ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

 ALTTA YER ALAN KONU BAŞLIKLARIMIZDAN DAHA ÖNCEKİ YAYINLARIMIZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ:

Peygamberimizin Kabri Görüntülendi... Görüntüleri  İzlemek için TIKLAYINIZ....

 

 HZ.PEYGAMBERDEN MÜJDELER...

 

Ömer Lutfi ERSÖZ

YAZDI..

SADAKA-İ- FITR

Hz. Peygamber'den Ramazan Müjdeleri"

Birliğimizin Çimentosu "Yaşayan Ramazan Kültürü"

Paylaşma Mevsimi Ramazan

& & & & & & & & & & &

-ON KASIM ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ

-ŞEHİT LUTFİ ÖZDEMİR

-ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

-SEVGİLİLER GÜNÜ

-YENİ YIL

-TUNCELİ İSYANI SAPTIRILIYOR

-YİRMİÜÇ NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DOSYASI

-REGAİP KANDİLİ

-ONDOKUZ MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

-NEVRUZ TÜRK'ÜN BAYRAMI

-ÖĞRETMENLER GÜNÜ

-MERSİN MİLLETVEKİLİ MEHMET ŞANDIR İSRAİL'İ ANLATIYOR

-KÜTÜPHANELER HAFTASI

-İSTİKLÂL MARŞIMIZIN KABULÜ

-ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

-ANNELER GÜNÜ

-ABD MALLARINI BOYKOT EDELİM

-BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ

-ANAMUR'A SAHİP ÇIKALIM

-TÜRKÇÜLER GÜNÜ

-OĞUZ BOYLARI (SOYUMUZ)

 

MİRAÇ KANDİLİ

 

  

      MİRAÇ  NEDİR?

 

BABALAR GÜNÜ

*********

      TEBRİK     

ONBİR AYIN SULTANI RAMAZANINIZ MÜBAREK OLSUN...DÜNYA'YA, İSLAM ALEMİNE, YÜCE TÜRK MİLLETİNE ve ANAMURLU HEMŞEHRİLERİMİZE HAYIRLAR VE UĞURLAR GETİRSİN...

Ramazan YALÇIN

Aynur YALÇIN

Veteriner HEKİM

VERA ANAMUR

 

 

 

 

 

 

 

HOCALARI DİNLEMEYİN,   ÇOĞUNA İNANMAYIN

 

17.8.2011 günü sahur vaktinde bir ilahiyat doçentini dinledim. Yasin’in fazilet ve yararlarını anlattı. “Gece bir kere Yasin okuyan 7 Kuran hatmi, gündüz bir kere okuyan bir haç sevabı alır. Yasin açlık için okununca doyurur, susuzluk için okununca suya kandırır. Bekârların nasibini açar, hastalara şifa verir. Ben imamken bir hastayı okudum, yüzü siyahtı düzeldi, iyileşti” dedi. İlahiyat fakültesi mezunu bir vaiz de bu Ramazan’da: “Birisi 99 adam öldürmüş, nasıl olsa cehennemliğim, bir daha öldüreyim de sayı 100’e çıksın demiş ve önüne gelen birisini öldürmüş. Pişman ol, tövbe et demişler. Pişman olmuş, tövbesi kabul olmuş, cennete gitmiş” dedi.

 

      18/08/2010 Tarihinde anamurunsesi.com yazdı.

________________________________________________________

 

HOCALARI DİNLEMEYİN,    ÇOĞUNA İNANMAYIN

 

17.8.2011 günü sahur vaktinde bir ilahiyat doçentini dinledim. Yasin’in fazilet ve yararlarını anlattı. “Gece bir kere Yasin okuyan 7 Kuran hatmi, gündüz bir kere okuyan bir haç sevabı alır. Yasin açlık için okununca doyurur, susuzluk için okununca suya kandırır. Bekârların nasibini açar, hastalara şifa verir. Ben imamken bir hastayı okudum, yüzü siyahtı düzeldi, iyileşti” dedi. İlahiyat fakültesi mezunu bir vaiz de bu Ramazan’da: “Birisi 99 adam öldürmüş, nasıl olsa cehennemliğim, bir daha öldüreyim de sayı 100’e çıksın demiş ve önüne gelen birisini öldürmüş. Pişman ol, tövbe et demişler. Pişman olmuş, tövbesi kabul olmuş, cennete gitmiş” dedi.

 

Bir Yasin’den 7 hatim sevabı alınacaksa, 600 sayfalık Kuran’ı 7 kere okuma yerine, 6 sayfalık bir Yasini bir kere okuyalım yeter. 15-20 bin lira harcayıp, Arabistan’a gidip gelme yerine, gündüz bir Yasin okuyalım, haç sevabını evimizde alalım. Yasin’in bekârlara çöpçatanlık, hastalara hekimlik yaptığını bilmiyorduk, bunları da öğrendik; artık Yasin’e bu görevleri de yaptıracağız. Yüz kişinin katilini cennet’e gönderme haberi de insan kasapları için fena bir haber değil hani.

 

      ***

 

Bazı sure ve ayetlerin faziletleri vardır. Yaratan ümit kapısını kapatmamıştır, tövbeleri kabul edendir. Ama gelin bu kadar ileri gitmeyin. Kenarda köşede uyduruk, şaz, akıl ve Kuran’a aykırı şeyleri anlatmak âlimlik ve vaaz değildir. Bari açıktan Kuran’a ters düşmeyin. Bakın Allah: “Haksız yere bilerek bir mümini öldüren ebediyen cehennemde kalır” (Nisa: 93)diyor. Allah’ın dediği mi doğru, aktardığınız uyduruklar mı doğru? Madem Yasin açlık ve susuzluğa çaredir, bekârlık ve hastalıkların dermanıdır. O zaman neden Allah bize çalışın, kazanın, her türlü tehlikeden korunun” diyor? İlahiyat doçentinin söylediklerini “köşe müftüleri”, efsuncular, üfürükçüler, muskacılar söylese üzülmezdin, bir bilim adamı (?) ve resmi vaaz söyleyince üzülürüm. İslam’ın gerçeklerini anlatacak olanların dimağları kararırsa üzülmekten başka çare kalmaz. Böylelerinden Müslümanlara yarar gelmez.

 

      ***

 

Bu iki kişinin konuşmalarını dinledikten sonra, Türkiye’deki dini eğitim-öğretim veren orta ve yükseköğrenim kurumlarını da sorgulamamız gerekiyor. Bu kurumlar (İmam-Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri) böyle eleman yetiştiriyorlarsa, kusura bakmasınlar, bize ilim/iman öğretmiyorlar, kafalarımıza örümcek yuvası kuruyorlar. Meraklıyım, Yasinci hocaya doçentlik unvanını veren ilahiyatçı jüri kim? Merak ediyorum, yüz kişiyi haksız yere öldüren caniyi Firdevs cennetine oturtan ve fakat bir vakit namaz, bir günlük oruç için Müslümanları cehennem ateşinde fakır fakır kaynatan vaizden Diyanet’in hiç mi haberi yok? İşimiz çok zor. İşimizin zor olduğu şuradan da belli ki, TV kanallarında konuşan hocaların çoğu hurafeci, soru soran Müslümanların da soruları çok basit.

 

      ***

 

Şöyle düşünmeye başladım:

 

Din hocalarının çoğu cahil, bilgisiz, kültürsüzdürler, anlattıklarıyla Müslümanları dinden/imandan uzaklaştırıyorlar.

 

Sözümün sonuna geldim. Bu hocaları dinlemek, söylediklerine inanmak zararlıdır. Yaratan bize akıl vermiş, o aklı kullanarak dini doğruları/yanlışları öğrenebiliriz. Allah’ı ve Allah’ın dinini tanımak için bize akıl verilmiştir. Allah bize aklımızı kullanmayı emrediyor. yürüyelim!

 

 

 

Yusuf DÜLGER
İlahiyatçı-Gazeteci-Yazar
yusuf.dulger@hotmail.com
  

****************************************

          

   Güncel Dini Sorularınıza Cevaplar

ALLAHIN İNSANLARA ŞEFAAT EDECEĞİ DOĞRU MUDUR?

    Sayın Kadir ÜNSAL soruyor:

    SORU : Sorulara verdiğiniz cevapları ilgiyle okuyorum.

      Geçenlerde bir okuyucunuza verdiğiniz inançla ilgili cevap gerçekten doyurucu idi.

       Benim sorum da inançla ilgili...

   Ahirete ve öldükten sonra dirileceğimize inanıyoruz.

     Dünyada işlediğimiz suçların cezasını Allah ve Peygamberimiz öbür alemde ŞEFAAT yoluyla affedeceği söyleniyor.

       Bu konuda ayet-hadis var mıdır?

       Şefaat ne demektir?

 

   CEVAP : Peygamberimiz: "Şefaatime inanmayan, ona kavuşamaz" buyuruyor.

    Şefaat, suçlu veya yardıma muhtaç veya iyiliğe layık olanlar hakkında af, iyilik ve lütuf ricasında bulunmak demektir.

    Ahirette şefaatin varlığı, ayet ve hadis-i şeriflerle sabittir.

    Peygamber Efendimizin kıyamet gününde, bütün mahşer halkını, mahşer yerinin şiddet ve dehşetinden kurtulması ve bir an evvel hesabın kolayca görülmesi için büyük ve umumi şefaati vardır.

    Peygamber Efendimizin bu büyük şefaatinden başka, azabı hak etmiş bazı müminlerin hesabı çekilmeden cennete girmesi, cennete giren müminlerin derecelerinin yükseltilmesi gibi şefaatleri de olacaktır.

    Bu şefaatlerden en fazla istifade edeceklerin de kamil ve samimi müminler olduğunda şüphe yoktur.

    Mahşerden sonra da her peygambere Cenabı Hak tarafından kendi ümmeti hakkında şefaat izni verileceği gibi şehitlerin ve salih kişilerin de şefaat etmelerine izin verilecektir.

    Fiilen cehenneme girmiş günahkarların cehennemden çıkarılması için Peygamber Efendimizin şefaati olacağı gibi bazı cennet ehlinin de şefaatleri olacaktır.

    Kıyamet günü Allah’ü taalanın izni ile, başta Peygamberimiz olmak üzere diğer Peygamberler, âlimler, şehitler, iyi kimseler, küçük yaşta ölen Müslüman çocukların günahkar olan müminlerin günahlarının affedilmesini istemelerine de şefaat denilmektedir.

    Kur’an-ı Kerim’de Cenab-u Allah:

    "O gün, Allah-ü tealanın kendisine şefaat etmeye izin verdiği ve sözünden hoşnut olduğu kimselerden başkasının şefaati fayda vermez" buyuruyor.

    Yine Peygamber efendimiz:

    "Ümmetimden büyük günahlı olanlara şefaat edeceğim" buyurmaktadır.

    Başka bir Hadis-i Şerifte de:

    "Kıyamet günü Peygamberler, sonra alimler, sonra şehitler şefaat edecektir." buyrulmaktadır.
Ayet-İ Kerime ve Hadis-i Şeriflerden anladığımıza göre şefaat haktır.

    Tövbesiz ölen Mü’minlerin büyük ve küçük günahlarının affedilmesi için yukarıda belirttiğimiz Peygamberler, veliler, salihler, melekler ve Allah_ü taalanın izin verdiği kimseler şefaat edecektir ve Allah-ü taala da bu şefaati kabul buyuracaktır.

    Hoşça kalınız.

 

 

 

Gazi MERT
Eğitimci-Yazar
  g.mert33@hotmail.com
  
 _________________________________________________________

    Not: Ramazan Boyunca ve daha sonrasında dini, milli, kültürel, güncel  sorularınız için aşağıdaki e-posta adreslerine soru gönderebilirsiniz...

    g.mert33@hotmail.com    anamurunsesi@hotmail.com    anamurunsesi@gmail.com

 HABERİMİZ  Website counter DEFA OKUNMUŞTUR 

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]