ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ÇINAR ARIKAN
Özgeçmiş
Yörük Göçü ve Hakkında
          - Basında Yörük Göçü
                 - Hakimiyet
                 - Memleket
                 - Anadolu Manşet
                 - Yeni Konya
                 - Akdeniz Postası
                 - Yeni Anamur
                 - Türk Ocağı Bülteni
          - Eleştiri Yazıları
          - Röportaj
Eserler-Yazılar-Sunular
Resimler ve İletişim

 

BASINDA YÖRÜK GÖÇÜ


HAKİMİYET GAZETESİ
 

 

Yörükler Hakkında 22 Güzel Hikâye

 

İlköğretim Müfettişi ve 1992 yılında Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı yapan Çınar Arıkan’ın "Yörük Göçü" kitabı çıktı. Arakan Türk kültürünü günümüze kadar taşıyan Yörüklerin yaşayışlarını ve folklorunu akıcı bir üslupla kaleme almış. 22 hikâyeden oluşan Yörük Göçü, aynı zamanda tarihe de ışık tutuyor.
 

Yörük denince ilk akla koyun, keçi, çadır ve bir de ayran gelir. Yörük1eri sadece bunlarla tanımlamak ve sınırlandırmak ise o insanlara haksızlık olur. Onlar aynı zamanda Türk kültürünü, gelenek ve folklorunu en sade biçimi ile günümüze kadar taşıyanlardır. Yörük1erin arasına girildiği zaman buram buram binlerce yıllık Anadolu ve Türk kültürü kokar. Yazı genellikle yüksek dağlarda keçi ve koyunlar ile geçiren bu insanlar Türk tarihinin de aynı zamanda yaşayan bireylerdir. Yörük1erin yaşayışlarına, folkloruna, Çınar Arıkan, "Yörük Göçü" hikâyeleri ile ışık tutuyor.
 

1992 yılında Anamur Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı yapan ve halen Konya'da İlköğretim Müfettişliği görevini yürüten Çınar Arıkan'ın "Yörük Göçü" kitabı Şelale Matbaası tarafından basılarak çıktı. Arıkan, Yörük Göçü'nde Anamur folklorunu kaleme almış. "Neden Yörük Göçü ve neden Anamur?" sorusuna Arıkan, "Anamur folkloru çok zengin olmasına rağmen birkaç meraklının dışında pek fazla araştırılmamış. Bu konuda çalışma yapan çok az kişi var. Köklü araştırma yapmak isteyenlere sayısız kaynaklar, folklor ürünleri hazır beklemektedir. Ancak zaman geçtikçe bu folklor değerlerimizi bilen insanların sayısını da azalmakta olduğunu gözden uzak tutmamak gerekir" ifadelerine yer veriyor. Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin'in önsözünü yazdığı Yörük Göçü'nde toplam 22 hikâye yer alıyor.

 

Araştırmacı-Yazar Çınar Arıkan, akıcı bir üslupla kaleme aldığı bu eserinde Anamur'un tarihine de ışık tutuyor. Arıkan, Anadolu Selçuklu Hükümdarı Alaaddin Keykubat zamanında (1228) Anamur'un "Şıh Ömer" tarafından nasıl alındığını çok güzel bir hikâye ile anlatıyor. Yerel dillerin kullanıldığı kitapta ayrıca meraklıları için bu kelimelerin anlamlarını da veren yazar,
Yörük1erin ve Anamur'un tarihine de ışık tutuyor. Bir solukta okunacak kitapta "Şıh Ömer" başta olmak üzere, "Yörük Göçü", "A Devem" "Kılıbık", "Aşşa'cık", " Osman Ağa Öküz Alırmın?", "Gök gargayı guru ağaçta duttular", "İradyo" gibi birbirinden güzel hikâyeler toplanmış.
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]