ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
    - Efsaneler
    - Masallar
    - Atasözleri
    - Deyimler
    - Maniler
    - Yöre Ağzı (Anamurluca Kelimeler)
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları

 

EFSANE-MASAL-ATASÖZLERİ- DEYİMLER-MANİLER


"EFSANE-MASAL-ATASÖZLERİ-DEYİMLER-MANİLER" GENEL

 

Kuşaktan kuşağa aktarılan önemli kültürel miraslarımızdan birsi de efsanelerdir. Anamur yöresinde yerlere ad verme, tarihi olaylar ve evliyalarla ilgili çeşitli efsaneler anlatılmaktadır.
 

Çocukluğumuzdan beri çok efsane dinledik, masal anlatıldı, atasözü söylendi ama biz bunların çoğunu ne akılda tutabildik ne de kayıt altına aldık. Gerçi bazı insanlarımız bunu yaptılar ve çok kıymetli eserler de meydana getirdiler. “Taşeli Masalları” Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinde Prof. Dr. Ali Berat ALPTEKİN’in bu konuda yaptığı önemli kültürel araştırma ve eser vücuda getirmelerden birisidir. Anamur’un dağ köylerini de dolaşan hocamız kültürel hayatımız için çok önemli masalları derlemiş ve bu eserinde ortaya koymuştur.
 

Kitabın yeni baskısı var mı bilemiyorum ama okunması gereken bir kitap diye düşünüyorum. Çünkü bu gün için o esere katkı sunan insanların birçoğu belki hayatta bile değildir. Ama anlattıkları masallar kitapta canlılığını ve tazeliğini korumaktadır.
 

Sitemizde efsane bölümlerine ve atasözü bölümlerine birkaç örnek koymuş bulunmaktayız.
 

Atasözlerimizde Anamur yöresinde kullanılan ve söz arasında geçen bütün atasözlerimizi aldık. Biz Türk Milleti denilen büyük bir aileyiz. Türk Milletine ait olan her atasözünün Anamur’un da atasözü olduğu unutulmamalıdır. Tabi yöresel olan atasözlerini de diğer atasözlerimizin arasına serpiştirdik.

 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]