ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

Ramazan Bayramı

 

 

KADİR GECESİNİN AYRICALIĞININ SEBEBİ NEDİR?

 

 

RAMAZAN SAYFALARI  İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

TANRIM BENİ TÜRK YARATTI

 

BERAT KANDİLİ ANSAYFASI

 

 

BERAT GECESİ-VEYİS ERSÖZ YAZISI

 

 

TARİHİN DİKİZ AYNASI

 

 

MİRAÇ KANDİLİ ÖZEL DOSYA

  

 

 

      MİRAÇ  NEDİR?

 

BABALAR GÜNÜ

ALTTA YER ALAN KONU BAŞLIKLARIMIZDAN DAHA ÖNCEKİ YAYINLARIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

-ON KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ

-ŞEHİT LUTFİ ÖZDEMİR

-ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

-SEVGİLİLER GÜNÜ

-YENİ YIL

-TUNCELİ İSYANI SAPTIRILIYOR

-YİRMİÜÇ NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOSYASI

-REGAİP KANDİLİ

-ONDOKUZ MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

-NEVRUZ TÜRK'ÜN BAYRAMI

-ÖĞRETMENLER GÜNÜ

-MERSİN MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞANDIR İSRAİL'İ ANLATIYOR

-KÜTÜPHANELER HAFTASI

-İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABULÜ

-ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

-ANNELER GÜNÜ

-ABD MALLARINI BOYKOT EDELİM

-BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ

-ANAMUR'A SAHİP ÇIKALIM

-TÜRKÇÜLER GÜNÜ

-OĞUZ BOYLARI (SOYUMUZ)

 

*********

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

       Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun...

Cumhuriyet  Bayramı Kutlama ve Tepkileri

Çeşitli kesimler Cumhuriyetin kuruluşunun 87. Yıldönümü dolayısı ile demeçler ve kutlama mesajları yayınlamaya devam ediyorlar.Bazı kuruluşlar ise Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Başbakanlık genelgesi ile bir kısmının iptal edilmesine tepki koyuyor.

         __________________________

29.10.2011 tarihinde www.anamurunsesi.com yazdı.

 

    

           Cumhuriyet  Bayramı Kutlama ve Tepkileri

Çeşitli kesimler Cumhuriyetin kuruluşunun 87. Yıldönümü dolayısı ile demeçler ve kutlama mesajları yayınlamaya devam ediyorlar.Bazı kuruluşlar ise Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Başbakanlık genelgesi ile bir kısmının iptal edilmesine tepki koyuyor.

 

Cumhuriyetle ilgili olarak Mustafa Kemal Atatürk çeşitli yerlerde ve çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalarla Cumhuriyetin niteliklerini ve hedeflerini ortaya koymuştu.

 

Şu sözler ona ait:

 

"Türkiye devletinin şekl-i hükûmeti cumhuriyettir.

 

Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)

 

Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. "(1933)

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

 Kılıçdaroğlu'ndan 29 Ekim mesajı

 

"Resepsiyonların iptalini anlayışla karşılarız ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak demektir."

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edilmesiyle ilgili, "Resepsiyonların iptalini anlayışla karşılarız ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak demektir. Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demektir" dedi.

 

Cumhuriyetin ilanının 88. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında Kılıçdaroğlu, hükümetin Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmesini kınadı. Kılıçdaroğlu, bunu "Cumhuriyeti anlamamak, Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek" olarak nitelendirdi.

 

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyetimizin 88. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanırken şehitler verdik, Van'da, Erciş'te yüzlerce insanımızı kaybettik, binlerce yaralımız var. Elbette acımız büyüktür ama bu büyük acıları gerekçe göstererek Cumhuriyet törenlerini iptal etmek doğru değildir. Çünkü Cumhuriyet 'tasada ve kıvançta beraber olmak' demektir. Ayrıca Cumhuriyet, 'kimsesizlerin kimsesi olmak' , Van'a Erciş'e daha fazla sahip çıkmak demektir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Yakın zamanda verilen şehitler, Van ve Erciş'teki deprem nedeniyle resepsiyonların iptalini anlayışla karşılayabileceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

 

"Ama resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak demektir. Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demektir. Bu kararı alanlar, öğrencilerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine hazırlayan, depremde şehit olmuş 63 öğretmenimizin aziz ruhlarını incittiklerinin acaba farkındalar mı? Unutulmamalı ki; Cumhuriyet, uluslaşma yolunda attığımız en büyük adımın hatırlanmasıdır. O adımın gerisinde yaşanmış büyük acılar, büyük felaketler vardır. O adımın gerisinde binlerce şehidin kanı vardır. Bu topraklarda hür bir şekilde onurluca yaşamanın çelik iradesi vardır. O adımın gerisinde, bu ülkede yaşayan herkesin, kıvançta ve tasada birlik ve beraberlik yemini vardır.

 

Atalarımızın ettiği o yemin, bir daha bozulmamak üzere edilmiş bir yemindir. Bize, bugün yaşadığımız acıları, ızdırapları ve felaketleri göğüsleme gücü veren işte o yemindir. Van'da bu büyük milleti zor gününde kucaklaştıran işte bu yemindir, bu Cumhuriyet'tir. Cumhuriyet Bayramları, bu andın her nesil tarafından tekrarlanışıdır. Bu törenler yeni kuşaklara millet olmanın hazzını yaşatır, kıvançta ve tasada bir olmayı öğretir. Cumhuriyetin ruhunu anlamayanlara, bu büyük millet hak ettiği dersi mutlaka verecektir."

 

http://www.etikhaber.com/content/view/102307/28/  

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Bahçeli'den 29 Ekim mesajı

 

Bahçeli mesajında "Bir tarafta Cumhuriyet'i muhafaza etmek için kendisini feda eden vatanseverlere gösterilen vefasızlık, öbür tarafta Cumhuriyet'i yıkmak için güç birliği etmiş hainlerin alkışlarla karşılanması asla unutulacak ve affedilecek türden bir kusur değildir." dedi.

 

MHP Genel Başkanı Bahçeli 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

 

Bahçeli'nin mesajı şu şekilde:

 

Türk milleti, kutlu varlığını sömürge yapmak isteyen işgalcilere karşı verdiği mücadeleyle bağımsızlığını elde etmiş, kendi geleceği hakkında tek söz ve yetkinin yine kendisinde olacağına dair kararlılığını dünyaya göstermiştir.

 

Tesirleri çok büyük olan bu muhteşem mücadele sonucunda ecdadımız heyecanını ve gücünü aziz milletimizden alarak Cumhuriyet'i ilan etmiştir.

 

Ne var ki, tarihe mal olan bu muazzam milli iradenin 86. yıl dönümünü hiç olmadığı kadar endişeli ve dört bir koldan sürdürülen tahriklerle karşılamış bulunmaktayız.

 

Nitekim modern çağın kolektif bilincinin ve son iki yüz yıla damgasını vuran devlet yapısının bir türü olan Cumhuriyetimiz, temelinden tahrip edilmek istenmektedir.

 

Dün Cumhuriyet'in ilanına giden aşamalarda; milli mücadelenin karşısında durarak iktidara sahip olanların gaflet, dalâlet ve hatta hıyanetinin aynısına bugün de şahit olunmaktadır. Cumhuriyet'in kurucu ve vazgeçilmez bütün değerleri meta haline getirilerek değersizleştirilmeye çalışılmaktadır.

 

Bozguncu ve ayrılıkçı talepler, sorumluluk mertebesinde bulunanlar tarafından hoş görülmekte ve bu durum Cumhuriyet'in tahribine yol açmaktadır.

 

Bir tarafta Cumhuriyet'i muhafaza etmek için kendisini feda eden vatanseverlere gösterilen vefasızlık, öbür tarafta Cumhuriyet'i yıkmak için güç birliği etmiş hainlerin alkışlarla karşılanması asla unutulacak ve affedilecek türden bir kusur değildir.

 

Milletimize olan inanç ve bağlılıklarında tarihsel sorunu olanlar, ellerine geçen ilk fırsatta Türk milletinin dağılıp, parçalanmasına yol açacak yıkım ortamını inşa etmekten geri durmamışlardır.

 

Unutulmamalıdır ki, milli mücadelenin her safhasında; sahip olunan manevî kuvvet ve direncin yegâne kaynağı Türk Milletinin hayatîliğine ve ebedîliğine olan inanç olmuştur.

 

Bu itibarla Türkiye Cumhuriyeti; istikbalini kurtarmak ve hür yaşamak isteyen milletimizin doğrudan doğruya ruhundan doğan bir devlettir.

 

Türk Milletinin bağımsızlığını ve haysiyetini koruma esaslarının somutlaşıp ilam edildiği Cumhuriyet'in sonsuza kadar var olması her vatan evladının görevi ve amacı olmalıdır.

 

29 Ekim 1923 tarihinde alınan son ve kesin milli kararla; Türk milletinin bundan sonra hiç kimsenin tutsağı olmayacağı, mukadderatına kendisinin hâkim olacağı, geçmişte olduğu gibi gelecekte de tam bağımsız yaşayacağı tereddüde mahal bırakmayacak bir biçimde açıklanmıştır.

 

Ancak, kudretini Türk milletinin birliğinden alan Cumhuriyet'in devamlılığına yönelik tahammülsüzlükler, ihanet odakları tarafından ısrarla devam ettirildiği bugünkü zaman diliminde bir vakıa haline gelmiştir.

 

Rakamlarla Cumhuriyet kurulacağını düşünebilecek kadar basiretini kaybedenlerin, toplumun kabul ettiği en temel müşterek kavramların savunma hattında Cumhuriyet'i sulandırarak yıkım emellerini hayata geçirmeye çalışanların varlığı hepimizin malumudur.

 

Bilinmelidir ki Türk milleti kurgulanan oyunun, meşum niyetin farkındadır.

 

Bu güruhun sinsi faaliyetleri ne denli yoğun olursa olsun, tehdit süslü kavramlarla ne kadar yakına gelirse gelsin; Cumhuriyetimizi yıkmaya, sıfatlandırmaya, başına numara vermeye hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

 

Türk milleti bu tuzakları bozacak cesaret ve azme ziyadesiyle sahiptir. Son günlerdeki milli heyecan ve uyanış bunun en bariz kanıtıdır.

 

Aziz milletimizin birliğinden ve beraberliğinden rahatsızlık duyanlara en anlamlı karşılık öncelikle, asırlardan beri katıksızlaşan kardeşlik hukukuna sahip çıkmakla gösterilebilecektir.

 

Bu çok anlamlı tarihin yıldönümünde, büyük ve necip milletimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün kurucu kahramanları ve şehitlerimizi şükran, minnetle anıyor, hepsine Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

 

http://www.etikhaber.com/content/view/80532/33/

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

CUMHURİYET TÖRENLERİNİN İPTALİNE TEPKİ

 

CHP İl Başkanı Yılmaz Şanlı yaptığı yazılı açıklama ile Cumhuriyet bayramı törenlerinin iptal edilmesine tepki koydu. CHP olarak Cumhuriyet yürüyüşü ve Atatürk anıtı önünde kutlama yapacaklarını belirtti.

 

Yılmaz ŞANLI’nın açıklaması aynen şöyledir:

 

"Bugün Resmi Gazete de yayınlanan “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” adlı Başbakanlık Genelgesi ile 29 Ekim Cumhuriyet törenlerinin sadece çelenk sunumu ve tebriklerin kabulü şeklinde olacağı ve tören geçidi ile resepsiyon gibi diğer kutlamaların Van depremi nedeniyle iptal edildiği belirtilmektedir.

 

Van depreminde ölen de bizim vatandaşımız, bu vatan için şehit olan Mehmetçikler de evladımızdır.
Cumhuriyet ise tüm yurttaşlarımızın özgür, uygar, eşit bir şekilde yaşadığı ve Uluslaşma yolunda attığımız en büyük adımdır. 29 Ekim Cumhuriyetin kurulduğu gündür!

 

Cumhuriyetin gerisinde yaşanmış büyük acılar, büyük felaketler vardır.

 

Cumhuriyetin gerisinde binlerce şehidin kanı vardır. Bu topraklarda hür olarak onurluca bir yaşamın çelik iradesi vardır.

 

Cumhuriyetin gerisinde, bu ülkede yaşayan herkesin, kıvançta ve tasada birlik ve beraberlik yemini vardır.

 

Cumhuriyet Kutlama Törenlerinde; Cumhuriyetin zor şartlarda ve nasıl kurulduğu ile Cumhuriyetin erdemleri anlatılmaktadır. Resmi tören geçişleri yapılmaktadır. Bunları iptal etmek, Cumhuriyeti anlamamak, Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demektir.

 

Başbakan Cumhuriyet Törenlerini İptal etmiştir. Ancak biz CHP Mersin İl Örgütü yarın 09.30 da İl Başkanlığında toplanarak Cumhuriyet Alanına kadar yürüyerek Cumhuriyete bağlılığımızı gösterme amacıyla CUMHURİYET Yürüyüşü yaparak Atatürk Anıtı önünde Cumhuriyet kutlaması yapacağız.

 

Tüm Mersin’lileri Cumhuriyet yürüyüşüne ve Atatürk Anıtı önündeki kutlamaya davet ediyoruz."

 

 
Yılmaz ŞANLI
İl Başkanı

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

KONYA TÜRK OCAKLARINDAN KUTLAMA

 

Milletimizin üzüntülü olduğu şu günde, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. Yıldönümünü idrak ederken gururluyuz, mutluyuz, umutluyuz. Ülkümüz, aziz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet ilelebet payidar olacaktır” sözünün gereğini yapmak için aşkla, azimle gayret etmek, 21. asrı Türk asrı yapmaktır. Kutlu olsun bayramımız. "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"

 

KONYA TÜRK OCAKLARI

 

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

   Yıldız’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

 

AK Parti Mezitli İlçe Başkanı Mustafa Yıldız, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 88. yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.

 

Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Yıldız, Cumhuriyetin kuruluşunun 88. yıldönümünü kutlayarak, Cumhuriyete Türk milletinin en iyi şekilde sahip çıktığını, birlik ve beraberlik içinde daha güzel günlere ulaşmak için çalışmak gerektiğini belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin 88. yıldönümü sebebiyle yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Zor günler yaşadığımız bugünlerde birlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendirme gayretinde olmaya devam etmeliyiz” dedi.

 

Bugüne terör belası ve deprem nedeniyle buruk girdiklerini belirten Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin Mezitli İlçe Başkanı Mustafa Yıldız, 88. Yıl dönümünü yaşadığımız Cumhuriyet’in kuruluşunun ülkemiz için bir dönüm noktası olduğu ifade etti.

 

Mustafa Yıldız, mesajında bugünlerde kardeşlik ve beraberlik bağlarımızın ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdiğimizi, Cumhuriyet’in 88. Yılının da bu kardeşlik ve beraberlik bağlarının daha da güçlendirilmesi için bir vesile olacağını belirtti.

 

Cumhuriyet’in mirasını sahip çıkmak konusunda kararlı olduklarını da kaydeden Başkan Yıldız, Cumhuriyet’i her daim daha yükseğe çıkarma gayretinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

 

Bu vesile ile başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyor, şehitlerimize ve Van ilimizdeki depremde, Hakkari Çukurca'daki hain saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum ifadesini kullandı.

 

Yıldız, mesajını başta Mersinliler olmak üzere tüm ülkenin Cumhuriyet Bayramını tebrik ederek tamamladı.

 

  

 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN CUMHURİYETLE İLGİLİ VECİZELERİ

• “Türkiye devletinin şekl-i hükûmeti cumhuriyettir.”

• Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)

• Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir. (1933)

• Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. (1925)

• Cumhuriyet, yeni ve sağlam esaslariyle, Türk milletini emin ve sağlam bir istikbal yoluna koyduğu kadar, asıl fikirlerde ve ruhlarda yarattığı güvenlik itibariyle, büsbütün yeni bir hayatın müjdecisi olmuştur. 1936 (Atatürk'ün S.D. I, S. 372)

• Bugünkü hükümetimizin, devlet teşkilatımızın doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet ve hükümet teşkilatıdır ki onun adı Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millet ve millet hükümettir. (1925)

• Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir.

• Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır. 29 Ekim 1923 (Nutuk II, S. 814-15)

• Cumhuriyetimiz öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir. Cumhuriyet bedava da kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık. İcabında müesseselerimizi müdafaa için lâzım olanı yapmağa hazırız. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71)

• Onlar, kolaylıkla anlayacaklardır ki, çürümüş bir hanedanın, halife unvanıyla başının üstünden zerre kadar uzaklaşmasına imkân kalmayacak surette muhafazasının mecburî kılan bir devlet şeklinde, cumhuriyet idaresi ilân olunsa bile, onu yaşatmak mümkün değildir. 1927 (Nutuk II, S. 831)

• Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz Cumhuriyeti kurduk, o on yaşını doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır. 1933 (Afetinan, Atatürk Hakkında B. H., S. 251)

• Bugünkü hükûmetimiz, devlet teşkilâtımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine, kendiliğinden yaptığı bir devlet teşkilâtı ve hükûmettir ki, onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükûmet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükûmettir. Artık hükûmet ve hükûmet mensupları kendilerinin milletten ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır. 1925 (Atatürk'ün S.D. II, S. 230)

• Temeli büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlâtlarından mürekkep büyük ordumuzun vicdanında akıl ve şuurunda kurulmuş olan Cumhuriyetimizin ve milletin ruhundan mülhem prensiplerimizin bir vücudun ortadan kaldırılması ile bozulabileceği fikrinde bulunanlar, çok zayıf dimağlı bedbahtlardır. Bu gibi bedbahtların, Cumhuriyetin adalet ve kudret pençesinde lâyık oldukları muameleye maruz kalmaktan başka nasipleri olmaz. Benim naçiz vücudum birgün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşıyacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetinin kefili olan prensiplerle medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeğe devam edecektir. 1926 (Atatürk'ün S.D. III, S. 80)

• Son senelerde milletimizin fiilen gösterdiği kabiliyet, istidat, idrak, kendi hakkında kötü fikir besleyenlerin ne kadar gafil ve ne kadar tetkikten uzak görünüşe düşkün insanlar olduğunu pek güzel ispat etti. Milletimiz haiz olduğu özelliklerini ve liyakatini hükûmetinin yeni ismiyle medeniyet dünyasına daha çok kolaylıkla göstermeğe muvaffak olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, cihanda işgal ettiği mevkiye lâyık olduğunu eserleriyle ispat edecektir.

• Gelecek nesillerin Türkiye de Cumhuriyetin ilanı günü, ona en merhametsizce hücum edenlerin başında, cumhuriyetçiyim iddiasında bulunanların yer aldığını görerek şaşıracaklarını asla farz etmeyiniz! Bilâkis, Türkiye'nin münevver ve cumhuriyetçi çocukları, böyle cumhuriyetçi geçinmiş olanların hakikî zihniyetlerini tahlil ve tesbitte hiç de tereddüde düşmeyeceklerdir.

• Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71) _____________________________________________________

 

BÖLÜM YAZILARI

DEFA OKUNMUŞTUR...

Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]