ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ÇINAR ARIKAN
Özgeçmiş
Yörük Göçü ve Hakkında
          - Basında Yörük Göçü
          - Eleştiri Yazıları
                 - Anamur Ekspres
                 - Yeni Dönem
                 - Merhaba
          - Röportaj
Eserler-Yazılar-Sunular
Resimler ve İletişim

 

BASINDA YÖRÜK GÖÇÜ


Çınar Arıkan ve I. Yörük Göçü Üzerine

 

Nevzat ÇAĞLAR (KONUK YAZAR)

COĞRAFYA ÖĞRETMENİ (ARAŞTIRMACI)
 

Alptekin Hocanın dediği gibi kültürel değerlerimizin yozlaşıp, eriyip gittiği şu zamanda böyle eserlerin çıkması önemli gelişmedir. Çınar Arıkan Anamur'da bu çalışmalara 15–20 yıl önce başlamış. Keşke bu yıllarda birkaç araştırmacı daha eklenerek derleme çalışmalarını Anamur'un tamamına yaygınlaştırıp yapabilselerdi.
 

Bugün Halk Kültürü derlemelerinde yılın değil, bir günün dahi önemi büyük. Her geçen gün masal anlatan, uzun hava söyleyen, ninni söyleyen yaşlılarımız ölmekte.
Gün ışığı görmeyen değerlerimiz mezara gitmektedir (ANAMUR EKSPRES, 18 Temmuz 2006 Salı).

 

YAZAR

İSKENDER MUZBEG (İZLENİMLER)

 

Çınar Arıkan'ın Yörük Göçü Kitabı
 

(Çınar Arıkan: Yörük Göçü, hikâyeler, 1. baskı. Mayıs 2006, Konya, 198 sayfa)
 

Bugün yeni nesil yavaş yavaş öz değerlerini unutuyor, hatta unutması için teşvik ediliyor. Ayakta yiyor, içiyor, uyuyor... Oysa Çınar Arıkan Hoca’nın kitabında Anamur halk mutfağını buluyorsunuz. Keşkek, yahni, bulamaç, tarhana, bulgur pilavı, kavurma, maş çorbası ve daha niceleri (YENİ DÖNEM, 20 Temmuz 2006 Perşembe)...

 

YAZAR

AHMET TURAN (PARANTEZ)

 

Akdeniz yöresinin kibar insanı eğitimci Çınar Arıkan'ın mesleğine uygun güzel bir eseri var. "Yörük Göçü Hikâyeleri" Yörüklerin göçleri esnasında yaşanan hikâyelerin bir kitapta toplandığı "Yörük Göçü Hikâyeleri" kitabı Çınar hocanın eşi Fatma Arıkan'a ithaf ettiği bir eseri. Çınar Arıkan Konya Mili Eğitim Müdürlüğü'nde Müfettiş olarak görev yapan bir eğitimci. Kitabında yer verdiği hikâyeleri ise bir biriden güzel ve ilginç. Ben birisini size aktarayım. Diğerlerini siz kitaptan okursunuz (MERHABA GAZETESİ, 29 Mayıs 2006 Pazartesi).
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]