ANAMUR'UN SESİ
"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
arama   site haritası
 

 

ANAMUR
Tarihçe
Coğrafi Durum
Yönetim
Turizm ve Tarım

 

 

Nevruz Bayramı

 

 

SÖHBET       “NEVRUZ”dan; Bugünkü Nevruz konuğumuz Azerbaycan’ın Bakü şeheri Hetai Rayonu 245 numaralı mektebinin biyoloji müellimi, Dilşad Hanım!                  0sman ERENALP

 

"Türklerde Yeni Yıl: Nevruz Bayramı ve Törenleri"              Sinan OĞAN

 

AZERBAYCAN'DA NEVRUZ GELENEKLERİ                   Yar. Doc. Dr.    Naile HACIZADE

 

ÇANAKKALE ZAFERİ 95.YILI BÖLÜMÜ

 

İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ

 

 

 KÜTÜPHANELERİMİZİN TÜRK GENÇLERİ İLE DOLMASI DİLEĞİYLE, KÜTÜPHANELER HAFTASI KUTLU OLSUN...

WWW.ANAMURUNSESİ.COM

    

      KÜTÜPANELER HAFTASI

           Kütüphaneler Haftası

    Ülkemiz genelinde her yıl 29 Mart ile 4 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Kütüphaneler Haftası” boyunca şehirlerimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve bu vesileyle halkımıza kitap alma ve okuma sevgisi aşılamaya çalışılmaktadır.

    Faydalı bir kitap almak ve alınan her türlü kitabı günün boş kalan ve müsait bir vaktinde okumak bir hobi, bir alışkanlık haline getirmek lazımdır. Özellikle çocukları ve gençleri televizyon ve internet tutkusundan kurtararak onları kitap okumaya yönlendirmek en doğru olan yoldur. Bu yol, yani kitap okuma hevesi ve alışkanlığı zamanımızda maalesef çok gerilemiş, insanlarımızın pek çoğu kitap okumaktan adeta kaçar bir duruma gelmiştir.

    İçinde bulunduğumuz 21’inci medeniyet asrında kitap her insan için en mühim, en önemli bir dost, bir arkadaş olmalıdır. Fakat zamanımızda insanların, hele hele gençlerin büyük çoğunluğu kitaptan ve okumaktan kaçar hale gelmiştir.

    Her biri en kıymetli ve en nadide kitaplar ve eserlerle dopdolu olan kütüphaneler kapılarını açık tutarak okuyacak gençleri beklemektedir. Eskiden, yaklaşık olarak bundan 30-35 yıl öncesine gelinceye kadar kütüphaneler kitap okuyan meraklılar tarafından doldurulur ve yeni piyasaya çıkan kitaplar alınır ve kısa sürede yeni baskılar gerçekleştirilirdi.

    İlkin televizyon kanallarının hızla artış göstermesi, ardından internet sitelerinin yaygınlaşmacı, çeşitli isimler altında oyun salonlarının çoğalması ve gençlerimizin o taraflara yönelmiş olması kitap okuma alışkanlığını büyük ölçüde baltalamış bu durumda hem mevcut kütüphaneler, hem de kitap satış yerleri ile yayın hayatına giren bunca kıymetli ve yararlı kitaplarda adeta öksüz bırakılmıştır. Halbuki zaman okuma zamanıdır. Zira bilgi çağı, çok okumayı ve yeni yeni bilgilerle tanışmayı ve öğrenmeyi gerekli kılar.

    Cehaleti yenmenin ve çağa ayak uydurmanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi tahsili belli ölçüde tamamlamak, ikincisi ise okuyarak boş zamanları en iyi ve en güzel şekilde değerlendirmektir.

    Gençler; stadyumları kahvehaneleri, internet salonlarını ve genç yaşında emekli olmuş olanlar da ya çay ocaklarını veya çeşitli oyunların oynanmış olduğu yerleri doldurmakta ve günlerinin, boş vakitlerinin çok önemli bir bölümü oralarda heba edip gitmektedirler. Halbuki şehrin muhtelif yerlerine okuma salonları açılsa, buralara güzel ve faydalı kitaplar alınarak ufak çaplı da olsa bir kütüphane oluşturulsa hiç olmazsa insanlarımızın bir kısmını oralara çekmiş ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmış olabiliriz.

    Herkes şunu iyi bilmeli ve gerçek manada kabul etmelidir ki; yalnızca televizyon dinlemekle, internette zaman harcamakla, günlük gazeteleri okumakla istenen kültür birikimi elde edilemez. Onların hiçbiri kitabın yerini tutamaz. Günlük gazeteyi okuduktan sonra atarsınız, radyo, televizyon ve internet yayınları gelip geçici olup istediğiniz zaman onu tekrar yayına koymak mümkün değildir. Fakat kitap öyle değildir. İstediğin yerde arzu etmiş olduğun zaman bir kitabı defalarca eline alıp okumak ve bilgileri tazelemek imkanı vardır.

    Kütüphaneler Haftası münasebetiyle bilhassa çocukların ve gençlerin yeni baştan kitap sevgisi ve kitap okuma alışkanlığı kazanması gerekir.

    İnsan her ay harçlığından beş-on lira gibi cüzi bir para ayırarak hoşuma giden birkaç kitap almayı ve bunları muntazaman okumayı çok güzel ve yerinde bir alışkanlık haline getirmelidir. Alıp ve okuduğu bu kitapları yıpranmaması ve zayi olmaması içinde evlerinin mütevazı bir köşesinde küçük çaplı bir kitaplık, bir kütüphane oluşturması ve kitaplarını da orada koruma altına alması lazımdır.

    İçinde bulunduğunuz bu yılın Kütüphaneler Haftası’nı bir fırsat bilerek kitaba ve okumaya karşı yeni bir barış kampanyası başlatmalıyız. Böylesine faydalı adım atmış olan gençleri canı gönülden kutlar, kitap hususunda onlara kendi kitaplarımla yardımcı olabileceğimi de beyan ederim.    

 

 

 

Veyis ERSÖZ
 veyisersoz@yahoo.com
 

http://www.hakimiyet.com/yazi/17352/Kutuphaneler_haftasi.html

"Anamur'un ve Anamurluların Buluşma Adresi ve Gerçek Sesi..."
ANAMUR'UN SESİ
   

  Başa Dön 

Yazdır

 
 
 
Copyright © Tüm Hakları Saklıdır [Çınar Arıkan]