİ


Çınar ARIKAN 14.11.1957 ‘de Mersin’in, Anamur ilçesinde doğdu.

 

Orman memuru babanın ve ev hanımı bir annenin 3. oğlu, 5. çocuğu olarak adı ÇINAR kondu.

 

İlkokula Anamur Kıbrıs İlkokulunda başladı. Bozyazı İlkokulundan mezun oldu.

 

Bozyazı Ortaokulunu bitirdi. Anamur Lisesinden 1975 yılında mezun oldu.

 

1976 yılında Mersin Eğitim Enstitüsüne girerek 1979 yılında mezun oldu, Isparta ilinde öğretmenliğe başladı. Yurdun çeşitli illerinde öğretmenlik yaptı. Bu iller: Isparta, Mersin ve Diyarbakır ‘dır.

 

Anamur’un Sarıağaç, Kılıç, Demirören köylerinde öğretmenlik, Malaklar-Kadılar ilkokulunda müdür olarak görev aldı.

 

1992 yılında Malaklar/Kadılar İlkokulunda görev yaparken Anamur Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne Müdür Yardımcısı olarak atandı. Bu görevini sürdürürken Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi; “Eğitim Yöneticiliği, Planlaması, Ekonomisi ve Teftişi Anabilim Dalını” bitirerek Lisans diploması aldı. İlköğretim Müfettişi oldu.

 

2006 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini de bitirdi.

 

Müfettiş olarak Bingöl ilinde üç yıl görev yaptı. Bu görevini 2003 Yılından, 2011 yılına kadar Konya ilinde sürdüren Arıkan halen Mersin İlinde görev yapıyor..

 

Öğretmenlik ve müfettişlik görevi sırasında bakanlıktan, valilikten, kaymakamlık ve çeşitli kuruluşlardan maaşla ödül, takdir ve teşekkür belgeleri aldı. Öğretmenlik yaparken “Çevre konularının ders plan ve programlarında işlenmesi” konusunda Çevre Bakanlığınca açılan öğretmenler arası eser yarışmasında “İçel İl Birinciliği” ödülünü aldı.

 

Bilgisayar temel ve programcılık, görevde yükselme, internet, fotoshop, Arapça, İngilizce, servis kursu, avcılık temel kurslarından sertifikalar aldı.

 

İçel Kültür Derneği(İKD), Anamur Yöresi Türkmen Kültürünü Yaşatma ve Geliştirme Derneği(AYTÜRK) başkanlığı, Anamur Kültür İhtisas Spor Kulübü(AKİSK), Eğitim Enstitüsü Öğrenci Derneği, Kamu Çalışanları Vakfı(TÜRKAV) yönetim kurulu üyeliği, HEM Derneği, Yüksek Okul Derneği, Türkiye Folklor Araştırmaları Kurumu üyelikleri ile diğer sivil toplum kuruluşlarında görevler yaptı.

 

Çeşitli projelerde tasarımcı, tiyatro etkinliklerinde yönetmen olarak görev aldı. Yarışma, sergi, seminer, usta öğreticilik, toplantı, konferanslar, Anamur yöresi folklor derlemeleri konularında faaliyetlerde bulundu.

 

Anamur Zafer Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü’nün yanı sıra, Anamur, Anamur’un Sesi, Yeni Anamur, Anamur Ekspres, Anamur Zafer, Toros Haber, Türkmen, Yeni Mersin, Savaş, Bizim Anadolu gazeteleri ile İçel Kültürü, Anamur Sedir ve Zümrüt Anamur dergilerinde çeşitli hikâye, araştırma, nesir, şiir ve makaleleri yayımlandı.

 

2006 yılında Anamur Yöresi Hikâyelerinden oluşan "YÖRÜK GÖÇÜ" adlı eseri yayımlanmıştır.
 

"Anamur'un Sesi "sitesinde yayımlanan ve tümü Çınar ARIKAN tarafından yazılan, özgün eserlerden oluşan içerik yazar tarafından kitap olarak da siz okuyucuların bilgisine sponsor bulunursa sunulacaktır.
 

Çınar ARIKAN evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]