ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

KÜLTÜR
Folklor
Halk Oyunları
Anamur Hikayeleri-Şiirleri
Efsane-Masal-Atasözü...
Anamurlu Yazarlar ve  Kitapları
Anamurlu Ünlüler
    - İrfani
    - Behiç Çelik
    - Rüştü Kazım Yücelen
    - Hidayet Kılıç
    - Ersoy Bulut
    - Kemal Mert
    - Nevzat Çağlar
    - Vehbi Uysal
    - Ali Ayhan
    - Mehmet Altın
    - Osman Müftüoğlu
    - Tamer Müftüoğlu
    - Erdal Güney
Anamur Gazete ve Gazetecileri
Dokuma ve El Sanatları

 

ANAMURLU ÜNLÜLER


Osman Müftüoğlu (Prof. Dr.)

 

1955 yılında Anamur’da dünyaya geldi.

 

İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra 1978'de Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

 

1984'de Ankara Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini tamamladı.

 

1989 yılında Ankara Numune Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği Şef Yardımcılığı'na atandı.

 

1989'da doçent oldu.

 

1990'da aynı hastanenin İç Hastalıkları Klinik Şefliği'ne atandı.

 

1993-2001 yıllarında Ankara Numune Hastanesi Başhekimliği görevinde bulundu.
 

1991 yılından bu yana 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in özel hekimliğini yapan Prof. Dr. Müftüoğlu Cumhurbaşkanlığı Sağlık Başdanışmanı olarak çalıştı.

 

Türkiye Diyabet, Ankara Diyabet, Türk Hipertansiyon ve Nefroloji, Avrupa Aterosklerozis dernekleriyle, Amerikan Mikrobiyoloji, Amerikan Anti-Aging Akademisi, Lozan Tıp ve Amerikan Tiroid Birlikleri, Akdeniz Diyabet Çalışma Grubu üyesi olarak da sosyal ve bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

 

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık şûrası üyeliği, Etik Kurul ve İlaç Ruhsatlandırma Komisyonu üyeliklerinde bulundu.
 

Kitap
 

Yaşasın Hayat Viva La Vita!

Osman Müftüoğlu

Doğan Kitapçılık/ Yaşama Sanatı/Sağlık Dizisi

 

Kitabın Arka kapağına ünlülerin yazdıkları

 

Bu kitapla; Türkiye içinde ve Türkiye dışında pek çok uygulamadan alınan neticeler halkımızın istifadesine arz edilmektedir. Sayın Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nu, böyle bir kitabı hazırlamış olduğundan dolayı tebrik ediyorum.” Süleyman Demirel
 

"Bir insanı sadece fizik olarak algılamaya kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. Ruh ve beden bütündür. Ve tıp, henüz kitaba dökülmese de doğanın büyük aklının halk arasında mucize olarak adlandırılan sıradışı çözümlemelerine bu yüzden şaşırmaz." Ancak insana gerçekten değer verenlerin kurabileceği bu cümle bana hayatımı geri verdi...” Sezen Aksu
 

“Dr. Osman Müftüoğlu, olağanüstü bir azimle mesleğine sahip çıkan, insanı daha uzun ve sağlıklı yaşatmak için günün her saatinde okuyan, çalışan, üreten bir hekimdir. Yakınları, bu bitmez, tükenmez enerjinin kaynağını bilir: Dr. Müftüoğlu, her şeyden önce, insana olan büyük saygısı, insana olan büyük sevgisi nedeniyle, her zaman başarılı olmuştur ve her zaman genç kalmıştır...” İsmail Cem
 

“Yıllar yılı sağlıklı bir toplum için polisiye tedbirin yetmeyeceğini yazıp çizdik. Türk filmlerindeki gibi iş işten geçtikten sonra koltuk güçlerinin yetişmesindense, toplumsal kargaşayı baştan önleyecek sosyal tedbirlere ihtiyaç vardı. Meğer "sağlıklı toplum" için söylediğimiz şey, "sağlıklı insan" için de aynen geçerliymiş. "Türkiye'nin sağlıklı yaşam gurusu" haline gelen Osman Müftüoğlu, bu kitapta insan vücudunun da insan toplulukları gibi doğru politikalarla hastalıktan korunabileceğini anlatıyor; bizi "koruyucu tıp"la tanıştırıyor. Öğütlere uyacak olanların yanağını kızartacak bir kitap... İlaç tüketimine dayalı bir sağlık politikasını savunanlarınsa yüzünü kızartabilir ancak...” Can Dündar
 

Yaşasın Hayat Viva La Vita!

336 s. -- 1. Hamur-- Ciltsiz -- 19 x 25 cm

ISBN : 9789752930674

Resimli, Renkli

http://www.ideefixe.com/kitap/tanim.asp?sid=XVQXJ1LGPH8HOQEHLAWE&referer=78875

 

Doğan Kitap tarafından Yayımlanan Diğer Kitapları

 

Yaşasın Yemek, Beslenme ve Kilo Yönetimi / Mayıs 2008

Yaşam Reçeteleri / Mayıs 2008

Derin Güzellik, "Dermantoloji" / Mayıs 2008

Mutlu Yaşama Sanatı / Ocak 2007 / 12. baskı Mayıs 2007

Hayat Bilgisi, Yaşasın Hayat / 3 / Mayıs 2005

Hafifleyin, Gençleşin / Mayıs 2004
 

'Hürriyet.com.tr’ den hemşerimizin güzel bir yazısı

20 Nisan 2008
 

 

2008'in SELÜLİTLE MÜCADELE HARİTASI

 

Size bu hafta 2008’in en çok tavsiye edilen selülit ürünlerini ve teknolojilerini gözden geçiren kısa bir "Selülitle mücadele haritası" hazırladık.

 

Bu haritada bulunan önerileri dikkate alın ama selülit tedavisinde kullanılan yöntem ve ürünlerin h l beklenildiği kadar iyi çalışmadığını yani, bu ürünlere çok fazla bel bağlanmaması gerektiğini de unutmayın.

 

Selülit problemi çekmeyen kadın var mı? Bu soruya hemen "hayır" yanıtı vermeyin, sayıları çok az ama selülitsiz kadınlar da var! Ayrıca, selülit kadınlara özel bir sorun da değil, erkeklerde de görülebiliyor.

 

Yaklaşan yaz günleri, selülit konusunu biraz da magazin yönüyle yeniden gündeme getirecek. Bu son derece doğal bir durum. "Deniz mevsiminde mayolar ve bikiniler nasıl giyilecek" tereddütleri her baharda bu tür yürek sıkıntılarına neden olur, bu yıl da olacak.

 

Selülit, bir hastalık veya sağlık sorunu değil. Cildin özellikle kalça, baldır ve karın bölgesinde ortaya çıkan, derinin portakal kabuğu gibi görünmesine yol açan sıradan, sık görülen yapısal bir değişiklik. Bu değişiklik kadınların hiç hoşuna gitmiyor. Erkeklerin bu görünümden (aşırıya kaçmadıkça), çok rahatsız olduğunu gösteren bir araştırma yok ama çoğu kadın selüliti ciddi bir sorun gibi görüyor.

 

Diğer yandan, bir sağlıksızlık işareti olmasa da, selülit o kişinin sağlıklı yaşayıp yaşamadığının önemli göstergelerinden biri kabul ediliyor. Doğru beslenen, aktif bir hayat süren, kilosuna özen gösteren, vücudunda gereksiz yere yağ birikmeyen kadınların çoğu selüliti ya hiç tanımıyor ya da onunla "seviyeli bir beraberliği" rahatça sürdürüyor.
 

NEDENİ BELLİ DEĞİL
 

Kadın cinsellik hormonu östrojen, yağların deri altında birikmesi konusunda uzmanlaşmış bir hormon. Östrojen hormonunun bu müthiş yeteneği, kadınlarda selülite neden daha sık rastlandığının da en güzel yanıtı.

 

Diğer taraftan (bazılarına göre), selülit aslında kadın cinselliğinin doğal bir parçası. Az miktarda selülit, cinsel aktivitenin hormonsal yapılanmanın güçlü olduğunun işareti bile sayılabiliyor. Menopozla birlikte ortaya çıkan ve özellikle bel, kalça ve bacaklarda yağ depolanmasıyla karakterli olan ağır ve ilerleyici selülit olguları bu tanımın dışında kalıyor.

 

Selülit vücudun her yerinde görülebiliyor. Kan ve lenfatik dolaşımının aksadığı yerlerde daha çok yoğunlaşıyor. Kan dolaşımını bozan, sıkı korselerin-çamaşırların-kot pantolonların, alkol kahve ya da sigaranın selüliti tetiklemesi muhtemelen bundan. Kilo alma, hamilelik, doğum kontrol hapları dolaşım sistemindeki olumsuz etkileri nedeniyle selülit oluşumunu hızlandırıyor.

 

Bununla birlikte selülitin neden oluştuğu h l tam anlaşılmış değil. Nedeni bulunsa sorun zaten kolayca çözümlenecek.
 

SELÜLİT İÇİN ÖNERİLEN BESİN DESTEKLERİ
 

1. Inneov Este Powder

2. Dr. Murat Anti-selülit Tablet

3. Pro-der Tablet

4. Cellasen Kapsül

5. CLA Kapsül
 

Derdinize çare olacak çözüm yolları
 

SELÜLİT HAPLARI VE TOZLARI...

Selülit tedavisi içi üretilen besin desteklerinin büyük bir kısmı işe yaramıyor. Bu desteklerle ilgili araştırmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Son yıllarda en çok önerilenlerin başında, glukozamin sülfat içerenler geliyor. Romatizma tedavisinde kullanılan bu doğal maddenin ciltte de glukozaminoglokan (GAG) üretimini destekleyerek cildi sıkılaştırdığı, selülite yol açan gerilim çizgilerinin azalmasını sağladığı iddia ediliyor

 

Bu amaçla üretilmiş antiselülit toz ve tabletler piyasada bulunuyor. İnek sütünden elde edilen CLA’nın da selülit oluşumunu azaltabileceğini ileri süren üreticilerin sayısı bir hayli fazla. Bundan başka, deniz yosunu özütleri ve silikon karışımlarıyla da bu soruna çözüm arayan ürünler de var ama, etkili değiller.
 

HANGİ TEKNOLOJİLER DAHA FAYDALI...
 

Selülit sorunuyla mücadelede kullanılan birçok teknolojik cihaz var. Bu teknolojiler arasında LPG ve Vella Shape ön plana çıkmış görünüyor. LPG beş yıl kadar önce bir hayli popülerdi. Şimdi eski havası yok. Bizim gözlemlerimiz de, bu yöntemin en azından kalıcı bir yararının olmadığı yönünde.

 

"Vella Shape" veya "Vella Smooth" diye anılan yöntem daha etkili gibi görünüyor. Bu yöntemde radyo frekansları enerjisi ile infrared ve vakum etkilerinden aynı anda yararlanılıyor. Aletin başlığı cilt üzerinde yuvarlanarak yani aynı zamanda masaj etkisi sağlanarak uygulanıyor.
 

DALGA TEDAVİSİ UMUT VAAT EDİYOR
 

Son iki yılda popüler hale gelen akustik dalga tedavisi de umut vaat ediyor. "Akustik Vawe Therapy" denilen bu yöntemde, özellikle bölgesel yerleşimli selülit ile mücadelede çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu yöntem deneyimli ellerde, dikkatle, sabırla uygulandığında şimdilik en etkin teknolojik yaklaşım olarak gösteriliyor. Kısacası, bu yıl da kremlerle, haplarla, masajlar ya da aletlerle, selülit sorununu çözmeye çalışacaklar. Sonuç alma olanakları çok az da olsa, bu soruna karşı direnmenin, geçici ve küçük de olsa bir parça zafer kazanmanın mutluluğunu yaşayacaklar.
 

ABD’DE EN ÇOK SATILAN 5 SELÜLİT ÜRÜNÜ
 

Vichy "lipometric"

Alphaderma "profil"

Revitol "cellulite cream"

Neutrogena "antisellulite treatment"

Dior "corrective" Gel
 

ANTİ-SELÜLİT ÖNERİLER
 

Şekeri kesin. Şeker ihtiyacınızı meyvelerden karşılamaya devam edin.

 

Daha çok sebze ve meyve yiyin. Özellikle domates, elma, kırmızı greyfurt, siyah üzüm, çilek, kiraz, vişne gibi renkli meyvelerle; ıspanak, karnabahar, kırmızıbiber maydanoz ve diğer sebzelere öncelik verin.

 

Sigarayı bırakın, alkolü azaltın.

Tuzu azaltın.

Kafeinli yiyecek- içecekleri en aza indirin.

Sıcak içecek olarak yeşil ya da siyah çay, soğuk içecek olarak bol mineralli suyu tercih edin.

Kolalı içeceklerden, diyet içeceklerinden, şeker eklenmiş meyve suları ve gazozlardan uzak durun.

Kilo almayın, sık sık kilo alıp vermeyin.

Düşük yağlı bir beslenme planı uygulayın.

Düzenli olarak yürüyün ya da yüzün. Bisiklete binmek, tenis-golf oynamak, dağ yürüyüşleri de yararlı.

Deneyimli birine masaj yaptırın.

Güneşte fazla kalmayın.
 

Alıntı Kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8743063.asp?yazarid=95
 

   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]