ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

 

Miraç Kandili Mana ve Önemi

 

 

   MİRAÇ  NEDİR?

 

BERAT KANDİLİ ANASAYFASI

&&&&&&&&&&&&

 

 

 

 

           

 __________________________

      BERAT GECESİ

    Bu gece Berat Gecesidir. Üç ayların girmesiyle başlayan Regaip, arkasından İsra ve Miraç derken bugün de Berat Gecesin de kavuşmuş oluyoruz.

    Şaban ayının 15’nci gecesini idrak etmekte olduğumuz bugün bir mübarek geceye, yani kurtulmak ve beri olmak gibi güzel manalara gelen Berat Gecesi’ne kavuşmuş olmanın manevi hazzını yaşıyoruz. Bu gece, Hakk’a gerçek manada inanan, hakikate gönül veren Müslümanlar için mağfirete ermek, günahlardan temizlenmek için çok önemli bir fırsattır. Bu fırsat iyi değerlendirilmektedir.

    Ayrıca bu gece; kulların kendi kendini hesaba çekme, bir yıllık hayra ve şerre dair muhasebe yapma gecesidir. İşlemiş olunan günahlara bir daha dönmemek üzere tövbe etmek ve sevap hazinesi yükseltmek için bu kutsal geceyi uyanık geçirmek lazımdır.

    Sahabe’den Üsame ( ra ) Allah’ın son elçisi, son Rasulune şöyle bir soru sordu:

    ‘’Ey Allah’ın Resulü, hiçbir ayda şaban ayı kadar oruç tutuğunuzu görmedim.’’ Peygamber ( sav ) Efendimiz bu soruya şöyle cevap vermiştir:

    ‘’O, Recep ile Ramazan arasında insanların gafil oldukları bir aydır. O, amellerin Rabbine yükseltildiği bir aydır. Onun için amelimin rabbime ben oruçlu iken yükseltilmesi isterim.’’- Nesai-

    Günahtan arınmak, suçtan, borçtan ve cezadan kurtulmak gibi ifadeleri içinde cem eden berat gecesini hakkıyla değerlendirmek lazımdır. Kim bilir belki bir Şaban ayına, dolayısiyle de bir berat Kandili’ne daha erişemeyiz. Böyle üstün meziyetlere ve ulvi özelliklere sahip olan güzel bir geceyi gafletle değil, uykuyla değil, olup-bitenlerden habersiz değil; uyanık, itiyatlı ve çok dikkatli ve çok dikkatli şekilde geçirmenin gayreti içinde olmalıyız. Huzur ve huşu için de Allah’a (cc) yönelmek ve böylesine mübarek gecelerde ve gündüzlerde kazanılan İslami alışkanlıkları ömür boyu devam ettirmek lazımdır.

    Bu gece ile ilgili başka bir mübarek sözlerinde Allah’ın Resulü şöyle buyururlar:

    ‘’Şaban’ın onbeşinci gecesini –bu geceyi- ibadetle geçirin gündüzleri de oruç tutun. Çünkü Allah. Bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eden ve tövbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızk isteyen yok mu? Ona rızk vereyim. Şifa isteyen yok mu? Ona şifa vereyim… der. Bu durum sabaha kadar devam eder.’’- Tac,II /107

    Her türlü hayır ve bereketin adeta sağanak halinde yağan yağmur gibi kulların üzerine yağdığı bu kutsal gecenin – inanan insanlar olarak- kadrini ve kıymetini bilmeliyiz. Mü’minin en büyük , en önemli manevi silahı olan dua ile birlikte gözyaşlarının karışmış olduğu tövbe ve istiğfara gece boyunca ağırlık vermeye gayret etmeliyiz.

    Mübarek ramazan ayına hazırlık mahiyetinde arka arkaya gelen kutsal gecelerin üçüncüsü olan bugün idrak edeceğimiz Berat kandili ile manen son ve bir kere daha temizlenme imkanı bulmuş oluyoruz. Böylece de oruç ayı olan ramazan-ı şerif hem ruhen, hem manen, hem de maddeten temizlenmiş olarak karşılama ve girme imkanı elde etmiş olmanın zevkini, neşesini ve huzurunu yaşamalıyız.

    Bugün idrak edeceğimiz mübarek gecenin her türlü hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Zül Celal Vel Kemal hazretlerinden temenni ve niyaz ederken, milletimiz, ülkemiz ve alemi İslâm’ın kurtuluş reçetesi olmasına canı gönülden duacı olmalıyız. Bu gecenin hakkımızda şikâyetçi değil şefaatçi olmasını temenni ediyoruz.

 

 

 

Veyis ERSÖZ
Haberleşme; veyisersoz@yahoo.com
0506 209 30 54
http://www.hakimiyet.com/yazi/19537/Berat_gecesi.html
 

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]