ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları
    - Kilim
    - Çul
    - Seccade
    - Şayak
    - Keçe
    - Azık Torbası
    - El Sanatları
    - Dokuma Tezgahları (Istar-Çulfalık)

 

DOKUMA ve EL SANATLARI


SECCADDE
 

Anamur’da dokumacılık, "çulfallık" ve “ıstar” denilen tezgâhlarda yapılır. Bu tezgâhlar günümüzde geliştirilmiş olan halı tezgâhlarının ilk şeklidir.

 

Temmuz, Ağustos aylan geldiğinde havalar ısınınca kuzular “Gırklık” denen bir büyük makasla kırkılır. Kırkılmadan önce koyunların suda yıkanmasında fayda vardır. Çünkü yıkanırsa yünler temiz olur. Kırkılan yünler güzelce yayla atılır. Yay eğri bir ağaç ve ağacın uçlarına bağlanmış kirişten meydana gelir ve bir tarağı olur. Bu yünler atılırken Yörük çocukları oyunlar oynar. Yünleri atanlar ise bu çocuklara sinir olur. Yani çocuklar yünü atanın yayı elindeki tarağı ile gerdirip, yünleri savurtup attırırken çıkardığı sesleri “pıllım pıllım-pıttık, pıllım pıllım-pıttık” diyerek ağızları ile taklit ederler. Yayın kirişi koyun ve keçilerin ince bağırsağından yapılmış olup ince bir ip şeklindedir. Buna kiriş denir. Kiriş çocukların bu ağız kesmesi sırasında mutlaka kırılır. Böylece yünleri atan kadın çocuklara sinir olur.

 

 

Istarda Dokunmuş Yün Çul Şeklinde Seccade

 

Yayının kirişini yenileyerek işine devam eder. Bu atmanın sonunda yünler bir birinden ayrılmış ve pamuk gibi yumuşamıştır. Bu yünler bölüm bölüm alınarak kolçak haline getirilir. Kola takılan yüne kolçak denir. Kolçağın ucundan eğirtmece (kirmen) yün verilir ve bütün yün eğrilir, ince ip haline getirilir. Siyah yünler ayrı eğrilir, beyaz yünler ayrı. Karışık renkli ala yünler bir ayrı. Sonra iş başa düşer. Eğrilmiş yünler yumaklanır. Yedi metre ara ile iki çivi dikilir. Bu yumaklardaki ipler çözülür. Bu çiviler arasına ipler çulfallığa göre yerleştirilir. Sonra öylece çulfallığa taşınır ve yerleştirilir. Sonra çulfallıkta bir takım işlere tabi tutularak dokunur. Çulfalıkta tek en üzerine dokunan seccadeler yapılır.

 

Çıpıt denilen ve eski evde bulunan kumaş ve bezlerin renklerine göre ince ince kesilip, eğrilmesi ve çözgüsü hazır olan çulfalıkta atkı olarak bu eğrilmiş bezlerin kullanımı ile dokunan seccadeler de yapılmaktadır.

 

Çulfallıkta Dokunmuş Yün Seccade

 

Esas olarak yünden Bahşiş yöresinde, Orhana’da, Akine’de ve diğer köylerimizde çulfalıkta “eğergaşı” denilen desenle namazlağılar (seccadeler) dokunmaktadır. Düz desenli ve her iki yüzü de kullanılabilen yün çul denilen dokuma tekniği ile de Anamur yöresinde namazlağı dokunmaktadır.

 

Istarda ve çulfalıkta kullanılan malzemeler dokunacak eşyanın türüne göre değişir. Genelde satma amacı ile değil cehizlik olarak dokunan dokumalar genç kızların düğün anında yüzlerini ağartır.

 

Secaddeler dokunduktan sonra rengine uyumlu renkte yün iplerden saçak kısmı seriliş yönünde yer alır. Çözgüler 5’li, 10’lu alınarak saçaklar toka şeklinde örülür.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]