ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANASAYFA
Anasayfa
Anamur
Tarih ve Doğa
Kültür
Çınar Arıkan
İletişim-Video-Resimler

 

DAHA ÖNCE BU BÖLÜMDE YAYIMLANAN ÖZEL YAYINLARIMIZA ULAŞMAK  İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ..

 

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

 

""KARABAĞ" İMDAT AVŞAR AZERİ DİLİNDE BİR HİKÂYE

 

HOCALI KATLİAMI

 

YA KARABAĞ    YA ÖLÜM  OZAN ARİF (ŞİİR)

 

KUDUZ KÖPEK DALIYOR AŞIK SEFAİ  (ŞİİR)

 

BARIŞA   BOMBA VE AZERİ ASKERLERE ATEŞ  AÇILMASI

 

  HOCALI KATLİAMI

 

8 MART KADINLAR GÜNÜ DOSYALARI

 

SEVGİLİLER GÜNÜ 14 ŞUBAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

www.anamurunsesi.com.yazdı...26.02.2013

_______________________________________________________

26 ŞUBAT 1992-AZERBAYCAN/DAĞLIK KARABAĞ BÖLGESİ-ERMENİ KATLİAMCILARI YÜZLERCE KARANFİLİMİZİ VAHŞİCE (ŞEHİT ETTİLER) ÖLDÜRDÜLER...

      ERMENİ VAHŞETİ: HOCALI KATLİAMI

   Ermeni propagandacılarının ve onların işbirlikçilerinin söylediklerinin aksine hep Türk Milleti soykırıma uğramıştır. İşte bu soykırımlardan en son örneklerinden biri Hocalı soykırımıdır.

    Yukarı Karabağ savaşı başladığından itibaren bu bölgenin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı şehri stratejik olarak Ermenistan-Silahlı Kuvvetleri için askeri bir hedef niteliğinde idi.

    Hocalı stratejik olarak Karabağ dağ silsilesinde Ağdam-Şuşa, Eskeran-Hankendi yollarının üzerinde yerleşmektedir. Hocalı’nın coğrafi-stratejik konumu Ermeni silahlı birliklerinin buraya saldırmasına müsaitti.

    Hocalı Hankendi’nden 10 km uzaklıkta güneydoğusundadır. Karabağ’daki tek havaalanı Hocalı’dadır.

    Hocalı 1991 yılının Ekim ayından itibaren ablukadaydı. Ekim’in 30’unda kara yoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı. Hocalı’ya son helikopter 1992 yılı Ocak ayının 28’inde gitmişti. Şuşa şehrinin semalarında sivil helikopterin vurulması ve bunun sonucunda 40 kişinin ölümünden sonra bu ulaşım da kesilmişti. Ocak ayının 2’sinden itibaren şehre elektrik verilmemişti. Şubatın ikinci yarısından itibaren Hocalı, Ermeni silahlı birliklerinin ablukasına alınmış ve her gün toplar ve ağır makineli silahlarla bombalanmıştı.

    1992 yılının Şubat ayının 25-ini 26-sına bağlayan gece Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde çok sayıda Azerbaycanlı sivil, Ermeniler tarafından soykırıma maruz kalmıştır.

    Azeri kaynaklarına ve Memorial Human Rights Center, Human Rights Watch ve diğer bazı uluslararası insan hakları kuruluşlarının bildirdiklerine gore katliam, Rus 366. Motorize Alayı'ın desteğindeki Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmiştir.

    Human Rights Watch, Hocalı Katliamını Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana cereyan eden en kapsamlı sivil kırımı olarak nitelendirmiştir. Azeri kayıplarının sayısı üzerinde tartışmalar devam etmekteyse de, 400 ila 1000 arasında oldukları genel kabul görmektedir. Azerbaycan resmî kaynaklarının bildirdiği resmi rakam 613 sivil olup, bunların 106'sı kadın ve 83'ü çocuk, 7’ten fazlası ise yaşlıydı.

    936 km2’lik alana sahip ve 2605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı Hocalı kenti 26 Şubat 1992 tarihinde yüzyılın en acımasız soykırımına maruz kalmış ve kasaba tamamıyla yok edilmiştir. Hocalı bu katliamın yaşandığı sırada Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin koruması altında değildi ve tamamen savunmasız bir durumdaydı.

    Kentte dağınık halde elinde hafif silahlar bulunan 150 kişi bulunmaktaydı. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Hocalı halkına yardım edemedi, hatta uzun süre cesetlerin alınması bile mümkün olmadı..

    Ermenistan Silahlı Kuvvetleri bölgedeki Rus 366. Alayının da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı köyü üç yönden kuşatmış, helikopter ve ağır silahların yardımı ile köyü bombalamış ve ardından da köye girerek sivil, kadın, çocuk, yaşlı ayırımı yapmadan katliam yapmıştır. Ermeniler bu köyü işgal ederek bütün bölge halkına bir mesaj vermek istemekteydiler. Nitekim Azerbaycan Türkleri için ağır bir mesaj vermiş oldular. Hocalı işgal edilerek ve neredeyse tamamen yok edilerek bölgedeki çözülme hızlandırılmış oldu. Ermeniler bu hamleyle aynı zamanda önemli bir stratejik mekanı da işgal ederek askeri açıdan önemli bir başarı elde etmiştir. Ancak insanlık adına tarihin en acımasız soykırımı gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan Ermeniler için bu soykırım kendilerinin iddia ettiği 1915 yılında yaşananların bir öcü niteliği de taşımaktaydı.

    Normalde en şiddetli savaşlarda dahi savaş dışında tutulan, dokunulmayan bu kesime Ermeniler yaşlı, kadın ve çocuk demeden acımasız işkenceler yaparak katletmiştir. Bu katliamdan toplam 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuştur. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, kulakları, burunları ve kafaları ile vücutlarının çeşitli uzuvlarının kesildiği görülmüştür. Aynı vahşetten hamile kadınlar ve çocuklar bile nasibini almıştır.

      Bu yıl Şubat ayının 26-sı Hocalı katliamının 18. yıldönümüdür.

    Temennimiz Türk milletinin bir daha böyle katliamlar yaşamamasıdır.

Prof. Dr. Mezahir AVŞAR

    

Prof. Dr. Mezahir AVŞAR

     Konya Selçuk Üniversitesi

       

 &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

      Mezahir AVŞAR Kimdir?

     Prof. Dr. Mezahir AVŞARMezahir AVŞAR Azerbaycan, Karabağ Bölgesi, Avşar Köyü, 12.01.1955 doğumludur.
     Şu anda Konya Selçuk Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi-Seramik Bölümü Başkanı olarak görev yapmaktadır.
     İlk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra Lisanını Azerbaycan-Bakü’de      Ressamlık Mektebinde 1978 yılında tamamlamıştır.
     Yüksek Lisansını 1982 yılında Rusya’da St. Petesburg Devlet Endüstriyel Sanatlar Akademisinde, Doktora eğitimini 1984 yılında Rusya’da St. Petesburg Devlet Endüstriyel Sanatlar Akademisinde yapmıştır.
     Mezahir AVŞAR bir röportajında kendini anlatırken şöyle demiştir:
     “Sanat eğitimime ilk Bakü'de başladım. 1978 yılında Azerbaycan Devlet Ressamlık Mektebi’nin Monumental Ressamlık bölümünü birincilikle bitirdim. Daha sonra St.Petersburg Endüstriyel Sanat Akademisi Seramik Bölümüne başvurdum ve kazandım. ‘’Dede Korkut’’ konulu mezuniyet çalışması ile mezun olarak memlekete döndüm.”
     Hocamızın Bölüm başkanlığı yaptığı Güzel Sanatlar Fakültesini internet sitesinde bölüm hakkında şöyle denilmektedir:
     “Selçuk Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi
     Seramik Bölümü - Bölüm Hakkında (Bölüm Başkanı:Mezahir AVŞAR)
Seramik Bölümü, 4 yıllık eğitim programı süresince çağdaş sanat anlayışını benimsemiş, sanat çalışmaları yanı sıra dekoratif ve uygulamalı sanat alanlarında yaratıcı, yapıcı, öncü ve tasarımcı sanatçı adaylarının, seramikçi ressam olarak yetiştirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin endüstriyel, mimari, anıtsal, dekoratif ve park bahçe seramiğinin yanı sıra diğer plastik sanat alanlarında yetiştirilmeleri düşünülmektedir. Mezunlara “Seramikçi Ressam” ünvanı verilecektir.”

    
Hocamıza ulaşmak için;
     e-mail:
mazahirtr@yahoo.com  - mavsar@selçuk.edu.tr
     Wep Sitesi:
http://www.sesan.org/mezahiravsar.html 

    
 KONYA’DA YAYINLANMIŞ ESERİ
   
 Türk Kültür ve Sanatından Kesitler 1
    
 Editör: Mezahir Avşar
      Kömen Yayınları;
      Konya, 2007, 1. baskı, 14 x 20 cm., 434 sayfa, Türkçe, Karton Kapak.
      ISBN No: 9756527277
      "Bu eserde, Türk kültür ve sanatına ait araştırmalar yer almaktadır.
Türk kültürü ve sanatı Altaylar'dan, Balkanlar'a bir bütünlük göstermektedir. Sibirya, Türkistan, İdil Ural, Kafkaslar, Kırım Anadolu, Balkanlar ve her nerede Türk yaşıyorsa biliyoruz ki, orada Türk kültürü ve sanatı yaşamaktadır. Bu eser binlerce yıllık Türk kültür ve sanatının incelenmesi ve araştırılması yolunda atılmış bir adımdır. "
(Arka Kapak'tan)

           SERAMİK ÇALIŞMALARINDAN ÖRNEKLER

    

           Mezahir Avşar. Seramik karo, sır üstü boya, lüster. 30 x 40cm 1998


 

Mezahir Avşar. Seramik karo, sır üstü boya, lüster. 30 x 40cm. 1998

Mezahir Avşar Seramik pakla.. Şamot, 60 X 40cm. 2002

  &&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

YAZILARIMIZ TOPLAM

Web Counter
Web Counter

DEFA OKUNMUŞTUR...

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
 ANAMUR'UN SESİ

   

 Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]