ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
Anamur Gazete ve Gazetecileri
    - Mehmet Ali Keskinaslan
    - Halil Aydoğdu
    - Mustafa Doğruer
    - Mehmet Kara
    - Turhan Ada
    - Zümrüt Cömertler
    - Kamil Cömertler
    - Mitat Ünal
    - Osman Mert
    - Önder Demir
Dokuma ve El Sanatları

 

ANAMUR GAZETE ve GAZETECİLERİ


ANAMUR'DA GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE GAZETE ve GAZETECİLER

 

GENEL

 

Geçmişten günümüze Anamur’da birçok mahalli gazete ve dergi yayımlanmıştır. Bunları uzunca bir süreden beri araştırmakta ve bu yayımları yapan insanların hayat hikâyeleri ile çıkarmış olduğu gazeteleri sizlere tanıtmak için çalışmalar yapmaktayız.

 

Bilinen geçmiş olarak 70’li yıllardan sonra tek sayfa olarak yayımlanan ve 57x83 boyutunun yarısı ebadında çıkarılan bir ANAMUR gazetesi ilk göz ağrılarındandır. Bu gazetenin ilk yayıcısı Güngör TÜRKELİ’dir. Güngör TÜRKELİ ile ilgili sitemizin Kültür başlığında Anamurlu yazarlar başlığı altında ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Bu gazete daha sonra Bozyazılı Aybekler (Baba Aybek, Kerim ve Vehbi Aybek) tarafından yayımlanmış ve Anamur’un en uzun ömürlü gazeteleri arasında yer almıştır.

 

Anamur’da yine tek sayfa olarak Yayımlanan ve Besim BALOĞLU tarafından çıkarılan 57X82 ebatlarında ilk büyük boy gazete Yeni ANAMUR gazetesidir. Yılarca bu gazete de Anamur’da Besim BALOĞLU’nun mücadelesi sonucunda ayakta kalmaya çalışmıştır.

 

Bu dönemde iki yaprak dört sayfalı olarak yayım hayatına atılan bir başka gazete ise Anamur’un Sesi olmuştur. Avukat Besim ATALAY tarafından yayım hayatına sokulan gazete daha sonra el değiştirmiş ve Halil AYDOĞDU tarafından yayımlanmıştır. Bu dönemde Anamur’un sesi gazetesinde tarafımdan yazılan birçok yazı ve dizi yazı da yayımlanmıştır.

 

Çalkantılı yıllarda Anamur’da aylık yayımlanan en önemli gazetelerden birisi de Mehmet KARA’nın sahipliğini benim Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptığım Güneyde ZAFER gazetesi de Anamur kültür hayatında önemli bir yer edinmiştir.

 

Daha sonraki dönemlerde Anamur EXSPRES gazetesi Mustafa DOĞRUER tarafından yayımlanmış ve daha sonra da Mitat ÜNAL’a devredilmiştir. Mitat ÜNAL’ın yayımladığı dönemde gazetenin adı X harfinde değişikliğe gidilerek Anamur EKSPRES şekline dönüştürülmüştür. Şu anda gazetenin yine el değiştirdiği bilinmektedir. Anamur EKSPRES gazetesi İnternet üzerinden de yayımlarını sürdürmektedir.

 

Anamur’da vasıflı olarak çıkartılmaya çalışan birçok gazete olmakla birlikte vasıflı gazetede aranan özelliklerin şartlarının ağırlaştırılması sonucunda vasıflı gazete yayımlama imkânı kalmamıştır. Bu özelliği sadece şu anda yayımda olan Turan ADA tarafından daha önce Aydıncık ilçesinde daha sonra da Anamur’a taşınarak yayın hayatını Anamur’da sürdüren Akdeniz POSTASI gazetesi sürdürmektedir.

 

En az 6 işçiyi sigortalı olarak çalıştırma mecburiyeti diğer mahalli gazetelerin yayımlanmasında en önemli maddi engeli teşkil etmektedir.

 

Yıllarca Besim BALOĞLU tarafından çıkartılmış olan Yeni ANAMUR gazetesi uzun süre kapalı kalmış daha sonra Kamil ÇÖMERTLER ve Eşi Zümrüt ÇÖMERTLER tarafından önce haftalık daha sonra da günlük olarak yayımlanmıştır.

 

Şu anda günlük olarak Anamur’da Anamur EKSPRES, Yeni ANAMUR ve Akdeniz POSTASI gazetesi yayımlanmaktadır.

 

Anamur’da geçmişten itibaren çeşitli dergiler de yayımlanmıştır. Anamur Belediye Bültenleri, Zümrüt Anamur, Anamur SEDİR ve Anamur VİZYON dergileri bunlar arsındadır. Belediye bültenleri dergi olmakla birlikte genelde belediye hizmetlerinin tanıtıldığı yayımlar olarak gündeme gelmiştir. Benim büyük emek vererek yayıma hazırladığım hem belediye hizmetlerinin tanıtımı hem de kültürel özellikteki Zümrüt Anamur dergisi ise bir sayı yayımlanabilmiştir. Anamur SEDİR dergisi ise kültür hayatımızın en önemli yayını olma özelliğini halen korumaktadır. Anamur VİZYON dergisi de Kamil ÇÖMERTLER ve Eşi Zümrüt ÇÖMERTLER tarafından yayımlanan ofset baskı tekniğinin kullanıldığı önemli tanıtım, kültür, haber ağırlıklı bir dergi olarak Anamur yayım hayatında yer bulmuştur.

 

Kültürel ağırlık olarak dergi ebadında olmasa da İlçe Milli Eğitim Müdürü Gazi MERT'in müdürlüğü döneminde yayımlanan Yazı İşleri Müdürlüğünü benim yaptığım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bülteni'de önemli bir görev üstlenmiştir.

 

Bütün bu gazete ve dergilerde görev yapmış birçok yayımcı, yazar ve gazeteci bulunmaktadır. Bunların bir kısmı rahmetli olmuş bir kısmı halen yaşamakta ve gazetecilik yapmamakta, bir kısmı da halen gazeteci olarak görevini sürdürmektedir. Biz anamurunsesi.com olarak Anamur’un kültürel geçmişinde önemli izler bırakan bu yayımcıların hayat hikâyelerini sayfalarımızda yayımlayacağız. Birçoğu ile gerekli görüşmeler de yapılmıştır. Elimize ulaştıkça bu insanlarla ilgili bilgiler sayfalarımızda yer bulacaktır.

 

Bunlardan bir kısmı elimize ulaşmış olup, bunları yayımlıyoruz. Diğerleri de ulaştıkça yayımlamaya devam edeceğiz. 

 

İnternet üzerinden yayım yapan birçok haber sitesi de son zamanlarda öne çıkmaktadır. Dijital yayımcılık zaman içerisinde önemli bir ağırlığa sahip olacak gibi görünmektedir.

 

Bu arada hatırlayamayıp yazımız içerisinde yer vermediğimiz gazeteler ve gazeteciler de olabilir. Onlardan özür diliyorum. Bize hatırlatır ve bilgi gönderirlerse onlara da yer veririz.

 

Anamur’un yayım hayatında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Ölmüş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum.Çınar ARIKAN
Anamurunsesi.com Site Yöneticisi
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]