ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
    - İrfani
    - Behiç Çelik
    - Rüştü Kazım Yücelen
    - Hidayet Kılıç
    - Ersoy Bulut
    - Kemal Mert
    - Nevzat Çağlar
    - Vehbi Uysal
    - Ali Ayhan
    - Mehmet Altın
    - Osman Müftüoğlu
    - Tamer Müftüoğlu
    - Erdal Güney
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları

 

ANAMURLU ÜNLÜLER


Nevzat Çağlar (Fotoğraf Sanatçısı-Öğretmen)

 

Nevzat Çağlar; 1972 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde doğdu. İlkokulu Cengiz Topel İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Anamur Lisesi’nde tamamladı. 1990 yılında girdiği üniversite sınavında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği bölümünü kazandı. 1994 yılında bu bölümden mezun olan Nevzat Çağlar aynı yıl Aralık ayında Siirt merkez Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’na Coğrafya Öğretmeni olarak atandı.

 

Adaylığı kalktıktan sonra askerlik hizmetini kısa dönem olarak yapan Nevzat Çağlar dört yıl Siirt’te görev yaptı. 1998 yılında Bozyazı Tekmen Lisesi’ne ataması yapıldı. Halen bu okulda öğretmelik görevini sürdürmektedir.

 

Anamur’un doğasına ve tarihine olan ilgisi üniversite yıllarında başlayan Nevzat Çağlar’ın üniversite lisans tezini de: “Anamur İlçe Merkezi Ve Yakın Çevresi Monografyası” isimli çalışması ile yapmıştır. Bu tezde Anamur’un fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafya özelliklerinin kısa bir incelemesi yapılır.

 

2001 yılında emekli Arkeolog M. Vehbi Uysal’a tanışan Çağlar O’nun ısrarlı tavsiyeleri üzerine Anamur halk kültürüyle ilgilenmeye başladı. Son dört yıldır Anamur’un halk kültürü üzerine derleme çalışmaları yapan Nevzat Çağlar yöresel sözcüklerden halk inançlarına, bilmecelerden köy seyirlik oyunlarına, çocuk oyunlarından halk hekimliğine varıncaya kadar Folklor(Halk Bilimi)’un tüm açılımlarında yoğun bir çalışma içindedir.

 

Çalışmaları sırasında fotoğraf çekimleri de yapan Çağlar; Anamur’un tarihi eserleri, doğal güzellikleri, özellikle doğal çiçeklerini fotoğrafla belgelemektedir. 0–2000 metre arasındaki her yükseklikte yer alan farklı çiçekleri fotoğraflamaya devam ve gayret etmektedir.

 

Anamur’un Sesi.com sitesine de çektiği orijinal birçok fotoğrafla katkı sunmuştur.
Nevzat Çağlar araştırmalarını “Anamur Halk Kültürü” ve “Anamur Ağzı Sözlüğü” adında iki kitapta toplamayı hedeflemektedir.

 

ANAMUR DOĞAL ÇİÇEK ZENGİNİ

 

Anamur halk kültürü üzerine araştırmalar yapan Nevzat Çağlar bu araştırmalarını güçlendirmek için zaman zaman fotoğraf çekimleri de yapıyor. Anamur’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini belgelemek için büyük çabalar sarfeden Çağlar son iki yıldır Anamur’un doğal çiçeklerini fotoğraflıyor.

 

Fotoğraf: Nevzat Çağlar

 

Doğal Dağ Karanfilleri

 

Son yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Nevzat Çağlar: “Anamur doğal çiçek türleri açısından çok zengin. Deniz seviyesinden başlayıp 2000 metrenin üzerine çıkan bir yükseklik, sıcaklık ve yağış şartlarının kısa mesafelerde değişmesi, toprak ve kayaç türleri, yer şekillerinin çeşitli olması böyle bir zenginliği ortaya çıkarıyor. Özellikle yayla kesiminde hakim olan kalkerli arazi yapısı endemik türlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Hiç farkında olmadan yanından geçip gittiğimiz bazı çiçeklerin dünyada sadece bu yörede yetiştiğini biliyor muyuz? Oysaki bu çiçeklerin fotoğrafını çekince gizemli dokularıyla karşılaşırız. Sahillerimizde (başta kum zambağı ) görülen doğal çiçek türleri, Toroslar’ın kalkerli yamaçlarında Anadolu kardeleni, çiğdemler, laleler, maki çalılıkları arasında orkide (salep ) türleriyle devam etmektedir. Kalkerli arazi sanılanın yerler aksine içerisinden çıkan çiçeklerle hayat doludur” dedi.

 

Fotoğraf: Nevzat Çağlar

 

Çiçek ve Kelebek

 

 

Pembe Yayla Gülü

 

Çağlar açıklamasının son kısmında: “Anamur’da dört tür lale, beş tür çiğdem, üç tür orkide olmak üzere çok sayıda çiçeğin fotoğrafını çektim. Şu anda yaşanan mevsim nedeniyle her tarafta rengârenk çiçekler görülmektedir. Ancak Anamur’da kış ortasında bile doğal çiçeklerin açtığını görebiliyoruz. Hatta bunu yılın her ayına yayabiliriz. Bu da Anamur için çok önemli bir avantajdır. Turizmde doğal güzelliklere verilen önem dünyanın tamamında görülmektedir. Anamur caretta caretta ve Akdeniz foku yanında türce zengin olan doğal çiçekleriyle de tanınmayı beklemektedir. Bu listeye çoğu zaman çiçeklerle uyumlu bir birliktelik oluşturan kelebekleri de ekleyebiliriz. Vadilerimiz ve yayla kesimindeki çiçek zenginliği kelebekleri bu alanlara çekmiştir.” dedi.
 

Fotoğraf: Nevzat Çağlar

 

Kardelenler

 

 

Pembe Yayla Gülü

 

 

Kırmızı Yayla Gülü

 

 

Abanoz Taş Çiçekleri

 

 

Beyaz Yayla Gülü

 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]