ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ÇINAR ARIKAN
Özgeçmiş
Yörük Göçü ve Hakkında
          - Basında Yörük Göçü
                 - Hakimiyet
                 - Memleket
                 - Anadolu Manşet
                 - Yeni Konya
                 - Akdeniz Postası
                 - Yeni Anamur
                 - Türk Ocağı Bülteni
          - Eleştiri Yazıları
          - Röportaj
Eserler-Yazılar-Sunular
Resimler ve İletişim

 

BASINDA YÖRÜK GÖÇÜ


MEMLEKET GAZETESİ
 

 

“YÖRÜK GÖÇÜ” YAYINLANDI
 

Çınar Arıkan' ın Anamur yöresinden derlediği hikâye-lerden oluşan Yörük Göçü kitabı yayınlandı. Kitaba yazdığı "sunuş" ta Prof. Dr. Ali Berat Alptekin şu satırlara yer vermiş:

 

“Yolunuz hiç Mersin ilinin Anamur ilçesine düştü mü bilmem... O güzelim sahilleri, tarih kokan kayaları, Torosların zirvesi yaylaları gördünüz mÜ bilmem? Ya yürekleri vatan, bayrak, millet sevgisiyle dopdolu olan güzler yüzlü insanları... Yediden yetmişe dışarıdan gelen bir misafiri ağırlamak istediklerinde kendileri yemeyen, yediren, kendileri yatmayan yatıran insanları... Çileğini, muzunu, sütünü, yoğurdunu, çökeleğini yediniz mi bilmem?

 

Anamur, Türkiye’mizin en uç noktasında elli bin nüfuslu, Ören, Çarıklar beldesi ve köyleri ile ülkemizin en güzel coğrafyası üzerine kurulmuş ilçelerinden birisi. Benim hayatımda Anamur'un ayrı bir yeri vardır. Çünkü bugünkü akademik kariyerimdeki otuz Üç kitaptan ikincisi Taşeli Masalları idi. Yirmi yedi yıl Önce Anamur'a halk kültürü ürünlerini derlerneye gittiğimde Bozyazı Anamur'un beldesi idi. İlk derlemeye başladığım yer, o zaman Anamur'un, şimdi Bozyazı'nın Tersekan Yaylası idi. Bu yayladan Mehmet Uysal, Zeynel Kızılkaya'yı hiç unutur muyum? Sonra Akpınar, Kaş, Abanoz, vb. yerleri gezip dolaşmıştım .”
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]