ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
    - İrfani
    - Behiç Çelik
    - Rüştü Kazım Yücelen
    - Hidayet Kılıç
    - Ersoy Bulut
    - Kemal Mert
    - Nevzat Çağlar
    - Vehbi Uysal
    - Ali Ayhan
    - Mehmet Altın
    - Osman Müftüoğlu
    - Tamer Müftüoğlu
    - Erdal Güney
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları

 

ANAMURLU ÜNLÜLER


Ali Ayhan (Prof. Dr.)

 

İlkokulu ve Ortaokulu Anamur Ortaköy’de tamamladı. Lise öğrenimini Anamur’da ve Silifke ilçesinde bitirdi.

 

1967’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden birincilikle mezun olarak doktor oldu.

 

1967–1971 yılları arası Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde uzmanlık öğrenimini tamamladı.

 

1973 yılında öğretim üyesi olarak göreve başladığı H.Ü.T.F. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda 1979 yılında doçentlik, 1988' de profesörlük unvanını aldı.

 

1982 yılında ‘State University of New York at Buffalo’ da jinekolojik onkolojide tanı ve yenilikler, kolposkopi ve lazer üzerine çalışmalarda bulundu.

 

1982 yılında ‘University of British Columbia-Vancouver’ da mikrocerrahinin temel prensipleri üzerine çalıştı.

 

Halen Kanser Savaş Kurumu Derneği ve Hacettepe Kadın Doğum Kliniği Gelişme Derneği, Ankara Jinekoloji Derneği üyeliği yanında Jinekolojik Onkoloji Derneği’nin kurucu üyesi ve halen başkanı olarak sosyal ve toplumsal, mesleki sivil toplum kuruluşlarında görevlerini sürdürmektedir.

 

Ayrıca ‘International Gynecologic Cancer Society’ üyesidir.

 

2005 yılında ESGO (European Society of Gynecologic Oncology)’nin Ortadoğu temsilcisidir.

 

Kadın kanserleri ile kanser öncüsü lezyonların tanı ve tedavisi, kanser taraması ve kolposkopi ile ilgilenmektedir.

 

Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Hocaya 0 312 3051805 nolu telefon ile aayhan@hacttepe.edu.tr e-posta adresinden ulaşılabilir.

 

Prof. Dr. Ali Ayhan

Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum AD, Jinekolojik Onkoloji Departmanı

Tel ve Faks: (312) 232 4400

aliayhan@hacettepe.edu.tr

 

Prof. Dr. Ali Ayhan hakkında bir yazı
 

“Ali Ayhan Hoca

 

İki Şubat Cuma günü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan, Ali Ayhan hocamızın, ‘Akademik Yaş Günü Toplantısı’ yapıldı. Birkaç gün öncesinden toplantı duyuru afişi gönderilmiş ve duyuruyu klinik panosuna asmış idik.

 

Üniversitelerden, ülkemizin her yanından dostları, M salonunu tıklım tıklım doldurdular. Hacettepe Tıp Fakültesi Dekanı, Kadın Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve öğretim üyeleri, hocamız ile ilgili anılarını ve duygularını dile getirdiler. Ben hocamızı, ilk olarak 1979 yılında vatani görevimi yaptığım Ağrı 12. Tümen Askeri Hastanesi’nde gıyaben tanıdım. Orada, poliklinikte görev yapan Sultan bacı -ki rahmetlik oldu- çalıştığı pek çok doktor arasında en çok Ali Ayhan’dan övgü ile bahsederdi. Fırsat buldukça, çalışkanlığını, özverisini, hastalara olan hümanist yaklaşımlarını dilinin döndüğünce anlatırdı.

 

1986 yılında akademik camiaya katıldıktan sonra, hoca ile yüz yüze tanıştım. O günden beri de, onkoloji grubunda daima birlikte çalıştık. Cerrahpaşa’dan Derin Kösebay hocamız ile birlikte, dernek bünyesinde ‘Türk Jinekolojik Onkoloji Grubu’ TURJOG’un kurulmasına öncülük etmişler, tüm grubun ahenk içinde çalışmasına büyük önem vermişlerdir.

 

Onkoloji grubu olarak, Van’dan Edirne’ye pek çok ilimizde toplantılar düzenlenmesinde en büyük hizmeti veren yine kendisi olmuştur. Toplantılarda en çok vurguladıkları, ‘sevgi, saygı, birlikte düşünmek ve hoşgörü’ gibi sözcüklerdir. Hocamızın çalışkanlığını sanırım bilmeyenimiz yoktur. Cumartesi, pazar dahil, günde 20’nin üzerinde hastayı baştan sona ameliyat eder, yine de hiç yorgunluk belirtisi göstermez, muayene günlerinde yıllardır, 100’den fazla hastaya hizmet verir.

 

Kadın doğum camiasında sanırım en çok yayın yapan hoca, Ali Ayhan hocamızdır. Makalelerinde elde ettiği verilerin bir kısmı klasik kitaplara geçmiştir. Yüzlerce kongre sunusu, kongre konuşmasının altında yine hocamızın adını görüyoruz. Kongre ve diğer toplantıların en heyecanlısı yine hocamızdır. Her konuda tüm detayların tartışılmasını, özellikle periferden gelen arkadaşların, çekinmeden görüşlerini belirtmelerini, hiçbir şeyin karanlıkta kalmamasını ister.

 

Yurt dışı 24 saati bulan yolculuklardan dönüşte bile, hoca birkaç saat dinlendikten sonra hemen görev başındadır. Ali Hocamızın bundan sonra, Ankara’nın bilim kuruluşlarından, Başkent Tıp Fakültesinde hizmetlerine devam edeceğini öğrendik.

 

Hacettepe Tıp Fakültesi’nde, ikisi kendi çocukları olmak üzere, binlerce doktor, yüzlerce kadın doğum uzmanı yetiştirmiş, binlerce hastayı sağlığına kavuşturmuş olan hocamıza yeni görev yeri olan Başkent Tıp Fakültesi’nde, sevgi dolu hizmetlerine devam etmesi dileklerimle. Prof Dr. Ayşegül DEMİRHAN ”

 

Alıntı Kaynağı: http://www.medimagazin.com.tr/mm-ali-ayhan-hoca-ky-51028.html
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]