ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
    - Genel
    - Halk Oyunları Türküleri
    - Halk Oyunları Hikayeleri
    - Yöre Çalgıları
    - Mahalli Müzisyenleri
    - Yöre Giyimi
    - Çocuk Oyunları-Sayışmalar
    - Çocuk Oyuncakları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları

 

HALK OYUNLARI


GENEL
 

Nişanda, düğünde, bayramlarda, göçte, eğlencede, gösterilerde, yarışmalarda, neşede bölgede oyunlar oynanır. Geçmiş kültürümüzün günümüze yansıması olan bu oyunları folklorik şekli ile olmasa bile düğünlerde azıcık neşelenmek, oyun oynayıp maharetlerini göstermek ve ortama azıcık da olsa neşe katmak ve oradakilerin sevincini paylaşmak isteyenler oyunlar oynarlar. Anamur yöresi oyunları, canlıdır, kıvraktır, neşelidir. Oyunlarda, figürler, davranışlar, ezgiler bölgede yaşanan Yörük kültürüne uygundur. Yapmacıklık yoktur. Tabilik vardır. Oyunlar halka biçiminde, karşılıklı veya serbest oynanır. Halk oyunları yalnız oynandığı gibi, kadınlı, erkekli de oynanır. Yahut tek kadın, tek erkekler olarak da oynanır. Zeybek oyunları tek erkekler tarafından oynanır. Halk oyunları gösterilerinde grup halinde oynanan zeybeklerde vardır. Kaşdişlen köylülerinin oynadığı mengi de yöremiz oyunları arsındadır. Oyunların birçoğunda elde kaşık bulunur. Tahta kaşıklar oyunun ahengine ve müziğin ritmine göre vurularak ses çıkarılır. Yörüklerin yaşantıları, hayvanlarının davranışları, oğlağın sekişi oyunlara yansımıştır. Oyunlarda sarp dağ yamaçlarının başındaki hayvanların ürkek, atılgan, ani davranış ve sıçrayışları taklit edilir.

 


 

Yöre oyunlarına bir kaç örnek vermek gerekirse "Anamur Yolları, Danışman, San Kız, İrfani, Gökkarga Zeybeği, Sandum Sundum, Hamçökelek (Gerali), Gökçukur, Çeşidim, Güzeller Güzeli, Koyun Okşaması ve Mengileri" sayabiliriz.
 

Bu oyunlar yöre çalgıları eşliğinde oynanır. Bazı oyunların sözleri vardır. Oyunlar çalınırken keman çalan veya davulu çalan müzisyen tarafından bu sözler seslendirilir. Düğünlerde oynayanlara para yapıştırılması, alkış tutulması gelenek haline gelmiştir.
 
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]